A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mákos guba  recept
Mákos guba
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Elképzelhetetlen nélküle a hűs limonádé, a legtöbb süteményt csodás illattal ajándékozza meg, nincs kompót vagy forralt bor, amiből hiányozhatna, és bizony az egészségünkért is sokat tesz.

Üde íze, aromás illata van a citromnak és a lime-nak is
Üde íze, aromás illata van a citromnak és a lime-nak is

A Földközi-tenger szimbólumának is nevezhető citrom indiai és kínai eredettel bír. Már az időszámításunk előtti időkben ismert volt Kínában, Indiában és a mezopotámiai civilizációk számára - fertőtlenítő, anti-reumatikus és frissítő tulajdonságainak köszönhetően. A muzulmán országokban is nagy népszerűségnek örvendett vérhas és egyéb vérzéses megbetegedések gyógyszereként, és mert úgy vélték, az ördög elűzésére is alkalmas. Az ókori egyiptomiak a múmiák illatosítására használták, és gyakorta tettek a sírokba is citromot.

A legkorábbi citrommal kapcsolatos emlékek az Indus völgyéből származnak, ahol régészeti ásatások nyomán kerültek elő citromalakú fülbevalók, nagyjából i.e. 2500 környékéről.

Az i. e. 2. században a citromot már termesztették Palesztinában, az első század környékén megjelent Campaniában és Görögországban is, de Európába főleg Líbia területéről érkezett a gyümölcs, arab közvetítéssel. Mivel ritkaságszámba ment, így csak a római felső tízezer számára volt elérhető. Leginkább ruhák illatosítására és a molylepkék távol tartására használták, valamint gyógyászati célokra. Theophrasztosz, Arisztotelész tanítványa ír először egyértelműen a citrom gyógyításban való használatáról.

Az ókori görögök a paraziták elleni védelem érdekében gyakorta ültettek citromfákat az olajligeteikbe. Plinius is beszámol róla, hogy milyen betegségekre és hogyan alkalmazható a citrom, többek között a mérgezések kezeléséről is ír. A pompeji ásatások során feltárt "Gyümölcsös Ház" falán lévő freskókon – sok egyéb gyümölcs mellett – egy citromfa ábrázolása is fellelhető.

Régen életeket mentett a citrom!
Régen életeket mentett a citrom!

Mivel – már Pliniustól is tudjuk - mérgezéses megbetegedésekre alkalmazták a citromot, így az örökké mérgezéstől rettegő Néró császár is rendszeresen fogyasztotta.

Európa többi részén i. sz. 1000 körül vált szélesebb körben ismertté a citrom, amikor az arab kereskedőknek köszönhetően meghonosodott Szicíliában és Andalúziában, de az igazi áttörést a keresztes hadjáratok hozták. A hadjáratokat követően Genova környékén nagyobb citromültetvények születtek, és áttételesen ennek köszönhető, hogy 1494-ban már az Újvilágban, Haitin is megjelent a citrom.

A nagy felfedezések korában, amikor Magellán és Vasco de Gama útnak indultak, a hosszú hajóutak és az egyoldalú táplálkozás minden esetben megtizedelte a matrózokat. A XV. században azonban felfedezték, hogy a citrom tökéletes ellenszere a skorbutnak. A könnyebb fogyaszthatóság érdekében a citromlevet rumba téve adták a matrózoknak, ami ugyan megóvta a fogaikat és az életüket, csak a munkájuk tempóján és minőségén rontott.

A skorbutnak egyébként semmi más oka nincs, mint a szervezet C-vitamin (aszkorbinsav) hiánya, amit friss gyümölccsel és zöldséggel lehet orvosolni. Nem csak a hajókon, hanem a szárazföldön is citrommal védekeztek: XIV. Lajos egyik írnoka naplójában megjegyzi, hogy az udvarban citrommal és nyers hagymában gazdag salátákat ettek, hogy elkerüljék a skorbutot.

A citromnak azonban nem mindig és mindenütt volt jó hírneve: Spanyolországban a katalán papok ördögtől való dolognak tartották a citromot, ami sem formájában, sem színében nem volt olyan tökéletes, mint a narancs.

Európa északi részére a XV-XVI. századi hajóutak révén jutott el a citrom. Mivel az északiak számára rendkívül értékes árucikknek számított ez a délszaki gyümölcs, ezért szinte aranyárban lehetett eladni. Egészen a XVIII. századig főleg gyógyászati célokra használták, utána kezdtek el vele főzni és italokat ízesíteni.

A citrom manapság leginkább mint C-vitamin forrás ismert. 10 dkg gyümölcsben 40-50 mg C-vitamin található, amit a P-vitamin, más néven citrin támogat abban, hogy az érrendszeri megbetegedésekkel felvegye a harcot. Erre az összefüggésre Szent-Györgyi Albert jött rá. A C-vitamin mellett nagy mennyiségű B1-vitamint is tartalmaz, ezen felül réz, kalcium, vas és kálium található benne.

A citromnak alacsony a kalóriatartalma, 10 dkg gyümölcsben 29 kalória található. Se koleszterint, se zsírt nem tartalmaz.

Sok-sok C-vitamin!
Sok-sok C-vitamin!

Vegyünk citromot!

Ha lehet, inkább élénk színű, sárgás héjú citromot vegyünk, a zöld héjú feltehetőleg savasabb és kevesebb levet tartalmaz. Foltmentes, nem ráncos, kemény példányokat válasszunk. A legtöbb lé általában a vékonyabb héjú citromokban található. Felhasználás előtt feltétlenül alaposan mossuk meg! Szobahőmérsékleten néhány napig tárolható, hűtőben jóval tovább bírja.

Citrom a konyhában

A citrom felhasználása igen sokrétű. Egyrészt felhasználható a leve, másrészt a héja is remek, illóolajokban gazdag alapanyag.

A citromot használhatjuk levesek savanyításához, gyümölcslevesek ízesítéséhez, húsok pácolásához, köretekhez és salátaöntetekhez is. Desszerteknél legtöbb esetben a gyümölcs héját használjuk, főleg tészták illatosításához, de a levét is felhasználjuk néhány süteményhez és krémhez.

Pácokhoz, zöldségekhez is illik a citrom
Pácokhoz, zöldségekhez is illik a citrom

A kompótoknak is elengedhetetlen kelléke a citromhéj, és a forralt borból sem hiányozhat. A nyár elképzelhetetlen limonádé nélkül, és a fogyókúrázók nagy része is ismeri a citromos víz jótékony hatását. Az oxidációra hajlamos, alacsony savtartalmú gyümölcsök (pl. alma, avokádó, őszibarack, banán) kezelésére szintén remek a citrom. Ha a citrom levével leöntjük ezeket a gyümölcsöket, késleltetni tudjuk a barnulásukat.

A citromból a legtöbb mediterrán országban készítenek lekvárt, kandírozzák a héját. Az európai teakultúrának is elengedhetetlen része ez a gyümölcs. A citromsavnak köszönhetően a befőzésnél is gyakorta szerephez jut a citrom.

Lime, a zöld kistestvér

Halakhoz kötelező pár csepp citrom!
Halakhoz kötelező pár csepp citrom!

A Dél-Kelet-Ázsiából származó lime a legkisebb tagja a citrusfélék családjának. A fennmaradt dokumentumok alapján nehéz meghatározni az emberiség történetébe való belépését, mivel az ókorban nem igazán különböztették meg a lime-ot a citromtól.

A lime a skorbuttal szemben sikeres harcot vívó Lind idején vált fontossá, amikor a háborúskodó Anglia számára a citrom elérhetetlenné vált, s épp ezért - az akkortájt angol gyarmat - Jamaicáról hozattak be lime-ot, hogy pótolják vele a betegséget legyűrő aszkorbinsav mennyiséget. Ebből az időszakból származik a Limehouse elnevezés is, ami azoknak a londoni dokkoknak volt a neve, ahol a matrózoknak szánt lime-ellátmányt tárolták.

A lime a legtöbb esetben másfélszer annyi savat tartalmaz, mint a citrom. Három alapvető típusa van: a tahiti, a mexikói és a Key lime.

A lime-ot megpróbálták termeszteni Európa mediterrán részén, azonban a klíma nem felelt meg számára, Egyiptomban viszont kifejezetten jól érzi magát és bőséggel terem. Épp ezért az európai konyhára nem gyakorolt túl nagy hatást, ellenben a thai, latin-amerikai, mexikói és karib konyhának alapeleme.

Ha az ételek terén nem is hódította meg Európát, az italokon keresztül beférkőzött az európaiak életébe, hiszen lime nélkül elképzelhetetlen a Caipirinha vagy a Mojito, a többi koktélról nem is beszélve.

A lime leve és a héjában található illóolaj nagyon jó hatással van a bőrre. Mind belső fogyasztása esetén, mind úgy, ha lime-olajjal gazdagított krémmel kenve védjük a bőrünket. A lime jót tesz az emésztésnek, C-vitaminban gazdag, és kisebb mennyiségben kalciumot, foszfort és káliumot is tartalmaz.

A thai és karib konyha mellett pácokhoz használhatjuk, vagy ízesíthetünk vele kompótokat, süteményeket.

Tarte au Citron (francia citromtorta)

Hozzávalók:
A tésztához:
25 dkg finomliszt
17,5 dkg vaj
2 dkg nádcukor
1 tojás
2 evőkanál víz
A töltelékhez:
2 tojás
10 dkg nádcukor
1,5 dl főzőtejszín
2 citrom reszelt héja és kifacsart leve
5 dkg vaj

Elkészítés: A tésztához a lisztet a vajjal elmorzsolom, hozzáadom a tojást és a vizet, alaposan összedolgozom, majd a tésztát egy órára a hűtőbe teszem. A krém alapanyagait összekeverem. A tésztát kinyújtom, pitetálba fektetem, és beleöntöm a citromos krémet. 190 fokon addig sütöm, amíg a krém megkeményedik és szépen megbarnul.

Tarte au citron, hmmmm...
Tarte au citron, hmmmm...

Thai csirkeragu

Hozzávalók:
80 dkg csirkemell
25 g zöld curry-paszta
1 kávéskanál gyömbérpor
50 dkg brokkoli
1 piros kaliforniai paprika
1 evőkanál olaj
3,3 dl kókusztej
1/2 lime leve
2 dl tejszín

Elkészítés: Egy mély wokban vagy egy magas falú serpenyőben olajat forrósítok. Erre dobom a kockára vágott csirkét. Pirulásig hagyom sülni. Kicsit sózom, majd a kókusztejjel és a tejszínnel felöntöm. A curry-pasztát belenyomom a tejbe, alaposan elkeverem, majd fűszerezem a gyömbérrel. A rózsáira bontott brokkolit is a tejbe dobom, néhány perccel később a vékonyra karikázott cukkinit és a cikkekre vágott kaliforniai paprikát is az ételhez adom, majd a lime levét is ráfacsarom. Picit hagyom összeesni a cukkinit meg a paprikát, és utána rögvest tálalom.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.