Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Mákos guba  recept
Mákos guba
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
A lengyel konyhát csak szeretni lehet. Az egyszerűségéért, a jó minőségű alapanyagaiért, a remek ízekért.

A lengyel konyhát az ország hányattatott sorsa ellenére pozitívan befolyásolták a történelem zivataros évszázadai. A folyamatosan változó határok, uralkodók és szövetségesek jóvoltából az egyik legsokszínűbb és legbefogadóbb konyhája lett Európának.

Tartalmas krumplileves, a zurek
Tartalmas krumplileves, a zurek

A lengyel konyhára nagy hatással volt Németország, Oroszország, Franciaország, valamint nekünk, magyaroknak is volt némi befolyásunk a lengyel ízvilágra. Ennek köszönhetően létezik a mi pörköltünkre emlékeztető ételük, és a környező országokban szintén kedvelt krumplilángos (Placki Ziemniaczane) is készül „po Wegiersku” – azaz magyar módra – pörkölttel. A Placki egyike a tipikusan utcán, séta közben fogyasztható ételeknek. Ilyen még a juhsajtból készített, füstölt vagy füstöletlen oscypek és a különböző töltetű, sós, esetleg édes pierogik.

Népszerűek a különféle töltött tészták, a pirogok
Népszerűek a különféle töltött tészták, a pirogok

A lengyel konyha alapeleme a hús. Elsősorban a sertéshús, de nagyon szívesen és gyakran esznek marhahúst és vadat is. A sertésből általában natúr szeletet, panírozott vagy töltött szeletet készítenek (kotlet schabowy), de kolbász (kiełbasa) formájában is fogyasztják. A lengyel kolbász a legtöbb esetben majorannával fűszerezett. Ezzel a kolbásszal gazdagítják a kedvelt krumplilevesüket, a Żurek-et is. A magyarokhoz hasonlóan, a lengyelek is szeretik a ropogósra sült csülköt (golonka), s a különféle egytálételeiket is gazdagon megrakják hússal. A hegyi patakoknak és a tengernek köszönhetően, a lengyelek szeretik a különféle halakat - a ropogósra sült pisztrángtól a marinált heringig.

A lengyelek főleg majorannával fűszerezik a kolbászt
A lengyelek főleg majorannával fűszerezik a kolbászt

A lengyel gasztronómia szerves részét képezi még a savanyú káposzta – amiből a híres Bigos is készül -, a cékla – ami szintén a szomszédos országokkal azonos alapokon nyugvó Barszcz leves alapja –, a sok erdei gomba, az uborka és a karalábé. A nagyon kedvelt majoranna mellett szívesen fűszereznek köménymaggal, kaporral és petrezselyemmel. A hideg éghajlatnak köszönhetően a lengyelek szeretik a tartalmas leveseket. Ha a kiválasztott leves mégsem bizonyulna elég tartalmasnak, akkor gyakorta kínálnak hozzá hússal vagy káposztával töltött rántott palacsintát (krokiety).

Tartalmas céklaleves, a borscs
Tartalmas céklaleves, a borscs

A lengyel konyhának erőssége a cukrászat. A kelt tésztás péksütemények széles választéka és annál is több cukrászsütemény lelhető fel náluk. A mai napig szokás Lengyelországban, hogy a háziasszonyok kilóra veszik a cukrászdákban az almás pitét (Szarlotka) vagy a különböző túrós, esetleg mákos süteményeket a vasárnapi ebédhez.

A lengyelek szeretnek kávézni. Általában törökösen főzik a kávét. Sokféle turmixot készítenek, előszeretettel isznak teákat, és szeretik a pohárban kínált kompótokat (ebből leggyakrabb az almával és rebarbarával készített). A hegyi falvakban csodálatos forrásvizeket találunk, s nem megvetendőek a lengyel alkoholos italok sem. Legismertebb sörük (piwo) a Żywiec, legnépszerűbb - nemzetközi szinten is ismert - italuk a rozsból készített Zubrowka. Az alkoholok mellé sörkorcsolya gyanánt gyakran esznek kerek perecet (precel) vagy egy kis sült hússal megbolondított zsírral megkent parasztkenyeret.

Lengyelország legemblematikusabb itala, a Magyarországon is kapható, bölényfűvel ízesített vodka, a Zubrowka. A többféle gabonából készített párlatok zubrowka-val, azaz a bölényfűvel való ízesítése nagyjából a 8. századra tehető. Ekkortájt a fehérorosz határ mentén húzódó Bialowieza erdő közelében élő emberek, az eléggé karcos és finomnak nem nevezhető alkoholhoz az erdőben található – a szabadon élő bölények által is kedvelt – gyógynövényt keverték, ami sokban hozzásegítette az italt a fogyaszthatósághoz. Az ily módon ihatóvá vált vodka sok évszázadon keresztül a helyiek sajátja volt. Nagyobb népszerűségre a XVI. század második felében tett szert, amikor a lengyel királyi udvar, a füvet termő erdő környékén kezdett vadászni. A kézzel szedett, napon szárított fűből, a manapság már csak rozsból erjesztett 40%-os alkohol ezer literjéhez 1-2 kilónyit adnak, ami nagyon kellemes ízt és szép zöldessárga árnyalatot kölcsönöz az italnak. A kész vodka palackozásánál – egyfajta védjegyként – minden üvegbe kerül 1-1 szál bölényfű. A lengyelek a legtöbb esetben nem tisztán, magában isszák a Zubrowkát, hanem almalével. De létezik egy Fekete bivaly nevű italuk is, amiben a Zubrowkát egy kevés feketeribizli-lével házasítják össze.

Smaczmego! Egészségedre!

Żurek

A Żureket nem lehet nem szeretni. Az általunk ismert krumplilevesnél jóval több, igen húsos, tojással gazdagított, cseppet savanyított, tejfölös leves. Ha szeretjük az egytálételes megoldásokat, akkor rozscipóban tálaljuk. Garantált, hogy aznap már senki sem kér enni.

Nem is leves, igazi egytálétel a lengyelek gazdag krumplilevese
Nem is leves, igazi egytálétel a lengyelek gazdag krumplilevese

Hozzávalók:
2 fej közepes vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
15 dkg húsos szalonna
1 szál nem paprikás kolbász
1 kg krumpli
1,5 l víz
majoránna
tárkony
1 kávéskanál borecet
20 dkg tejföl
1 evőkanál liszt

Elkészítés: A szalonnát kicsit kisütjük, majd a zsírján megpároljuk az apróra vágott hagymát és a fokhagymanyomóval szétnyomott fokhagymagerezdeket. Ha megpárolódott a hagyma, akkor liszttel beszórjuk, kicsit hagyjuk pirulni, majd a vízzel felengedjük. A közepes kockákra vágott krumplit beletesszük főni. Amíg fő a krumpli, addig személyenként egy tojást keményre főzünk.
Ha már félig megfőtt a krumpli, akkor hozzáadjuk a karikára szelt kolbászt, tejföllel behabarjuk, megfűszerezzük, sózzuk és a levest takarékon hagyjuk gyöngyözni. A végén kis borecettel savanyítjuk és a megpucolt tojásokat is hozzáadjuk.
Húsvét táján maradék sonkával is gazdagítható.

Barszcz czerwony

Az ukrán, orosz, lengyel vidék nagy kedvence a céklaleves. A húsleves alapokon nyugvó zöldséglevest szinte mindenütt lehet kapni, olyan népszerű, hogy még por-alakban is árulják. A forró barszcz-ot a Tátrában forralt bor helyett is ihatjuk.

Gyönyörű a színe, finom az íze: ez a borscs
Gyönyörű a színe, finom az íze: ez a borscs

Hozzávalók:
1 kg cékla
2 l alaplé
3 közepes sárgarépa
1/4 nagy zeller
1 kávéskanál majoránna
1 babérlevél
4 szegfűbors
2 kávéskanál borecet
2 gerezd fokhagyma

frissen őrölt fekete bors

Elkészítés: Az alaplevet felmelegítjük, hozzáadjuk a felkockázott répát és a zellert, majd a levesbe tesszük a szegfűborsot, a fokhagymákat és a babérlevelet. Amíg fő, addig gumikesztyűben megpucoljuk a céklákat, felkockázzuk és a leveshez adjuk. A levest sózzuk, borsozzuk, s a legvégén majoránnával fűszerezzük. Borecettel kicsit savanyítunk rajta és friss kenyérrel, pogácsával, esetleg sós, rántott palacsintával tálaljuk.

Golonka

A rendszerváltás óta a lengyel konyha egyik legfontosabb szereplője a hús. Az addigi folyamatos hiánynak köszönhetően a mai lengyel konyha elképzelhetetlen kolbász és csülök nélkül.

Káposzta és csülök, ez is jellemző a lengyel konyhára (is)
Káposzta és csülök, ez is jellemző a lengyel konyhára (is)

Hozzávalók:
1 nagy nyers csülök
1 kg krumpli
1 babérlevél
6 bors
2 borókabogyó
1 nagy vöröshagyma
1 /4 zeller
2 gerezd fokhagyma aprítva

apróra vágott friss petrezselyem
1 teáskanál köménymag
A mázhoz:
5 dl világos sör
2-4 evőkanál méz

Elkészítés: A csülköt megmossuk, majd nagy lábas vízbe eresztjük. A hús mellé rakunk fokhagymát, fűszertartóban köményt, borókabogyót és borsot teszünk, ezt is az abálóléhez adjuk, valamint a babérlevelet. Lassan, gyöngyözve főzzük a csülköt. A krumplit héjában, enyhén sós vízben megfőzzük. Ha megfőtt, akkor megpucoljuk, negyedeljük, majd egy nagyobb tepsibe fektetjük. A karikára szelt hagymát is hozzáadjuk.
A sört a mézzel összeforraljuk. Ha megfőtt a csülök, akkor a húst a krumpli tetejére helyezzük és a sörös mézzel alaposan meglocsoljuk. 220 fokra előmelegített sütőben tesszük, időnként újra locsolgatva nagyjából 40 percig sütjük, amíg szépen meg nem színesedik a csülök bőre.

Bigos

A bigos hagyományos téli étel. A hegyi Górálok egy-egy nagyobb adag elkészítést követően a tátrai hidegre bízták a fagyasztást, aztán csak baltával kellett mindig kiszabadítani az aznapi adagot, amit a háziasszony a kemencetűznél felmelegített. Manapság is nagyobb adagban készítik a lengyel háziasszonyok s a fagyasztóból előkapva hamar a család elé kerülhet a meleg, laktató ebéd vagy vacsora.

Hozzávalók:
1,5 kg savanyú káposzta
1 közepes fej édes káposzta
1 kg marhahús
50 dkg oldalas
10 dkg füstölt szalonna
2 fej vöröshagyma
5 dkg szárított rókagomba

5-6 szem szegfűbors
2 babérlevél
olaj
2-3 nagy evőkanál szilvalekvár
1,5 dl édes vörösbor

Elkészítés: A szárított gombákat előző éjjel beáztatjuk. A savanyú káposztát apróra vágjuk, majd egy nagyobb lábasba tesszük. Adunk mellé babérlevelet, szegfűborsot és annyi vízben, ami épp ellepi nagyjából egy óráig főzzük.
Egy másik lábasban a felkockázott szalonnát megpirítjuk, majd a zsírján az apróra vágott hagymát megdinszteljük és erre tesszük a legyalult édes káposztát. Átkeverjük, majd a gombával és annak levével együtt nagyjából 40 percet főzzük.
Az oldalast egyforma darabokra vágjuk, sózzuk, borsozzuk, kevés olajon megkapatjuk minden oldalukat, majd fedő alatt, kevés vízzel megpároljuk, végezetül lepirítjuk a darabokat. A marhahúst felkockázzuk, majd kevés zsíron kifehérítjük, kis vízzel felöntjük, fedő alatt pároljuk.
Amikor az összes káposzta elkészült és a húsok is megpuhultak, megsültek, akkor egy hatalmas edényben mindent alaposan összekeverünk. Kicsit sózzuk, hozzáadjuk a szilvalekvárt (esetleg aszalt szilvát, kockázott almát is), egy kevés édes vörösborral meglocsoljuk és 180 fokra előmelegített sütőbe tolva, nagyjából 40 perc alatt befejezzük.
Friss kenyérrel tálaljuk.

Szarlotka

A széles süteményválaszték megkerülhetetlen darabja, a cukrászdák és menedékházak sztárja a lengyel almás pite. Télen tejszínhabbal, nyáron vaníliafagylalttal az igazi.

Hozzávalók:
A tésztához:
33 dkg finomliszt
16 dkg cukor
1/2 teáskanál őrölt fahéj
1/2 teáskanál szerecsendió
csipet só
1/2 dl tejföl
1 evőkanál vaj
1/2 dl tej
1 nagy tojás sárgája
A lisztet egy nagy tálba szórjuk. Hozzáadjuk a cukrot, a fűszereket, picit sózzuk. A tojássárgáját elkeverjük a tejföllel és a tejjel, majd hozzáadjuk a megolvasztott vajat és az egészet alaposan összedolgozzuk a szárazanyagokkal. A kész tésztát fóliába tekerjük és egy órát pihentetjük a hűtőbe.

A töltelékhez:
4 méretes kicsit savanykás alma (pl. idared)
6 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom héja
1/2 teáskanál szerecsendió
1 csipet őrölt szegfűszeg
Az almát megpucoljuk, apró kockákra vágjuk, majd egy serpenyőben a fűszerekkel és a cukorral kicsit összepirítjuk.
A hűtőből kiszedett tésztát két részre szedjük, majd egyforma méretű, ujjnyi vastagságúra lappá nyújtjuk. Az egyik lapot, zsírozott, lisztezett tepsibe fektetjük, rákanalazzuk a fűszeres almakockákat s végül a tészta másik felével befedjük. 190 fokra előmelegített sütőben szép barnára sütjük, nagyjából 40 perc alatt. Tejszínhabbal vagy vanília fagylalttal kínáljuk.

Áfonyás pierogi

A pierogiból léteznek sós és édes verziók. A sósok közül a legismertebben az orosz, ami krumplival és sajttal van megtöltve, aztán ott a káposztás, a húsos és a gombás, sőt gyakorta készítik töltelék nélkül is. Ezeket a pierogi egyfajta chipsként, magában fogyasztják. Édesek közül gyakori a túrós, sajtos és a gyümölcsös, amiben nyári időszakban szezonális friss gyümölcsök kerülnek, télen viszont lekvár. Krakkóban minden augusztusban több napig tartó pierogi fesztivált rendeznek.

Áfonyás pierogi
Áfonyás pierogi

Hozzávalók:
50 dkg finomliszt
forralt meleg víz (csak annyi, hogy sima és rugalmas tésztát)
csipet só
40 dkg áfonya (gyümölcs vagy sűrű lekvár)

Elkészítés: A lisztet egy nagy keverőtálba szitáljuk. Csipetnyi sót adunk hozzá. A liszt közepébe készítünk egy mélyedést, ebbe egy kevés forralt vizet öntünk. Egy villával elkezdjük összedolgozni a tésztát és mindig csak egy kevés vizet adunk hozzá. Amikor összeállt a tészta, akkor lisztes deszkán átgyúrjuk, majd - egy keverőtálban, konyharuhával lefedve - pihenni hagyjuk legalább fél órát.

Ezután a tésztát lisztes deszkán jó vékonyra nyújtjuk és egy pogácsaszaggatóval nagyobb köröket vágunk ki belőle. A körök közepére halmozzuk egy kiskanálnyi lekvárt vagy néhány szem friss gyümölcsöt. Ezután félbehajtjuk a kört, vigyázva arra, hogy a szélek alatt se gyümölcs, se lekvár ne legyen. Alaposan összenyomkodjuk a széleket, majd egy lisztes tálcára helyezzük az elkészült darabokat.

Ha mindegyik pierogival kész vagyunk, akkor egy lábasban enyhén sós vizet forralunk, és abban kettesével-hármasával főzzük ki a tésztákat. A víz felszínére feljött tésztákat nagyjából még 2 percet főni hagyjuk, majd szűrőkanállal kiszedjük.
Tálaláskor olvasztott vajjal, gyümölccsel, lekvárral, esetleg tejszínhabbal vagy pirított zsemlemorzsával díszíthetjük.

Lengyel receptek >>>

Más nemzetek ételei >>>

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.