Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Minestrone recept
Minestrone
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Kívül ropogós, belül rugalmas, illatos és nagyon könnyű – jellegzetes keskeny és hosszúkás alakjáról messziről felismeri bárki. Hogy mit is? Hát a mára Franciaország egyik szimbólumaként ismertté vált könnyű, ropogós fehérkenyeret.

Bár idehaza is egyre több helyen kaphatók baguette-re emlékeztető kenyerek, kis szerencsével (nem csekély összegért) valódi példányok is – egy átlagos felszereltségű konyhában, kenyérsütő-gép használata nélkül, hagyományos sütőben is könnyedén készíthet bárki illatos és ropogós baguette-et, mely messze felülmúlja a készen kapható termékek majd’ mindegyikét!

A ropogós baguette-ek otthon is egyszerűen elkészíthetők!
A ropogós baguette-ek otthon is egyszerűen elkészíthetők!

Kevés csábítóbb illat lengheti be a konyhát, mint a frissen sült kenyéré. A ma sokféle fűszerezéssel és variációban ismert baguette egyike az európai pékségek viszonylag fiatal termékeinek. Már csak azért is, mert hosszú ideig nehéz, kerek fekete vagy barna kenyerek kerültek a széles néptömegek asztalára, hisz a fehér liszt csak az arisztokraták számára volt megfizethető. A legjobb minőségű fehérlisztből sütött hosszúkás kenyér a 18. századi Franciaországból ered, ahol pain de luxe vagy flûte néven ismerték – a tömege 12 és 25 dkg között volt. A baguette jelenlegi formáját a 19. század folyamán nyerte el. Standard méretei: 70 cm hosszú, 6 cm magas és 30 dkg tömegű. Eleinte Párizsban, valamint francia nagyvárosokban került piacra, de a 20. század elején már nemcsak a franciák, hanem Európa más országainak lakói is ismerték és fogyasztották – persze már a napóleoni háborúk idején eljutott a hosszúkás kenyér a mai Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia területére, ez azonban messze volt a ma ismert könnyű baguette-től.

A jó minőségű búzalisztből sütött kenyeret ma már fekete olívabogyó is gazdagíthatja…
A jó minőségű búzalisztből sütött kenyeret ma már fekete olívabogyó is gazdagíthatja…

Bár az I. világháború alatt szinte sehol sem sütötték – megfelelő alapanyag és fizetőképes kereslet híján –, a két háború között újra kínálták a francia pékek a méreteiben valamelyest csökkentett (mindössze 25 dkg-os) hosszú kenyérféleséget, sok esetben árpa-, gesztenye- vagy rozsliszttel kevert tésztából.

A szárított paradicsommal gazdagított kenyérnek egészen különleges és gazdag az aromája!
A szárított paradicsommal gazdagított kenyérnek egészen különleges és gazdag az aromája!

A II. világháborút követően aztán – nem kis mértékben a jelentősen megváltozott társadalmi és életvitelbeli igényeknek, valamint szokásoknak is köszönhetően – az egyre népszerűbb fehér baguette Franciaország, majd Nyugat-Európa szerte is szinte mindenütt kapható lett. A tömeggyártás elterjedésével pedig a minőség erősen romlani kezdett, de napjainkra pékek sokasága tért vissza az első osztályú, hosszú, ropogós kenyér készítéséhez – nem csupán szülőhazájában. A hagyományos, 70 cm hosszú fehér baguette mellett jó ideje közkedveltek a teljes kiőrlésű, esetleg magvakkal kevert, különböző fűszerekkel ízesített változatok is – ezek hossza is nagyon különböző lehet.

Habliliom Könnyed Konyhájában rendszerint jó 30 cm hosszú, nagyjából 5 cm magas és kb. 20 dkg tömegű baguette-ek készülnek – olykor olívával vagy szárított paradicsommal, estenként rozmaringgal, zsályával is gazdagítva.

Ropogós baguette – fekete olívával

A finom, ropogós baguette-et könnyedén elkészítheti bárki!
A finom, ropogós baguette-et könnyedén elkészítheti bárki!

Hozzávalók 2 darab 30 cm hosszú kenyérhez:
25 dkg fehér búzaliszt (BL 80-as)
2 dkg burgonyaliszt
2 dl langyos víz
2 dkg friss élesztő
½ mokkáskanál kristálycukor
¾ teáskanál tengeri só
1 evőkanál olívaolaj
12 szem fekete olíva bogyó felaprítva
csipetnyi frissen őrölt bors, rozmaring – elhagyható

Elkészítés: A kétféle lisztet tálba szitálom. ½ dl langyos vízben elkeverem a cukrot, majd felfuttatom benne az élesztőt. Kb. 10 perc elegendő hozzá. A liszthez adom a sót, az olívaolajat, borsot, rozmaringot, majd a felfuttatott élesztőt és a maradék vizet. A háztartási robotgép dagasztókarjával nagyjából 10 perc alatt alaposan kidolgozom a tésztát. Enyhén lisztezett tálba helyezem, frissentartó fóliával lefedem, konyharuhával letakarom, nagyjából 1 óra alatt a duplájára kelesztem.

A tészta az első kelesztés után
A tészta az első kelesztés után

Egy 35 X 20 cm-es tepsit sütőpapírral bélelek. A sütőt 190 fokra előmelegítem.

Az alaposan megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre helyezem, félbevágom, mindkét tésztát átgyúrom. Az egyiket letakarva félreteszem, a másikat ½ cm vastag téglalappá nyújtom. 6 felaprított olíva bogyót egyenletesen elosztok a felületén, majd szorosan feltekerem. Az így kapott nagyjából 3 cm átmérőjű, 30 cm hosszú tekercset az előkészített tepsire helyezem. A másik tésztával ugyanígy járok el. Egy hasonló nagyságú tepsivel lefedem a tésztát tartalmazó tepsit, újabb 1 órán át kelesztem.

A kenyérrudakat éles késsel bevagdosom – így sülés közben nem repednek szét, és jellegzetes, szép mintázatukat is elnyerik – ha szétterülnek, kicsit megigazítom őket. Nagyjából 1 evőkanálnyi vízzel bespriccelem a tésztákat.

A két baguette a második kelesztést követően, sütés előtt
A két baguette a második kelesztést követően, sütés előtt

Könnyű és ropogós…
Könnyű és ropogós…

A sütés közben keletkező gőzben szépen megpirulnak majd: a héjuk ropogós, a belsejük könnyű és puha lesz. Visszahelyezem a fedőként szolgáló tepsit, 30 perc alatt szép pirosra sütöm.

Bár hagyományosan csupán búzalisztből készül a baguette, a kevés burgonyaliszttől még könnyebb lesz a tészta. Ugyan kapható már speciális sütőforma, melyben a rúddá formált tészta megsüthető, a nyújtás és tekerés (sütőforma híján) nem csupán azért hasznos, mert az olívák egyenletesen oszlanak el a kenyérben, de jellegzetes formáját is őrzi a második kelesztés, valamint a sütés után.

Tudom, hogy nem tanácsos forrón nekilátni, mégis nehéz ellenállni a fantasztikus illatú frissen sült baguette-eknek…


A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.