Származása
A Közel-Keletről származó citromillatú, fehér virágú növény. Levelei csipkézettek, ovális alakúak. Orvosi citromfű, melissza, méhfű, mézfű néven is ismerik, de macskaméz és mézelke néven is előfordul. A melissa a görög mézelő méh kifejezésre utal, mivel a virágai a méhek kedvelt nektárlelő helye.
Európában a görögöknek köszönhető elterjedése, majd a Benedek rendi szerzetesek honosították meg a kolostorkertekben és használták heves szívdobogásra, szívpanaszokra.
Balkonra, ablakpárkányra
A citromfűmagokat áprilisban vessük el, a palántákat májustól vásárolhatjuk. Ültessük napos helyre. Cserépben, balkonládában, konyhaablakban is nevelhetjük.
Elsősorban levelét használjuk ízesítésre, díszítésre, ezt júliusban és augusztusban érdemes szedni, a virágzás idején, ha szörpöt készítenénk belőle, de salátába, limonádéba és más fogásokba folyamatosan használhatjuk a zsenge leveleket.
Nyugtató, vírusölő
Levelében illóolajok, csersavak, kávésav is található.
Görcsoldó és nyugtató hatású a leveléből készült tea és illóolaj is. Ezek fejfájás, álmatlanság, alvászavarok, magas vérnyomás, depresszió esetén is kiválóan alkalmazhatók. Gyomorproblémák, puffadás, hányinger esetén is kipróbálhatjuk.
Ha egy stresszes nap után 2 kanál citromfüvet 2 dl vízzel leforrázunk és 5 percig állni hagyjuk, majd megisszuk, biztos, hogy megnyugszunk.
A citromfű kiváló vírusölő, a belőle készült krémet ajakherpesz kezelésére is használják. Gyógyszertárban kapható a citromfűből készült karmelitavíz, melyet kockacukorra csepegtetve megszüntethető az émelygés.
Virágából citromfűolajat desztillálnak, melyet a parfümipar használ, de vízzel hígítva kiválóan alkalmas ruhák öblítésére is.
Mit készítsünk belőle?
Ízesíthetünk vele finom gyümölcsleveseket, gyümölcssalátákat. A főételek közül leginkább a csirke- és halételeknek áll jól a citromfű aromája, frissé, üdévé, nyáriassá varázsolja (mint ebben a tejfölös-citromfüves csirkecomb-receptben). Az ázsiai konyhában is használnak citromfüvet, de ez egy másik növény, megkülönböztetésként indiai citromfűnek nevezzük (Cymbopogon citratus). Gyömbérrel, zöld korianderrel kombinálva népszerű a thai ételekben.
Ha különlegességre vágyunk, a megmosott, apróra vágott citromfüvet keverjük a még meleg vaníliapudingba. Ha mentával keverjük, szuperfinom gyümölcssalátát készíthetünk.
Citromfűszörp
Hozzávalók:
1 kg cukor
1 liter víz
2 citrom
3 maroknyi citromfű
Elkészítés: A cukorból és vízből szirupot készítünk. Kihűtjük, majd belereszelünk 2 citrom héját és hozzáadjuk a citromfüvet. 1 éjszakát állni hagyjuk, majd másnap hozzáadjuk a citromok levét, és a szörpöt átszűrjük. Vízzel hígítva, citromkarikákkal, jégkockával kiváló hűsítő.
Citromfüves halsaslik
Hozzávalók:
8 vékony szelet füstölt sonka
50 dkg tengeri hal (naphal, tőkehal vagy lazac) 5 centis darabokra kockázva
citromfű
1-1 húsos paprika (piros és zöld) 4 centis darabokra kockázva
12 fej gomba vastagon felszeletelve
só
olívaolaj
Elkészítés: A citromfüvet vágjuk apróra, majd hempergessük bele a kockákra vágott halat. A füstölt sonkát vágjuk csíkokra, minden csíkra tegyünk egy darabka halat. A gombaszeleteket, a paprikakockákat és a halakat fűzzük fel nyársakra, majd olívaolajjal kenegessük meg őket. Faszénen, grillsütőn süssük meg.
Citromos-tejszínes túrótorta
Hozzávalók:
8 dkg vaj
12-13 dkg babapiskóta
1 csomag citrom ízű pudingpor
25 dkg tehéntúró
1 lime vagy citrom leve
10 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
néhány ág citromfű
4 dl tejszín
2 lime
1 citrom
2 teáskanál zselatin
Elkészítés: A vajat megolvasztjuk, rövid ideig hűlni hagyjuk, majd belekeverjük a finomra összemorzsolt babapiskótát. Sütőpapírral kibélelt 20 cm-es kapcsos tortaformába nyomkodjuk, és kb. 30 percre hűtőbe állítjuk. A pudingport 2,5 dl hideg vízben feloldjuk, felforraljuk, és kevergetve kissé kihűtjük. A túrót a citromlével és a kétféle cukorral simára keverjük. Evőkanalanként belevegyítjük a kihűlt pudingot, majd 2 teáskanál zselatint kb. 1 dl forró vízben feloldunk, majd ha már csak langyos, ezt is a krémbe keverjük. A lecsipkedett citromfűleveleket finomra vágjuk, 3 dl tejszínt kemény habbá felverünk, majd a citromfűvel együtt a dermedő krémbe keverjük. A krémet egyenletesen a piskótára simítjuk, majd legalább 2 órára hűtőbe tesszük. A maradék tejszínből vert kemény habot nyomózsákba tesszük, ezzel díszítjük a tortát. A limetteket vékony szeletekre vágjuk, és kirakjuk vele a torta oldalát. Egy-két citromfűággal díszítjük a torta tetejét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.