Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Az egészséges reggelik családjába tartozó granoláról sokáig megfeledkeztek, azonban a hatvanas évek óta egyre növekvő népszerűségnek örvend. A finom, ropogós keverék nem csak reggeli, hanem szuperegészséges nassolni való is lehet.

A granola története Dr. Sylvester Graham tiszteletessel kezdődött. A tiszteletes úgy gondolta, hogy a húsmentes étkezés, a dohányzásról és az alkohol fogyasztásáról történő teljes lemondás jótékonyan hat a szellemre, s a testi bajok kialakulásának is elejét veszi. A róla elnevezett grahamizmuson kívül (mai nevén vegetariánizmus) a graham lisztnek is ő a feltalálója és névadója.

Az egészségesebb étkezést elősegítendő, Dr. Graham kikísérletezte a búza egészét jobban hasznosító, a fehér lisztnél nagyobb szemcsemérettel bíró graham lisztet. Ez a barna liszt enyhén mogyorós, édeskés ízű, így szinte adta magát, hogy keksz formájában felhasználják.

Ez a keksz képezte az alapját annak a reggelinek, amit Dr. James C. Jackson kísérletezett ki. Jackson pont abban az időben nyitotta meg dansville-i vízterápiás központját, amikor a Kellogg fivérek is forradalmasították az ivókúrákat, különféle fogyókúrák, egészséges alapanyagok bevonásával, teljes alkohol- és dohánymegvonással. Jackson is hasonló dolgokban látta a vízkúra eredményességének növelését. Sőt saját fejlesztésbe is kezdett, és 1863-ban megalkotta a granulát, amely egy graham lisztes keksztöreten alapuló reggelire adható fogás volt.

A ropogós müzli - vagy más néven granola - pirított gabonapehelyből készül
A ropogós müzli - vagy más néven granola - pirított gabonapehelyből készül

Abban az időben az amerikai reggeli hihetetlen kalóriadús volt, a klasszikus angolszász reggelik mintájára húsból, kolbászból, szalonnából, tojásból és természetesen fehér kenyérből állt. Ezt az étkezést váltotta ki a kúra idejére Jackson a granulával.

A granula létrejötte után Dr. John Harvey Kellogg, a Battle Creek-i szanatórium igazgatója is hosszas kísérletezésbe fogott a különféle gabonákkal, s ennek eredményeképp - többek között - megszületett az általa jegyzett granula is. Dr. Jackson beperelte Kelloggot, így az őrlemény neve granolára változott, s a többi Kellogg termék árnyékában szinte azonnal feledésbe is merült.

Egészen a hatvanas évekig szunnyadt a granola, amikor is a tudatosabb vásárolók ráébredtek, hogy az egészségesnek gondolt reggeliző pelyhekben tetemes mennyiségű hozzáadott cukor található, ami arra ösztökélte őket, hogy egészségesebb alternatívát keressenek. Ekkor találtak rá a granolára.

A házilag készített granolát maximum egy hétig tároljuk légmentes edénybe zárva, napfénytől védett helyen
A házilag készített granolát maximum egy hétig tároljuk légmentes edénybe zárva, napfénytől védett helyen

A granola - a pelyhekkel ellentétben - inkább a Dr. Bircher-Benner svájci orvos és dietetikus által életre hívott müzlire hasonlít. A granola édességét is főleg a hozzákevert aszalványok, gyümölcsök, csonthéjas magok adják, illetve a fogyasztáskor hozzáadott egészséges édesítők. A különbség a két termék között, hogy a granola alapját képező gabonaféléket a felhasználás előtt megsütik, így ízük és állaguk is megváltozik.

A manapság kapható granola alapját a legtöbb esetben a zabpehely adja. Ehhez társulnak a különféle olajos magvak, illetve az aszalt gyümölcsök. Az olajos magvak közül legtöbbször mogyoró, dió, pekándió, pisztácia, kesudió vagy mandula kerül a mixbe. Az asztalt gyümölcsök esetében is igen széles a választék, klasszikus alapanyagnak számít a sárgabarack, a szilva, az áfonya, illetve a különféle mazsolák, de datolyával, aszalt egzotikus gyümölcsökkel kevert granolát is találhatunk.

Még egyszerűbb, ha ezeket a keverékeket magunk állítjuk elő, hiszen így pont azt a keveréket kapjuk a végén, amit szeretnénk, s talán valamivel olcsóbban jövünk ki a boltinál. A házilag készített granolát maximum egy hétig tároljuk légmentes edénybe zárva, napfénytől védett helyen.

A házilag készített granolánál az édesítés is teljesen ránk van bízva. Ha az alapanyagoktól nem válik kellően édessé a mixünk, akkor az édesítéshez használhatunk mézet, agave szirupot, juharszirupot, sztíviát vagy xilitet is.

A granolát fűszerezhetjük is. Egy kevés fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, kardamom, szerecsendió vagy épp vanília nem csak ízesíti, de az édesség illúzióját is kölcsönzi a reggelinknek.

Természetesen a granolát nem feltétlen kell reggelire fogyasztani, a ropogós, gyümölcsökben, rostban gazdag rágcsálnivalót napközben is lehet nassolni, sőt a gyerekek számára is egészséges alternatívája lehet megannyi egészségtelen édességnek.

Az édesítéshez használhatunk mézet, agave szirupot, juharszirupot, sztíviát vagy xilitet is.
Az édesítéshez használhatunk mézet, agave szirupot, juharszirupot, sztíviát vagy xilitet is.

A granolához adhatunk jó minőségű csokoládét törve, chips formájában vagy akár reszelve, illetve a kész keveréket meghinthetjük cukrozatlan kakaóporral is. Ezeken kívül kókuszreszeléket, banán chipset, lenmagot, tökmagot, napraforgómagot, szezámmagot és megannyi egyéb finom kiegészítőt is adhatunk a granolához.

Szegfűszeges granola

Hozzávalók:
5 dkg szezámmag
5 dkg kókusz chips
10 dkg kesudió
8 dkg mogyoró
5 dkg mazsola
10 dkg zabpehely
méz
csipetnyi őrölt szegfűszeg

Elkészítés: Az alapanyagokat - a méz kivételével - összekeverem, majd egy nagyobb, sütőpapírral bélelt tepsiben egyenletesen elosztom. Mézzel finoman meglocsolom, és a 150 fokra előmelegített sütőbe tolom. Nagyjából 30 percet sütöm, közben többször átforgatom a keveréket, hogy egyenletesen megpiruljon.
Ha kihűlt, jól zárható üvegbe teszem. Tejjel felöntve vagy joghurtba forgatva fogyasztom.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.