Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Mandarin

Története

Ez a finom citrusféle keresztezés és nemesítés eredményeként született. A XX. század elején Clément (Kelemen) atya, az algériai Oran régió egy gazdája tovább nemesítette tovább, és „találta föl”.a mandarin egyik legkedveltebb változatát, a róla elnevezett klementint, amely magmentessége révén napjainkban gyakorlatilag helyettesíti a mandarint.

Hogyan válasszunk?


Figyeljünk arra, hogy a mandarin héja jól tapadjon a húsához (azaz ne tűnjön úgy, mintha a gyümölcsöt „felfújták” volna). Az se befolyásoljon bennünket a választásban, hogy milyen vastag a gyümölcs héja (ez fajtafüggő), illetve milyen a héj színe. Egyes napsütötte országokban ugyanis a citrusféléket nem éri eléggé alacsony hőmérséklet ahhoz, hogy a zöld klorofill sárga vagy piros pigmentekké alakulhasson át.

Hogyan tároljuk?


Noha a többi citrusféléhez hasonlóan a mandarin viszonylag jól tűri a szobahőmérsékletet, jobban tesszük, ha a hűtőszekrény zöldséges rekeszében tároljuk. Ezáltal elkerülhetjük, hogy kiszáradjon.

Hogyan készítsük elő?


A mandarin levének kinyeréséhez használjunk citrusprést. Ha több gyümölcslét szeretnénk kapni, facsarás előtt mártsuk a gyümölcsöket néhány percig forró vízbe, vagy tegyük be néhány percre mikrohullámú sütőbe.

Hogyan főzzük?


A mandarinféléket leginkább nyersen fogyasztjuk. Tehetjük desszertbe, salátába, rákkal előételnek is kiváló.

Néhány praktika


Ha a mandarin héjat erős szagú étel sütése után a még forró sütőbe tesszük, elkerülhetjük a kellemetlen szagokat.

Felhasználási javaslat


Fűszervaj Dolgozzunk össze 5 dkg lágy vajat egy jól összemixelt mandarin levével és kevés reszelt héjával. Tegyük hideg helyre, várjunk, míg megdermed, majd vágjuk kockára. Az így kapott fűszervajjal ízesíthetünk grillezett borjút, szárnyast vagy halat. Desszert A cukorszirupban 45 percig nagyon enyhe tűzön főzött, kandírozott mandarincikkeket kihűlés után szervírozhatjuk vajas tésztából készült süteményekkel, sőt akár a csokoládés fatörzstortát is díszíthetjük vele.

Miért ne?


Előételek A serpenyőben tengeri sóval, borssal és Cayenne borssal megsütött garnélarákot tálalhatjuk mandarinszeletekkel és konzerv bébikukorica-csövekkel. Ez a két utóbbi köretféle jól illik egymáshoz, valamint kellemesen enyhíti a paprika erejét és kiemeli a rák zamatát. A mandarin és az olajbogyó a Földközi tenger illataira emlékeztet. A karikára szelt citrusfélét tálaljuk 2 percig ecetes vízben blansírozott hagymával, fekete olajbogyóval, s ízesítsük olívaolajjal, sóval, borssal. Mártások Kacsamell sütése után a visszamaradt levet higítsuk mandarinlével és portóival, majd forraljuk össze mogyorónyi vajjal és csipetnyi jamaikai fűszerpaprikával.

Ismerjük meg jobban!


A citrusféle oly jellegzetes illatát a héjban található parányi „zsebek” által kiválasztott esszenciáknak és illóolajoknak köszönheti. Ha a gyümölcs héját gyengéden megnyomjuk, máris a levegőbe préselünk néhány cseppet ebből a nagyszerű, illatos anyagból. A mandarinban található számos aromás összetevő kémiailag jelentősen eltérő vegyületekből álló, összetett keveréket tartalmaz: bőségesen találhatóak benne terpének (mint például a limonén: C 10 H 16), aldehidek (pl. citrál: C 10 H 160), észterek, béterozidok (naringozidok, citroflavonoidok, besperozidok). Ezen anyagok hozzájárulnak a gyümölcs jellegzetes illatához és zamatához.

Élelmezési ismeretek


A mandarin, ez az apró, szimpatikus téli citrusféle segít bennünket abban, hogy szervezetünket újra feltöltsük C-vitaminnal (10 dkg gyümölcs 41 mg-ot tartalmaz), valamint ásványi anyagokkal és nyomelemekkel. Különösen lágy zamatának és gyenge rostjainak köszönhetően mindenki kedvence. Így kitűnő, ugyanakkor alacsony kalóriatartalmú desszert vagy uzsonna készíthető belőle: két mandarin alig 50 kcal energiát tartalmaz! A mandarin, mint általában a citrusfélék, kitűnő pektinforrásnak tekinthető. Ezek az oldható rostok azonban a héjban koncentrálódnak (és az esetlegesen a gyümölcsben található magokban), így tehát a gyümölcs fogyasztásakor nincs semmiféle tápértékük!