Minden bizonnyal a főtt tojás a legkorábbi szimbolikus étel a zsidó-keresztény kultúrkörben – egyben a legismertebb is. A különféle hagyományokban mára igen gazdag jelentéstartalommal bővült húsvéti tojás nagy valószínűséggel az ókori Közel-Keletről származik, ahol egykor a tavasz kezdetének szimbólumaként fogyasztották. Később az élet, a teljesség, újjászületés jelképeként került a húsvéti asztalra, megőrizve és kibővítve az ősi szimbolikát.
A kalács, sonka, torma és talán mindenek előtt a tojás (főtt, piros, hímes vagy festetlen) – szinte mindenütt hozzátartozik a szokásosnál gazdagabb húsvéti reggelikhez, de ha a teljességet tartjuk szem előtt, akár a kiadós ebéd zárásaként vagy délutáni nassoláshoz, húsvéthétfői vendégjáráshoz is kerülhet a desszertes tányérokra olyan ínyencség, amiben főszerephez jut a tojás – akár többszörösen is.
A tojáslikőrkrémmel töltött virágok nem csupán azért érdekesek, mert már rájuk pillantva is tavaszi hangulat költözik az asztalra, de a leheletnyi porcukorral hintett fehér aprósütemények ragyogó napszínű tölteléke szinte megismétli a tojások szerkezetét. Alkoholtartalma miatt elsősorban felnőtteknek ajánlott!
Hozzávalók kb. 25 darabhoz:
18 dkg rétesliszt
7 dkg kukoricakeményítő
10 dkg hámozott, darált mandula
12 dkg hideg vaj
1 egész tojás
10 dkg porcukor
½ citrom reszelt héja és leve
1 teáskanál vanília kivonat (vagy 1 csomag vaníliás cukor)
1 csipet só
A töltelékhez:
3 evőkanál minőségű, sűrű tojáslikőr
3 evőkanál porcukor
1/2 rúd vanília kikapart belseje
A tetejére:
porcukor
Elkészítés: A lisztet és kukoricakeményítőt tálba szitálom, hozzáadom a darált mandulát, porcukrot, csipetnyi sót. Apró forgácsokban hozzáreszelem a hideg vajat, a citrom héját. Gyors mozdulatokkal zsemlemorzsa-állagúra dolgozom az összetevőket. A tojást a vaníliával és a citrom levével enyhén felverem, majd a lisztes morzsához adom. Tésztává gyúrom, amit 1 órára frissen tartó fóliába csomagolva hűtőszekrénybe teszek.
Közben elkészítem a krémet: a tojáslikőrt a porcukorral alaposan elkeverem úgy, hogy a cukor tökéletesen feloldódjon, hozzáadom a vaníliamagokat. Sűrű krém lesz a végeredmény, melyet felhasználásig hűvös helyen tartok.
A tésztát kb. ½ cm vastag téglalappá nyújtom két frissen tartó fólialap között. 3,5 cm átmérőjű linzerformával kis virágokat szúrok ki a tésztából. Minden második virág közepét újabb apró virágformával szaggatom ki.
Sütőpapírral borított tepsire helyezem a tésztákat. 170 fokra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt világosra sütöm. Még melegen minden kiszúrt közepű virágot meghintek porcukorral, majd illatos tojáslikőrkrémet kanalazok minden egész virágra – nagyjából egy szűk teáskanálnyit. Összeillesztem a süteményeket.
Szobahőmérsékleten hagyom megszilárdulni a tölteléket, majd legalább egy órára hűtőszekrénybe teszem. Ha a tálalás előtti napon készülnek, másnapra a tészta enyhén megpuhulnak, a töltelék veszít valamennyit alkoholtartalmából – talán még ízletesebbek is lesznek.
Húsvétvasárnapra, húsvéthétfőre, de természetesen ünneptől függetlenül bármely alkalomra elkészíthetők, hűtőszekrényben napokig tárolhatók.
Érdemes néha úgy is változtatni a szokásokon, hogy az alapok híven őrzik a hagyományt, mégis új, a megszokottól eltérő felfogásban kerülnek tálalásra.
Szép húsvétot kívánok mindenkinek!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.