Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Diós és mákos bejgli egyszerűen recept
Diós és mákos bejgli egyszerűen
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Lila hagymás, majonézes krumplisaláta recept
Lila hagymás, majonézes krumplisaláta
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon recept
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon
Pihe-puha mézeskalács recept
Pihe-puha mézeskalács
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
A több mint 20 éves múltra visszatekintő nemzetközi szakácsbajnokság idei, első magyarországi döntője a napokban zajlott Budapesten. A Foodapest elnevezésű élelmiszeripari szakkiállítás mellett párhuzamosan futó, 2 napos eseménysorozaton 8 magyar induló versenyzett a 20 legjobb európai szakács közé való bejutásért.
De mi is az a Bocuse d''Or?

A Bocuse d''Or ötletét 1983-ban egy lyon-i kiállításon Paul Bocuse, a kiállítás akkori elnöke fogalmazta meg. Úgy érezte, hogy jó lenne a gasztronómiai szakkiállítás ideje alatt melegkonyhás szakácsversenyt tartani. Bocuse úgy gondolta, hogy a szakma fejlődéséhez és a minőség fenntartásához jelentős mértékben hozzájárulhat egy-egy ilyen verseny. Emellett a szakma folytonosságát is biztosíthatja az évente megrendezésre kerülő szakácsolimpia.

A gondos előkészületek után a verseny 1987-ben került először megrendezésre. Manapság már többféle szakácsversenyt is rendeznek a különböző szakmai rendezvényeken, de mind közül a legnevesebb a Bocuse d''Or.

Mára már világversennyé nőtte ki magát a Bocuse által életre hívott verseny, hiszen közel 50 ország indulói vesznek részt a válogatásokon, országos döntőkön, hogy utána Európa, Ázsia, Amerika legjobbjai versenyezhessenek a kétévenként Lyonban megrendezésre kerülő döntőn, ahol 2011-ben 24 résztvevő ország legjobbja fogja elnyeri Paul Bocuse aranyozott szobrát.

A 84 éves Paul Bocuse
A 84 éves Paul Bocuse

Mind a selejtezőkön, mind a döntőn a versenyzőknek 5 óra 35 perc áll rendelkezésükre, hogy elkészítsenek egy halas és egy húsos fogást. Egy csapatban ketten vannak, a séf és a kuktája. A séfnek 23 évesnél idősebbnek kell lenni, míg a commis a verseny ideje alatt még nem töltheti be a 22. életévét. A csapat harmadik tagja a tréner, aki kétfős csapata felkészítését végzi, de ő maga a konyhában nem lehet jelen a verseny ideje alatt.

Ki is Paul Bocuse?

A nouvelle cuisine egyik legnagyobb alakja. Az 1926-ban született Paul a családi hagyományoknak engedve vált szakáccsá, majd mesterségének művészévé lett, és nemzetközi hírnévre tett szert. Első Michelin csillagát a 60-as évek végén szerezte, amit a 70-es években újabb két csillag követett.

Bocuse célja és hitvallása a minőségi, friss alapanyagok használata és az ételek tökéletes elkészítése. Az általa fémjelzett nouvelle cuisine lényege az alacsony kalóriájú, esztétikus és gazdag ízvilágú ételek kialakítása.

1989-ben a Gault Millau - másik három szakáccsal egyetemben - az évszázad szakácsának választotta. Jelenleg 5 éttermet üzemeltet, ebből egy luxus kategóriájút (ez rendelkezik a 3 csillaggal) és egy 4 tagból álló bisztróláncot, amelynek egyes éttermei a francia kulinária más-más ágait képviselik.

Kicsit az első magyar döntőről

Kostyál és a commis
Kostyál és a commis

A magyarok a Bocuse d''Orban való részvételéért már a verseny létrejötte óta lobbiztak, s 2008-ban már részt vehettek a norvégiai európai selejtezőn, majd idén először országos selejtezőt rendezhettek a Bocuse d''Or égisze alatt. A Magyar Bocuse d''Or akadémia alapítója Kreil Vilmos séf.

Az idei magyar döntő négy-négy résztvevője két nap alatt teljesítette a versenykiírást. Azaz a séfek és a commis-k (segédek) öt és fél óra alatt elkészítették a halból és a húsból a meleg ételeiket, és a - zsűri számára - 12 főre tálalták.

A zsűri maximálisan adható pontszáma 60, ebből 40 pontot lehet adni a étel ízére, harmóniájára és az étel állagára, és maximálisan 20 pont adható a prezentációra, azaz milyen esztétikusan és a mostani gasztrodivatnak megfelelően került a tányérra az étel.

A magyar versenyzők fele az első nap készítette el az ételeket, majd másnap a másik négy versenyző állt be a 18 négyzetméteres bemutatókonyhákba, hogy elkészítse a látványos és ízletes falatokat.

A szokásos izgalom mellett az idei évben még az is fokozta a helyzetet, hogy az alapító Paul Bocuse is részt vett az első magyar döntő második versenynapján.

Az európai versenyt 2010. június 7-8-án rendezik Genfben, amin a 20 induló ország közül a 12 legjobb mérheti össze a tudását a 2011-es világversenyen, ami Lyonban kerül megrendezésre.

A 20 induló ország: Németország, Svédország, Ausztria, Belgium, Dánia, Spanyolország, Észtország, Finnország, Izland, Norvégia, Hollandia, Olaszország, Oroszország, Svájc, Franciaország, Magyarország, Britannia, Horvátország, Málta és új indulóként Szlovákia.

Kik indultak a magyar Bocuse d''Oron?

Lenkei tálal
Lenkei tálal

Hajdú Zoltán
Kiripolszi István
Kiss Gergő
Kiss Krisztián
Kostyál Gábor
Lenkei Tamás
Mező Gábor
Volenter István

A nyolc versenyző közül, a második nap délutánján választotta ki a szakmai zsűri a legjobbakat. Harmadik helyezett Volenter István lett, második Lenkei Tamás, az első helyen pedig a keszthelyi Helikon Hotel konyhafőnöke, Kostyál Gábor végzett.

Ezzel megszerezte magának a jogot, hogy a nyári európai döntőben elfoglalja a 7-es számú konyhát, és megmutassa a világnak, hogy mire is képesek a magyar szakácsok.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.