Fanta szelet egyszerűen recept
Fanta szelet egyszerűen
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Lencsés-húsos hasé recept
Lencsés-húsos hasé
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon recept
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Földünk népességének jó része alap táplálékként fogyasztja az évezredek óta termesztett, egészséges kölest. Legalább hetente egyszer javasoljuk fogyasztani mi is, mert olcsó és rendkívül egészséges gabonaféle, mely ráadásul nem tartalmaz glutént.

A kölest a kőkorszak óta termeszti az emberiség. Eredetileg valószínűleg Indiából származik. Európában is gyakran fogyasztott gabonaféle volt a 18. századig, azonban a kenyérgabonák sajnos kiszorították a dobogós helyekről. Hazánkban 1190-es királyi oklevelek már említik. Néhány helyen még él a régi hagyomány, miszerint a menyasszony cipőjébe az esküvő napján kölest szórnak, hogy szorgos háziasszony lehessen.

Hogy néz ki a köles?

Maga a növény egy méter magasra nő és élénkzöld színű, fűhöz hasonlatos gabona. Hazánkban főleg az Alföldön termesztették, termesztik ma is, egyre nagyobb mennyiségben, bio minőségben. Termesztése egyszerű, hiszen jól tűri a szárazságot és a hideget is. A hántolt köleshez fényezett és fényezetlen változatban is hozzájuthatunk viszonylag olcsón.

 

Nemsokára megérik a köles
Nemsokára megérik a köles

 

Egy falat köles fél egészség

Könnyen emészthető, tápértéke mégis igen magas. Előnye, hogy lisztérzékenyek is fogyaszthatják, mivel a kukoricához, rizshez, szójához és hajdinához hasonlóan nem tartalmaz glutént.

Felépülnek tőle a betegek, megerősödnek a kisgyerekek, és várandós anyukáknak is gyakran ajánlják. Idegrendszeri problémák esetén ajánlott, állítólag lassítja az öregedést. Erősíti az immunrendszert, hiszen tele van ásványi anyagokkal. Megszépíti hajunkat és megerősíti a körmünket is. A fogak erősebbek lesznek tőle, a zománcra is jótékony hatással van. 
Azok, aki lúgosítanának, mindenképpen egyenek sok kölest, mert kiemelt lúgosító hatása van!

 

Az egyik legjobb lúgosító a köles, és nem kell vagyonokat fizetni sem érte
Az egyik legjobb lúgosító a köles, és nem kell vagyonokat fizetni sem érte

 

Hogyan fogyasszuk?

A legtöbben a köleskását ismerjük, ehhez háromszoros mennyiségű vízben vagy tejben kell felfőzni a kölest, melynek a puhuláshoz 15-20 perc kell.

Ha előre megfőzzük, keverhetjük reggelire gyümölcsökkel, joghurttal, magvakkal, mézzel – így kitűnő napindító.

 

Friss vagy aszalt gyümölcsökkel, mézzel is nagyon finom a köles
Friss vagy aszalt gyümölcsökkel, mézzel is nagyon finom a köles

 

Ha búza- vagy rozsliszttel keverjük az őrölt kölest, finom kenyér készíthető belőle, Erdélyben sokat használják így. Készíthetünk kölesből rizottót, mindenféle köretet és zöldséges ételeket is. Jótékony hatása miatt bátran szórhatunk belőle levesekbe egy-egy marékkal, sűríti és gazdagabbá teszi őket.

 

Helyettesíthetjük külessel a rizst - akárt töltött vagy rakott ételekben is
Helyettesíthetjük külessel a rizst - akárt töltött vagy rakott ételekben is

 

Édesen is készíthető, a tejberozs mintájáta adja magát a tejbeköles, de felfújtként, kölespudingként, sőt tortaként is megállja a helyét, még országtorta is készült kölessel.

A kölesből alkohol is készül, sörök, boza, csak hogy néhányat említsünk, Taiwanon, Nepálban, Bulgáriában kóstolhatjuk meg őket.

Még több köles a konyhában

Jól megfér a kölessel a vanília, a rozmaring, a tárkony, a kömény, a gyömbér, a bazsalikom és a fahéj, de az ázsiai ízvilág kedvelői megbolondíthatják kardamommal, korianderrel is.

A hántolt kölest főzés előtt feltétlenül mossuk meg szűrőben. 15-20 perc főzés, párolás után már fogyaszthatjuk is.

 

Nem csak egészséges, de nagyon finom és kiadós a köles
Nem csak egészséges, de nagyon finom és kiadós a köles

 

Sok kisgyerek kedvence az extrudált kölesgolyó, mely remekül helyettesíti a kevésbé egészséges rágnivalókat, csipszeket. Egyetlen hátránya, hogy beleragad a fogacskákba, és meglehetősen nehéz kimosni onnan, figyeljünk az esti fogmosásnál!

Akik szeretik a csírát, kipróbálhatják kölesből is.

Diétás köleskása leves

Hozzávalók:
1 kis fej hagyma
pici olaj
édes-nemes pirospaprika
ételízesítő
1 db babérlevél
1 dl sárga hántolt köles (bioboltokban kapható)
2 evőkanál 10 %-os ecet
2 dl tejföl
1 púpozott evőkanál liszt

Elkészítés: A hagymát megtisztítjuk és apróra vágjuk. Az olajat felforrósítjuk, és megpirítjuk rajta a hagymát. Hozzáadunk egy kevés pirospaprikát. Összekeverjük, és felengedjük 3 l hideg vízzel. Sóval, borssal, ételízesítővel és a babérlevéllel ízesítjük. Belekeverjük a kölest, és lassú tűzön, folyamatosan kevergetve megfőzzük. Vigyázzunk, hogy ne fusson ki! Ha futna, kevés hideg vizet öntünk hozzá. Amikor elkészült, belekeverjük az ecetet. (Lehűlés után nagyon megdagad.) A tejfölt összekeverjük a liszttel, és a kásához keverjük. Összeforraljuk, és tálaljuk.

Sonkás kölesrizottó

Hozzávalók:
1 bögre hántolt köles
3 bögre víz
1 bögre borsó
fél bögre kockára vágott sárgarépa
fél bögre kockára vágott füstölt sonka
fél bögre hagyma
fél bögre tejföl

borsikafű
majoranna
petrezselyem

Elkészítés: A kölest sós vízben, lapos edényben, lassú tűzön feltesszük főni (kb. 15 perc). A répát és a borsót zsiradékon (vajon) megpirítjuk, majd fedő alatt kicsit pároljuk. Hozzáadjuk a hagymát, a sonkát és a fűszereket, jól összeforgatjuk, pirítjuk. Amikor a köles megpuhult, hozzákeverjük a sonkás keveréket. A köles akkor jó, ha nem ragad és nem kemény. Főzés közben nem szabad nagyon kevergetni, mert akkor ragacsos lesz. Tejföllel tálalhatjuk.

Vargányás kölesgombócok fokhagymamártással

Hozzávalók:
20 dkg köles
5 dkg kölesliszt
20 dkg vargánya
10 dkg póréhagyma
petrezselyem

fokhagyma
4 dl tejföl
4 dkg vaj

Elkészítés: A finomra vágott póréhagymát egy kevés vajon aranysárgára pirítunk, hozzáadjuk a szeletelt vargányát, sózzuk és meghintjük finomra vágott petrezselyemmel. Az elkészült gombához hozzákeverjük az előzőleg megfőzött kölest és annyi köleslisztet, hogy formázható legyen. A masszából gombócokat formázunk. és sós vízben kifőzzük. Egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat, beletesszük a vékony szeletekre vágott fokhagymát, kissé megpirítjuk, sóval ízesítjük, hozzáöntjük a tejfölt és felforraljuk. A megfőtt gombócokat azonnal, frissen tányérra tesszük, és a fokhagymamártással tálaljuk.
Laktató, finom egytálétel. A köles nem hizlal, nagyon értékes gabonaféle.

 

 

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.