Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Minestrone recept
Minestrone
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mákos guba  recept
Mákos guba
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A szabadban főzni nagyszerű élmény az egész család vagy baráti társaság részére. Körbeálljuk a tüzet, a levegőben füst és az étel illatának keveréke. Iszogatunk, beszélgetünk, és közben mindenki egyre éhesebb.

A bogrács mérete, a tűzifa, a hely megválasztása első lépésként nagyon fontos. A füst illata érezhető az elkészült ételen, ezért különleges íz tekintetében a bogrács. Aki gázégővel tüzel bogrács alá, az vagy lusta, vagy nem ért hozzá. Én azt vallom, hogy így akár megfőzhetné a gáztűzhelyen vagy üstben is az ételt, hiszen így a legfontosabb hozzávaló, a füstös íz hiányzik.

Lecsós pacal bográcsban

Két klasszikus, magyaros étel házassága...
Két klasszikus, magyaros étel házassága...

Hozzávalók:
1 kg pacal megabálva, felcsíkozva
3 evőkanál zsír
2 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 púpozott evőkanál fűszerpaprika

bors
majoránna
A lecsóhoz:
10 dkg füstölt szalonna
4 fej hagyma
50 dkg paprika (lehet tv vagy kaliforniai paprika is)
50 dkg paradicsom

bors
1 púpozott evőkanál fűszerpaprika

Elkészítés: A zsíron megpirítjuk a felkockázott vöröshagymát és a fokhagymát, rátesszük a felcsíkozott pacalt, meghintjük és elkeverjük a fűszerekkel, felengedjük vízzel, borral vagy marhahús alaplével, és addig főzzük, amíg a pacal megpuhul. Ha kell, többször pótoljuk a folyadékot.

A pacalt időnként kóstoljuk, hogy hogyan puhul, mert minden pacal más.

Amíg a pacal fő, elkészítjük a lecsót. A szalonnát kockára, a megtisztított zöldségeket nagyobb darabokra vágjuk.

Ha kész a pacal, tálba merjük, majd a bográcsba dobjuk a szalonnát, kiolvasztjuk, hozzáadjuk a a felaprított zöldségeket, átforgatjuk, fűszerezzük, majd hozzáöntjük a pacalt, és készre főzzük.

Dúsíthatjuk a pacalt még sertéskörömmel vagy babbal (ezt 24 órára áztassuk be a főzés előtt), ezeket a pacallal együtt főzzük. Ínyencek a végén akár parmezánnal is megszórhatják a tetejét.

Tálalhatjuk friss kenyérrel, főtt krumplival, de akár tarhonyával is.

Bográcsoló

Létezik több bográcsfajta, Magyarországon alapvetően két féle terjedt el, és a mai napig ezeket használjuk.

1. Az egyik a halfőző bogrács, aminek a szája összeszűkül, hogy a halászlé kevésbé párologjon, és a forrásban lévő lé vissza tudjon forogni a bográcsba. Ez a fajta bogrács levesek készítéséhez optimálisabb.

2. A másik a pörköltfőző bogrács, aminek a szája kifelé szélesedik. Itt a párolgási felület nagyobb, és a kifele szélesedő bogrács oldalát a lángok körbe tudják nyalni, akár csak a vendégek a tányért a végén. Így az ételünk pörkölődik, tulajdonképpen ezért lett pörkölt a neve. Sokan csak ráakasztják ezt a jelzőt, de a végén hiányzik a pörkölt íz. Amikor elforrta a hús az első levét, akkor tudjuk sűrű forgatással a húst pörkölni, majd felengedni. Nem tagadom, gyakorlatot igényel a dolog, és amikor sokan várják, hogy az étel kész legyen, akkor nem szívesen kísérletezik az ember a más kárára.

A profi pörköltfőzők fakanalat sem használnak, leakasztják a bográcsot a láncról és rázó mozdulatokkal megfordítják a bográcsban a pörköltet. Erre kevesen vállalkoznak, mert határozott és jó kondiban lévő embert kíván ez a feladat. Kezdők használjanak fakanalat, az a tuti.

Bográcsos fesztiválok

Bográcsban az igazi!
Bográcsban az igazi!

Szerencsére akadnak szakemberek, szakácsok, akik ápolják ezt a fajta főzési kultúrát, velük fesztiválokon találkozhatunk. Ha útra kel a család, akkor sok értékes információt láthat és kérdezhet olyanoktól, akik régóta űzik ezt a fajta ételkészítést. A nagyapjuktól, apjuktól tanulták, és szívesen továbbadnák, másoknak örömet szerezve.

Ilyen például a szegedi halfőző verseny, ahol több száz bográcsban készülnek a tiszai halkülönlegességek. Például szegedi filézett pontyhalászlé, korhely halászlé, tarhonyás kecsege, tiszai harcsapaprikás sertéskörömmel, rákokkal és parmezánnal. Frank Sándor Venesz díjas mesterszakács a világ egyik legnagyobb bográcsában készít halászlevet. Tiszai keszeget sütnek bográcsban. Úgy szól a nóta: „…a tiszai híd alatt lányok sütik a halat…”!

A bajai halfőző versenyen Baja központjában több száz bogrács alá egyszerre gyújtanak be, száll a füst, óriási látvány. A kérdés még mindig nyitott: melyik halászlé a finomabb, a szegedi vagy bajai??? Akárhogy is, én azt gondolom, a gondosan, jó alapanyagból készült étel csak jó lehet.

De itt van a karcagi birka főzőverseny. A Hortobágy szíve dobog a bográcsokban. A birkát sokan nem szeretik, gondos előkészítést igényel. Azt mondják szakértők, birkatenyésztők, hogy a rackának kevésbé van birkaszaga. Aki ismerkedne a birka ízével, kezdje rackával. A fejétől a farkáig belefőzik a bográcsba. Benke Laci bácsi mesélte, volt olyan parasztember, aki a birkavelőből kis kolbászokat készített, és a pörkölt tetején főzte meg, ezzel megkoronázva. A fejét kettévágják, és a bogrács aljába teszik, a birkaszem igazi csemegének számít.

Pacalpörkölt

Lecsós pacalt először úgy készítettem, hogy volt a fagyasztóban egy kis pacalpörkölt, amit a szüleimtől kaptam, egyébként apám szenzációsan készíti. Vendégek jöttek, és az a mennyiség nem lett volna elég, így a lecsószezon közepén felvidítottam a pacalt egy kis lecsóval, nagy siker lett.

A pacal - ha valaki nem ismerné - a marha gyomra, amit el lehet készíteni pörköltnek is, de Erdélyben ismert a pacal csorba, Olaszországban paradicsommal és parmezánnal készítik. A németek meg sem eszik, a spanyolok a százrétű pacal lebenyeit töltik meg birkasajttal, kis batyukat formáznak belőle, amit póréval kötnek meg, és mártást készítenek mellé. Egy horvát szakács barátom birkapacalt készített petrezselyemmel, mustárral, vörösborecettel. Hőgyészen a szarvasgomba napokon tejszínes pacalt készítettem mini polippal, szarvasgombával bográcsban. Nem kis meglepetést okozott.

Lecsós receptek >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.