Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
Klasszikus töltött káposzta recept
Klasszikus töltött káposzta
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon recept
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon
Diós és mákos bejgli egyszerűen recept
Diós és mákos bejgli egyszerűen
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Lencsés-húsos hasé recept
Lencsés-húsos hasé
Késő ősszel és télen az ember szívesen iszik este egy jó pohár forralt bort, a vendégeit szereti egy kis punccsal kényeztetni, vagy csak egy jó piskótát kínálni a családjának. Bármelyikbe is legyen, nem baj, ha egy üveg rum is kéznél van.

"There's naught, no doubt, so much the spirit calms as rum and true religion." „Semmi kétség, nincs ami a szellemet jobban nyugtatná, mint a rum és az igaz vallás.” Lord Byron

Honnan származik a rum?
Talán az egyik legnépszerűbb rumos koktél a Mojito
Talán az egyik legnépszerűbb rumos koktél a Mojito

Rumhoz hasonló italokkal már az ókorban is kísérleteztek. Főleg Indiában és Kínában, de Marco Polo is beszámol a feljegyzéseiben, hogy remek cukorból készített bort kóstolt a Közel-Keleten.

A korai kísérletek ellenére az első, valóban rumnak nevezhető cukornád-párlat nagyjából a 17. századra tehető. A Karib-térségben, Barbadoson a rabszolgák kezdtek el a - Kolumbusz Kristóf által meghonosított cukornádból gyártott - cukor melléktermékéből erjesztett alkoholos italokat készíteni, saját boldogságukra. Így jött létre az erjesztett melaszból a ma már világszerte kedvelt ital, a rum.

Hamar népszerűvé is vált, így a szigetek után Észak-Amerikát hamar meghódította, olyannyira, hogy 1664-ben a britek már beindították az első lepárlót a mai Staten Islanden. Ebből az évből származik a Bumboo, az első írásos rum alapú koktélrecept is.

A lepárlás kifejezett húzóágazat lett New Englandben. Olyan sikeres volt a dolog, hogy a Rhode Island-i rumot egy darabig fizetőeszközként is alkalmazták. Mai szemmel döbbenetes, de akkortájt a polgárok (férfiak, nők és gyerekek) átlagos rumfogyasztása nagyjából évi 13 literre volt tehető. A rum az amerikai választásokban is fontos szerepet kapott, mivel a jelöltek ezzel a folyékony arannyal próbálták meg megvásárolni a szavazatokat.

A 19. századig a rum masszív barna színű ital volt. A spanyol királyi fejlesztési tanács szerette volna, ha a nagyközönség számára is hívogatóvá válna ez az ital, így 1843-ban megbízták Don Facundo Bacardi y Massót, hogy próbáljon meg egy simulékonyabb, szebb italt előállítani. A Don elutazott Kubába, s nekiállt kísérletezni az alapanyagokkal, az erjesztéssel és a lepárlással. A több éves munka eredménye egy letisztult, finom párlat lett. A gyártást Masso 1862-ben kezdte meg, s ezzel útjára indította a világ egyik leghíresebb italát.

Matrózok és a rum
A forralt bornak is jót tesz egy kevés illatos rum
A forralt bornak is jót tesz egy kevés illatos rum

A hajókra a rum kényszerűségből került. A hosszú hajóútra való felkészülésnél az élelmiszer mellett az italkészlet is mindig fejtörést okozott a kapitányoknak, így aztán boldogan vettek fel utánpótlást az út során, ha erre lehetőségük nyílt. Így került a 17. századi hajók fedélzetére a Karib-térségben frissiben megalkotott rum.

1655 után már nem a korábban kedvelt sört vitték az utakra, inkább a rumot részesítették előnyben a hajósok. Ám a rumnak a tartósságával szemben voltak hátulütői is, például a legényég meglehetősen delíriumos állapotba került tőle viszonylag gyorsan, s nehezen vagy egyáltalán nem volt képes ellátni a feladatait. Épp ezért, valamint a hajókon rendszeresen megjelenő betegség, a skorbut megelőzése végett a rumot vízzel hígítva, kicsit cukrozva és zöld citrom levével gazdagítva kezdték a legénységnek adni. Ekkor született meg a grog.

Manapság már nincs akkora piaca a rumnak, mint a 18-19. században, de továbbra is az egyik legnépszerűbb párlat, és az utóbbi években újra divatba is jött, mint aperitif és koktélalapanyag. A legnagyobb desztilláló üzemek manapság Kubában, Mexikóban, Spanyolországban, Brazíliában, Venezuelában, valamint Martinique-en és a Bermudákon találhatóak.

Rumok és fajtáik

A rumot rengeteg módon lehet kategorizálni. Az erjesztés módja, az alapanyagok mibenléte, az íze vagy az előállításával büszkélkedő ország, esetleg alkoholtartalom szerint, mégis leggyakrabban a színe alapján szoktuk ezeket az italokat megkülönböztetni.

• Fehér rum
A könnyű, világos és nem túl aromás rumokat rövid ideig érlelik (nagyjából 6 hónapig), és leggyakrabban koktélokhoz használják. Létezik olyan fehér rum, amit akár 4 évig is érlelnek tölgyfahordóban, de ez igen ritka. Hűtve ajánlatos fogyasztani. Mojitóba, Daiquiribe és Pina Coladába tökéletes.

• Arany rum (gold, oro)
Ehhez a fajtához tartozik például a Puerto Rico-i rum, amit minimum 3 évig érlelnek, de az arany rumok jellemzően 5-8 évet töltenek hordóban. A többi színes rummal együtt szobahőmérsékleten ajánlott fogyasztani. Rumpuncshoz tökéletes.

• Sötét rum (dark, anejo)
A sötét rumot 3 és 12 év közötti ideig érlelik, tölgyfa hordókban. Bizonyos fajtákhoz plusz karamellt is adnak. Ettől - és a hosszas érleléstől – mély, karakteres ízzel és illattal rendelkeznek a sötét rumok. Jamaicában, Hawaiin, Martinique-on és Haitin készítenek ilyen fajtájú rumokat.

• Prémium rum
Ezeket a rumokat önmagukban fogyasztják, mint a konyakot vagy a whiskyt.

• 40%-nál nagyobb alkoholtartalmú rumok
Ezek a rumok általában 60-80% közötti alkoholtartalommal bírnak. Legismertebb fajtája a Demerara rum, ami Guyanáról származik. Nagyon magas alkoholtartalmú rum, a sokatmondó Zombie nevű koktél egyik elengedhetetlen hozzávalója.

A kókuszgolyó sem az igazi rum nélkül!
A kókuszgolyó sem az igazi rum nélkül!
Mihez is használhatjuk a rumot?

Természetesen koktélokba, vagy hideg téli estéken étvágygerjesztő italként, köszöntőként. Forralt borba, puncsba, tojáslikőrbe is nagyszerű, de akár egy jó teát is felturbózhatunk egy kevés rummal.

Az italok mellett a konyhában további szerephez is juthat a rum. A klasszikus kókuszgolyóban, puncstortában és gesztenyepürében elfoglalt szerepe mellett krémeket ízesíthetünk, illetve süteményeket is lazíthatunk vele. A legtöbb háztartásban a desszertekbe való mazsolát vagy más aszalt, szárított gyümölcsöt is gyakorta áztatjuk néhány órát rumban.

A piskóták tésztájába is érdemes tenni. A receptben megadott folyadékmennyiség maximum egynegyedét lecserélhetjük rumra, aminek alkoholtartalma a sütés közben elpárolog, viszont gyönyörű, könnyű szerkezetű tésztát kapunk eredményül. Épp ezért nem szabad a sütemények tésztájában feltüntetett rumot aromával helyettesíteni, mert így pont az a hatás marad el, amiért az egészre szükség van.

Az olajban sütött tésztákból is elpárolog a receptben megadott mennyiségű alkohol, cserében megvédi a tésztát a túl sok olaj felvételétől, és segít megőrizni levegős állagát.

A már említett rumos édességek mellett itt az Európában több országban is igen népszerű rum baba, ami egy rumos szirupba áztatott kelt tészta. Ez az édesség megtalálható a lengyeleknél, az olaszoknál, de Franciaországban is nagy hagyományai vannak. A tradicionális angol karácsonyi puding is elképzelhetetlen rum nélkül. De mi is variálhatunk a már meglévő receptjeinken, például a tiramisu készítésekor amaretto helyett rummal is ízesíthetjük a kávét, amibe a babapiskótáinkat mártjuk.

A rumos baba... finom tészta jól átitva rumos cukorsziruppal
A rumos baba... finom tészta jól átitva rumos cukorsziruppal

Ha tehetjük akkor az ételeinkhez aroma helyett inkább úgynevezett illatos sütőrumot vagy fehér rumot használjunk.

A tésztákon kívül a gyümölcsös ételeket is ízesíthetjük rummal. A gyümölcslevesek mellett a felnőtteknek szánt gyümölcssalátába, bóléba is nagyon jó a rum. A friss sárgadinnyéből metszett golyóbisokat is érdemes ezzel az alkohollal felöntve hűteni jó néhány órát, hogy tökéletes zárása legyen egy vacsorának.

A whisky, a konyak és a vodka mellett a rum is alkalmas az ételek flambírozására.

Az angol karácsonyi pudingból sem hiányozhat a rum
Az angol karácsonyi pudingból sem hiányozhat a rum
Rumos golyó

Hozzávalók:
15 dkg darált mogyoró
10 dkg darált keksz
5 dkg porcukor
1,5 dkg holland kakaópor
2 evőkanál méz
0,6 dl rum

Elkészítés: A száraz alapanyagokat egy tálba kimérem, majd alaposan összekeverem, végezetül hozzáadom a mézet és a rumot. Masszává gyúrom, majd enyhén vizes kézzel golyókat formálok belőle. Durvára darált mogyoróba forgatom, és egy éjszakára a hűtőbe teszem.

Diós kuglóf

Hozzávalók:
11 dkg vaj
2 evőkanál rum
22 dkg porcukor
6 tojásfehérje
11 dkg darált dió
11 dkg grízes liszt
1 csomag sütőpor
1 marék mazsola

Elkészítés: A lisztet összekeverem a sütőporral, a dióval és a cukorral, elkeverem a megolvasztott vajjal, a rummal és a tojásfehérjék kemény habjával. Szilikonos kuglófformában 185 fokra előmelegített sütőben sütöm tűpróbáig.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.