Csörögefánk recept
Csörögefánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Bébipapi

Mit ehet a gyerek 1 éves kor után?

Egyéves kor után megváltozik a szervezet tápanyagigénye a korábbi időszakokhoz képest: a kisded egy kis odafigyeléssel már majdnem mindent ehet, amit a szülei. Fejlődése lelassul, érdeklődése megélénkül: a passzív befogadás helyett a világ (és így az ételek) aktív felfedezése kerül előtérbe.

Ízlése napról napra változhat. A bébiételektől elfordul, a felnőttek ételei iránt kezd érdeklődni. Ilyenkor nagyon résen kell lenni: ez az időszak a következő évtizedek étkezési kultúrájának megalapozása. A kisded lehetőleg naponta ötször kapjon enni, és gyakorlatilag azt, amit szülei, csak az ételek elkészítése és fűszerezése különböző. A kicsinek csak zöldfűszereket használva, összenyomkodva adjuk az ételt, de már maga kanalazgatja ki a tányérjából. Így persze néha úszik az egész konyha, étkező, viszont a gyermek megízlelheti a saját tevékenységének „dicsőségét”. Ebben az életkorban igen fontos, hogy érezze: ő teszi a saját szájába azt, amit kér.

Már ehet szinte mindent
Már ehet szinte mindent

Ebben az életkorban kell a későbbi táplálkozási magatartást és étkezési módot kialakítani, megtanítani a kicsiket a pohár, az evőeszköz, a tányér, a szalvéta használatára. Üljünk együtt az asztalhoz, s amíg az étkezés tart, a kicsi is üljön ott!

Válogatós időszak

Ebben az életkorban jellemző, hogy a kisded egyik napról a másikra elutasít egy bizonyos fajta ételt. A csecsemőtápláléktól elfordul, de az új ételek közül is válogat. A zöldségeket például csak levesben hajlandó megenni, a gyümölcsöket csak saját kézből. A fogai azonban még nem fejlődtek ki teljesen, így a darabos ételekből kisebb mennyiségeket tud elfogyasztani. Ne aggódjunk! Ha a napi étrendben a fehérje, a zsírok, a szénhidrátok, a rostanyagok, a vitaminok, az ásványi anyagok jó arányban, megfelelő mennyiségben szerepelnek, a táplálkozás kiegyensúlyozottnak mondható akkor is, ha bizonyos ételeket egy ideig nem fogad el a kicsi.

Figyelem: a gyerekek szeretik, amit mi ízetlennek, sótlannak tartunk; ne a mi ízlsünk szerint sózzuk az ételt!

Semmit ne erőltessünk! Az erőltetéssel későbbi táplálkozási problémákat generálhatunk. Ha elutasítja a főzeléket, akkor annak hiányát zöldséglével és rostos gyümölcslével átmenetileg pótolhatjuk. De ha például a habarást nem szereti, akkor a főzelékeket nem szükséges sűríteni: a vízben megfőtt zöldségek turmixolva, elnyomkodva pépes állagúak, ahhoz keverhetünk száraz húsokat (csirkét, borjút, halat), májat, tejfölt, gyümölcsöket. Tehát könnyű-vegyes étrendet kell biztosítanunk gyermekünknek, egyre darabosabb formában, és bizony néha ötletesnek kell lennünk, hogy válogatós időszakában is megfelelően tudjuk táplálni őt.

HA AZ ANYA NEM TUD SZOPTATNI - TÉNYEK ÉS TÉVHITEK A TÁPSZERES TÁPLÁLÁSRÓL >>>
Lehet, hogy eleinte úszik a konyha étkezéskor...
Lehet, hogy eleinte úszik a konyha étkezéskor...
Mit adhatunk?

A legfőbb szabály a fokozatosság! A zöldségfélék közül már szinte mindent kaphat (hüvelyeseket is), levesben, főzelékben vagy nyersen, egyben, szétnyomkodva, reszelve. Egyéves kisdednek a főzeléket már habarással, hússal, a reggelire vagy uzsonnára kapott kenyér- vagy kalácskatonákat is különböző feltétekkel adhatjuk (sajt, sonka, lekvár stb.). Főzésnél használhatjuk a nem irritáló fűszereket (bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, borsmenta, citromfű, lestyán stb.), és a kicsi kóstolgathatja az ételeinket. Már minden gabonafélét ehet, bevezethetjük a savas gyümölcsöket (citrusféléket). Még szophat akár napi 2-3-szor is (ez már inkább csak pszichés szükséglet), de ebben a korban a teljes elválasztódás a gyakoribb.

NEM ESZIK A GYEREK ZÖLDSÉGET ÉS GYÜMÖLCSÖT - SEGÍT A DIETETIKUS >>>

A tejhez, tejtermékekhez is fokozatosan, lassan szoktassuk a gyomrát! A savanyított tejtermékekkel kezdünk: joghurttal, kefirrel, sajttal, túróval, ezeket kis mennyiségben az ételhez adva. Ehet nyugodtan tejjel készült ételeket, tehát krumplipürét, gyümölcslevest, tejbekásákat is, mértékkel. Tojásfehérjét a 15 hónapos oltás előtt mindenképpen adjunk a kicsinek, mert akkor előre kiderülhet az esetleges allergia.

A gyermeket figyeljük a tejhez szoktatás idején, nem vált-e ki a szervezetéből allergiás reakciókat (bőrkiütés, elhúzódó légúti megbetegedés, hasmenés, gyomorfájás, puffadás). Érzékenység alakulhat ki a tejfehérjére és a laktózra (tejcukorra) egyaránt. Ha a családban van tejallergiás, akkor a tehéntej bevezetésével hároméves korig várjunk!

Szép lassan megtanul egyedül enni a baba
Szép lassan megtanul egyedül enni a baba
Mit ne adjunk?

Még legalább fél évig ne adjunk mézet, malátakávét és kakaót, a gyümölcsök közül a kivit, a ribiszkét, a szedret, az egrest, az áfonyát, a málnát, az epret, a szamócát, az ananászt, a mangót, a grapefruitot és más egzotikus gyümölcsöket, a csipkebogyót és a somot.

Az olajos magvak, a csonthéjasok, a gomba hároméves kortól, a szója és a szójából készült termékek (tofu, szójatej stb.) fogyasztása pedig csak hatéves kortól ajánlott.

Mit és mennyit igyon?

Egyéves korban már nincs előírva a kötelező folyadékmennyiség. A gyermek maga érzi folyadékigényét, amit kínálásra vagy kérésre kielégít (cukor hozzáadása nélkül készült) gyümölcslevekkel, teákkal. A mi dolgunk rendszeresen megkínálni őt, s akkor nem lesz gond! Ne kínáljunk szénsavas és egyéb cukros üdítőket, mert a rossz szokás, az édes italok fogyasztásának rögzülése mellett azok a fogszuvasodás elsőszámú okozói!

A folyadékpótlásra a csapvíz, az ásványvíz és a kútvíz egyaránt kerülendő, erre a célra a forralt, lehűtött víz, a babavíz, az ízesítetlen kamillatea és a az általunk főzött gyermektea a legjobb.

SZUPEREGÉSZSÉGES ÉS POFONEGYSZERŰ BÉBIÉTELEK - 4 TUTI RECEPT >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.