Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Cukorbetegeknek

Mit kell tudni a cukorbetegek táplálkozásáról?

Sokakat ér váratlanul a hír egy-egy rutinvizsgálat után: cukorbeteg lett. Az ember hirtelen nem is tudja, mihez kezdjen, és főleg, mit egyen ezek után. Ehetünk-e kenyeret? Ihatunk-e tejet? Le kell-e mondanunk az édességekről? A leggyakrabban felmerülő kérdésekre igyekszünk választ adni.
Inzulin, vércukorszint, diéta

Az inzulin ahhoz szükséges, hogy a táplálkozás során elfogyasztott szénhidrátokat, melyek az emésztés után szőlőcukor formájában keringenek a vérben, sejtjeink fel tudják venni onnan, és hasznosítani tudják.

A 2-es típusú cukorbetegségben egyrészt csökken a sejtek érzékenysége a hasnyálmirigy béta-sejtjeiben termelődő inzulin iránt (ez az ún. inzulinrezisztencia), másrészt az étkezések során késve is indul meg az inzulin elválasztása. 1-es típusú diabeteszben ezzel szemben a betegek hasnyálmirigye nem termel elegendő mennyiségű inzulint, tehát inzulinhiány áll fenn. Mindkét esetben megemelkedik a vérben a cukorszint, ugyanakkor a sejtekbe nem jut be a vércukorból a megfelelő mennyiség, ami mind az erekben, mind a sejtek szintjén kóros folyamatokat indít be.

Az inzulininjekció nélkül kezelt cukorbetegnél a napi szénhidrátbevitelt több alkalomra javasolt elosztani, mert egyrészt az inzulinelválasztást elsősorban a szénhidrátokból felszívódó glukóz fokozza, másrészt így kivédhető egyes inzulin-elválasztást serkentő vércukorcsökkentő tabletták túlzott vércukoresést eredményező hatása.

Az inzulinkezelés alatt álló betegnek azért kell diétáznia, mert a jelenleg alkalmazható inzulinkészítmények hatásgörbéje eltér az élettanitól, és a folyamatos inzulinhatást kell a megfelelő gyakorisággal ismétlődő szénhidrátbevitellel ellensúlyozni.

Szükséges az állandó diéta?

A diéta ebben az esetben egészséges étrendet jelent. A helytelen táplálkozási szokások elhagyása mellett, egy tudatos és rendszeres, egészséges étrend kialakítása javasolt, mely ugyanúgy tartalmaz szénhidrátot, fehérjét, zöldséget, rostokat, gyümölcsöket – sőt még édességet is – megfelelő mennyiségben és arányban. Tehát nem kell lemondani semmiről, de fontos a mennyiség!

Aki lefogy, meggyógyul?

Mivel a 2-es típusú cukorbetegség alapja az esetek 85-90 %-ában az elhízás, a betegség sokat javul a felesleges kilók leadásával, de nem gyógyul meg teljesen – hiszen a diagnózis felállításakor rendszerint már az inzulin-elválasztás zavara is fennáll. Viszont normál testsúly és egészséges életmód mellett a cukorbetegség szövődményeinek megjelenése és súlyossága csökken… ráadásul jobban is érzed magad a bőrödben!

Milyen kenyérfélét fogyaszthatnak a diabéteszesek?

Változtass a korábban bevésődött, ma már helytelennek tartott gyakorlaton, miszerint napi 3-5 (fehér) zsemlét lehet enni. A fehérlisztből készült zsemle helyett (bár kétségtelenül könnyű vele számolni, hiszen 1 db zsemle=30 g szénhidrát=150 kcal) sokkal előnyösebbek, és lassabb vércukor-emelkedést okoznak a teljes kiőrlésű, azaz korpát is tartalmazó kenyerek.

  • A speciális – szójás, sajtos stb. – kenyerek alig kevesebb szénhidrátot, ám több zsiradékot tartalmaznak, ezért energiában gazdagabbak - és így jobban is hízlalnak.
  • Jól laktat viszont a diétás búzakorpás kenyér, melyből 10 deka csupán 200 kcal-t tartalmaz.
  • Gazdagítsd étrendedet magvakkal, natúr müzlivel. Fogyaszthatsz Abonettet vagy Korpovit kekszet is.
  • Azt is fontos szem előtt tartani, hogy egy energiaszegény étrendbe csak napi 10-15 dkg kenyérféle fér bele!
Miért előnyösebb a durumtészták fogyasztása?

A szokásos száraztésztákkal szemben a durumbúzából készült tészták keményítője lassabban bomlik le és szívódik fel, így alacsonyabb a glikémiás indexe. (A tészták az energiaszegény étrendbe maximum heti egy alkalommal illeszthetőek be köretként.)

Lehet-e tejet inni, tejterméket enni?

A tej fontos tápanyagforrás, cukortartalma mindössze 5 gramm deciliterenként. Célszerű a napi bevitel felét soványított tejtermékből (joghurt, kefír) biztosítani. Fontos tudni, hogy még a sovány, 12 %-os tejföl energiatartalma is igen magas, több mint kétszerese a joghurténak, ezért az energiaszegény étrendbe nehezen illeszthető be.

A sajtok szénhidráttartalma elhanyagolható, így nem emelik a vércukrot, de inkább a 20 % zsírtartalom alatti fajtákat válaszd (Óvári, köményes, Tenkes, Bakony stb.). Mivel azonban 10 dkg-nyi sajt körülbelül 300 kcal-t tartalmaz, aki fogyókúrázik, vacsorára csak 4-5 dekát fogyasszon.

Mennyi zöldséget ehet a cukorbeteg?

Minél kisebb energiatartalmú étrendre utalt egy cukorbeteg, annál inkább zöldségek, főzelékek (és gyümölcsök) formájában javasolt a szénhidrátfelvétel.

Bizonyos zöldségek 5 % alatti szénhidrát tartalommal bírnak, ezek a szokásos, 20 dekás mennyiségben szabadon fogyaszthatók. Ide tartoznak a salátafélék, a sóska, a spenót, a gomba (kivétel laskagomba!), a brokkoli, a kínai kel, a spárga, a retek, az uborka, a zöld- és a pritaminpaprika.

Alacsony, 8 % alatti szénhidráttartalmú zöldségek a káposztafélék, a zöldbab, a tök, a fehérrépa, a paradicsom, a karalábé, a zeller és a hagyma.

Vannak viszont olyan zöldségfélék, amelyeknek kissé magasabb a szénhidrátartalma – ilyen a zöldborsó, a kukorica, a sütőtök vagy a sárgarépa. Ezek 20-25 dkg mennyiségben, hetente többször, de szénhidráttartalmuk beszámolásával fogyaszthatóak.

Egy közepes, 10 dekás burgonya 20 gramm szénhidrátot és 90 kcal-t tartalmaz, így energiaszegény étrend esetén heti két alkalommal ajánlható.

Miért fontosak a gyümölcsök?

A cukorbetegek egy része – tévesen! – nem mer elég gyümölcsöt fogyasztani, pedig a gyümölcsök fogyasztása kiemelten fontos: a gyümölcsök fontos vitaminokat és ásványi sókat tartalmaznak, magas rosttartalmúak és igen nagy a víztartalmuk. (Vigyázni kell azonban a szőlővel és az aszalt gyümölcsökkel!)

A napi mennyiség a különböző gyümölcsökből 10-100 dkg között ingadozhat – természetes szénhidráttartalmuk beszámolásával.

Mennyi rizst ehet, aki cukorbeteg?

Cukorbetegek köretként általában 5 dkg (szárazon) rizst fogyasszanak – ez főve 1 kisebb merőkanálba fér bele. A rizs kalóriatartalma lényegében megegyezik a lisztes árukéval, előnyös barna rizzsel (ennek magasabb a rosttartalma) keverni. Fogyókúrás étrendbe maximum heti 2 alkalommal illeszthető be.

Mennyi babot ehet a diabéteszes?

A szárazhüvelyesek (bab, lencse, sárgaborsó) fontos tápanyagforrások, glikémiás indexük alacsony, de magas szénhidrát-és kalóriatartalmuk miatt egyszerre általában 6 dkg (szárazon) mennyiségben fogyaszthatóak. Fogyókúra esetén kéthetente kerülhetnek az étlapra.

Aki cukorbeteg, nem ehet többé édességet?

A cukorbetegeknek nem kell lemondaniuk semmilyen ételről, de érdemes kiemelten figyelni a mennyiségre és a minőségre is. A diabéteszesnek az elfogyasztott édességet természetesen bele kell számolni a napi engedélyezett szénhidrát- és energia mennyiségbe.

Ihat-e alkoholt, aki cukorbeteg?

A mérsékelt – 1-2 dl száraz vörösbor – alkoholfogyasztás kedvezően befolyásolja a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát – nincs ez másként a cukorbetegeknél sem. Figyelembe kell viszont venni azt, hogy az alkohol energiatartalma igen magas, így az ajánlott fogyasztás heti maximuma nőknek 14 egység (1E=1,5 dl bor/2 dl sör/2-3 cent tömény alkohol), férfiaknak 21.

Fontos tudni, hogy mivel az alkohol blokkolja a máj cukorleadását, így fogyasztásakor kóros mértékben leeshet a vércukorérték, ezért cukorbeteg alkoholfogyasztását egyidejű, szénhidrátot tartalmazó étkezéshez célszerű kötni.

forrás: Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.