A kávéfőzőt negyedévente szabadítsd meg a vízkőtől. Egy idő után a lerakódott mész megakadályozhatja a gép működését, így ha nem cselekedsz, akár a gép kárára is mehet a hanyagságod. Keverj össze 3 evőkanál citromsavat fél liter gyümölcsecettel. A folyadékot melegítsd fel, majd hígítás nélkül öntsd a készülékbe. Hagyd hatni kicsit, majd alaposan öblítsd ki.
Sokkal könnyebben tisztán tartható, mint a gázrózsás változat, ettől függetlenül rendszeres ápolást igényel. Minden egyes használat után töröld le nedves ruhával. Hetente egyszer pedig dörzsöld át ecettel, hogy mindig szép fényes legyen. A nagyobb, odaégett foltokat speciális kerámialaphoz gyártott éles pengével tudod eltávolítani.
Rendszeresen töröld ki ecetes vízzel! Eltüntetheted a hűtőben a kellemetlen szagokat, ha egy félbevágott almát teszel bele. Ezt hetente érdemes cserélni.
Sosem szabad súrolóporral tisztítani, mert az tönkreteszi a felületét. A szakértők igazából azt mondják, hogy víznek se nagyon kéne érnie, elegendő lenne, ha egy nedves ronggyal áttörölgetnénk a serpenyőt. Ha mégis valami makacs folt keletkezett a felületén, oldj fel 1,5 deciliter vízben 2 evőkanál sütőport, tedd az edénybe, majd főzd fel. Ezután alaposan öblítsd ki tiszta vízzel, végül puha ronggyal vagy kéztörlővel töröld szárazra.
Ha valami ráégett az edény aljára, mielőtt nekiállnál kaparászni, töltsd meg vízzel, és hagyd legalább 1 órát ázni. Majd vágj össze egy vöröshagymát, tedd bele a vízbe, adj hozzá 1 evőkanál sót, majd főzd 10 percig. Utána mosogasd el.
3 trükk a vízforraló tisztítására >>>
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.