Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Mákos guba  recept
Mákos guba
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Világszerte nő a pajzsmirigybetegek száma, aminek az orvostudomány egyelőre nem tudja az okát. A szakemberek úgy vélik, a megváltozott étkezési szokások állnak annak hátterében, hogy egyre több a pajzsmirigybeteg. Ennek jártunk utána!

A megváltozott étkezési szokások mellett a környezeti tényezők és az új vírusfertőzések is okolhatók a negatív tendenciáért. Azonban, ha tudatosan figyelünk az étkezésre, enyhülnek a pajzsmirigy problémák tünetei, és kevesebb hormonbevitel szükséges a jó közérzetéhez. Hogy lehetséges ez? Az étkezés és a hormontermelődés ilyen nagy mértékben összefügg? Lássuk!

Ezek a tünetek
 

A pajzsmirigy alul-, vagy túlműködés vérvizsgálattal kideríthető. Alulműködés esetén a vér TSH hormonszintje emelkedik, túlműködéskor pedig csökken. A rossz működés tünetei változóak és alattomosak, mert kezdetben alig észrevehetőek: fáradtság, ingerültség, kimerültség, aluszékonyság, fogyás, hízás, melegségérzet jelentkezhet.

A pajzsmirigy alulműködésének egyik tünete a fáradékonyság lehet (Shutterstock)
A pajzsmirigy alulműködésének egyik tünete a fáradékonyság lehet (Shutterstock)

A pajzsmirigy diéta fontos része a jódbevitel
 

A szakemberek azt figyelték meg, hogy a jódhiányos országokban emelkedett drasztikusabban a pajzsmirigybetegségek száma, mert az elégtelen jódbevitel akadályozza a megfelelő pajzsmirigyhormon termelését: tehát ott, ahol kevés halat, tengeri ételt fogyasztanak nagyobb ütemben emelkedett a pajzsmirigybetegek száma. Ezért aki egészséges, annak javallott a jódozott só, a jódozott víz, vagy minél több hal és tengeri herkentyű fogyasztása. Azoknál azonban, akiknél már kialakult a pajzsmirigy túlműködés, kerülni kell a jód bevitelét, mert az aktiválhatja a szunnyadó elváltozást. Ezért ha a tünetek valamelyikét észleled magadon, érdemes vérvétellel megnézni a pajzsmirigyhormonok működését.

A szénhidrát hatása a pajzsmirigyre
 

Mára már az is megállapítást nyert, hogy a pajzsmirigy gondok a szénhidrátalapú táplálkozással is összefüggésben állnak. Az egyik (Wolfgang Kopp -Tálkozás, evolúció és a pajzsmirigy hormonszintek: kapcsolat a jódhiány okozta rendellenességekkel című) tanulmány leírja, hogy pajzsmirigy alulműködésre a paleolit táplálkozás jótékonyan hat, mert a csökkent szénhidrátbevitel mellett kevesebb pajzsmirigyhormon is elegendő a szervezetnek. Tehát az étkezési szénhidrát mennyiségétől is függ a pajzsmirigy hormonszintje!

Böjtölni tilos!
 

Egy egészséges önkénetesen vizsgálták a pajzsmirigy-hormonok és a böjt kapcsolatát. Az éhezés megkezdése után 24 órával már csökkenni kezdett a T3 hormonszint, négy-hat nappal később pedig már a kontroll szint alá esett 50 százalékkal. Tehát a böjt, a koplalás rossz hatással van a pajzsmirigy hormonműködésre.

Megfelelő diétával jól kezelhetőek a pajzsmirigy betegségek (Shutterstock)
Megfelelő diétával jól kezelhetőek a pajzsmirigy betegségek (Shutterstock)

Óvatosan a szénhidráttal

A szénhidrátbevitel megváltoztatja a hormontermelődést, amely növekedett jódigényt von maga után. Amikor 10 ezer évvel ezelőtt a mezőgazdaság bevezetésekor őseink a megszokott magas fehérje és alacsony szénhidráttartalmú étrendjüket felcserélték a magas szénhidrát, alacsony fehérjebevitelre, akkor lassan elkezdett romlani a pajzsmirigy-hormontermelődés.

Ezt eheted pajzsmirigy túlműködés esetén

Zsírok: rejtett zsírtartalommal: tojás, 2,8%-os tej, 20%-os tejföl, tejszín, félzsíros túró.
Fehérjék: tojás, sajt, túró, tejpor (dúsításnak). Húsok és felvágottak a szokásos mennyiségben. (ui. nagyobb mennyiségben fokozzák az anyagcserét).
Szénhidrátok: keményítőtartalmú élelmiszerek, gabonaipari termékek, liszttel készültek pl. tészták, burgonya, rizs, főzelékek.
Vitaminok: A- és B-vitaminok mennyisége fontos, az előbbi csökkenti a pajzsmirigyműködést, A B1-vitamin méregtelenít.
Ásványi anyagok: káliumban gazdag ételek fontosak (pl. tej, banán, aszalt szilva, mazsola, burgonya, sárgarépa).

Ezt eheted pajzsmirigy alulműködés esetén

Étrend: a fehérjék és vitaminok fogyasztását kell emelni, pl. tej, tejtermékek, sovány húsok, friss érett gyümölcsök, nyers zöldségfélék. 
Szénhirátok: minél kevesebb szénhidrátot fogyassz, kenyér, péksütemény esetében is inkább a teljes kiörlésűt vagy a kovászolt termékeket keresd.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.