Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Minestrone recept
Minestrone
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Ahogy őszbe csavarodik a világ, úgy vágyunk egyre jobban a tartalmas ételekre. Valami lélekmelengető, tunkolható finomságra. Ilyenkor jön el a húsos raguk ideje. Hazánk nagy kedvence, a pörkölt mellett rengeteg olyan étel található a világ konyháiban, ami hasonló alapokon nyugszik és magunk is könnyedén elkészíthetjük otthon.

Mi is a ragu?

Minden országban, minden tájon más és más a ragu. Ha mégis szeretnénk definiálni, akkor leginkább egy szaftos, leveses étel, aminek alap hozzávalói között szerepelhet zöldség, hús, hal; levét víz helyett gazdagíthatjuk sörrel, borral, kókusztejjel, tejszínnel.

A raguk elkészítésének van még egy közös pontja: lassan, nem túl nagy hőnek kitéve fő. A raguk állagát, ízvilágát alapvetően határozza meg, hogy milyen hőmérsékleten, mennyi ideig főzzük. Érdemes ezeket az ételek fedő alatt készíteni, majd a már majdnem kész állapot elérésekor fedő nélkül hagyni, amíg a szaft kellő mértékben besűrűsödik.

 

Chili con carne, a mexikóiak világbajnok raguja
Chili con carne, a mexikóiak világbajnok raguja

 

Ragutörténelem

A raguk története régmúltra nyúlik vissza. Hérodotosz szerint már az i.e IV. században is készítettek egyben főtt ételeket, Apicius szakácskönyvében is többféle ragu szerepel.

Minden nemzetnek, népnek megvan a maga saját raguja. Némelyeknek több is. Az írek a bárányragujukra esküsznek, a marokkóiak tajine-ban készítenek mindenféle húsos, gyümölcsös, zöldséges egytálételeket, Provence-ban a halból készült bouillabaisse-t kedvelik, s a franciáknál még ott van a népszerű, babos egytálétel, a cassoulet is. S furcsa vagy sem, a chili con carne vagy chilis bab is egy igazi ragu.

 

Tajine csirkéből, a marokkói konyha egyik remeke
Tajine csirkéből, a marokkói konyha egyik remeke

 

 

A magyar ragutörténelem úgy a IX. század környékén indult. A betelepülő magyarság juhászainak egytálétele volt a gulyás. Egy bográcsban zsíron, hagymán megpirították a húst, ezt felengedték. A gulyáshoz a pirospaprika csak a XVIII. században kapcsolódott, ebben az időben került a magyar ragu a vendégfogadók és az éttermek étlapjára. A parasztételből nemesült egytálételt ezután kezdték pörköltként emlegetni. A pörkölt mellett fogalomként megjelent a paprikás, ahol a húst nem pirítják és hígabb lére hagyva tálalják, valamint a gulyásleves, ami alapvetően a gyökerekre utaló leves.

A nyári belvárosi sétáink közben sokunkat irritáló gulasch kifejezés viszont – be kell hogy lássuk – teljesen helytálló, hiszen a ma már pörköltnek nevezett étel még lánykori nevén kezdte el meghódítani a világot.

 

A magyar konyha is bővelkedik gazdagabbnál gazdagabb ragukban
A magyar konyha is bővelkedik gazdagabbnál gazdagabb ragukban

 

Ragureceptek a nagyvilágból

Görögország

Görögországban a sztifadót érdemes kipróbálni. Az apró gyöngyhagymával és szegfűborssal ízesített, paradicsomszószban főtt marharagu nem tartozik a klasszikus görög éttermi kínálathoz, pedig nagyon gazdag ízvilágú, igen kellemes étel.

Sztifádó 

Hozzávalók:
1 kg marhafelsál 
2 teáskanál szegfűbors 
4 darabka fahéj 
1 evőkanál méz 
só 
bors 
frissen őrölt feketebors 
3/4 l paradicsompüré 
2 marék gyöngyhagyma 
2 babérlevél 
3 gerezd fokhagyma 

Elkészítés: A felkockázott húst kis olajon megfuttatom, majd a paradicsompürével felöntöm. Fűszerlabdában borsot engedek mellé, beleszórom a fahéjat, babért, fokhagymát, szegfűborsot, és igen lassan főzöm. Mikor puha a hús, sózom, borsozom, beleöntöm a mézet és a gyöngyhagymát. Tálalás előtt a fahéjakat és a fűszerlabdát kipecázom a raguból.
1 bő kiló krumplit megfőzök, megpucolom, felnyolcadolom, tepsibe teszem, olívaolajat, rozmaringot és egy pici sót hintek rá. 220 fokon pirulásig sütöm.

 

Sztifádó, a görög ragu
Sztifádó, a görög ragu

 

Anglia

Angliát gyakran bírálják a konyhája miatt. Pedig akadnak a brit konyhának is gyöngyszemei. Ilyen a barna sörrel, gombával lassan főtt marharagu.

Gombás-sörös marhahús

Hozzávalók:
2 kg marhafelsál vagy lábszár 
2 evőkanál olívaolaj 
2 nagy fej vöröshagyma 
2 evőkanál finomliszt 
2 evőkanál Worcestershire szósz 
2 evőkanál kakukkfű 
1 csokor petrezselyem
2 evőkanál mustár 
2 babérlevél 
2 teáskanál só 
2 teáskanál frissen őrölt fekete bors 
1 l barna sör 
45 dkg csiperke 

Elkészítés: Az olajon az apróra szelt hagymát üvegesre dinsztelem, a kockára vágott húst "kifehérítem", majd liszttel meghintem, és csomómentesre elkeverem. Hozzáadom a kakukkfüvet, rászórom a petrezselymet, rátekerem a friss borsot, beleteszem a babérlevelet, a szószt, a mustárt, végül a sörrel felöntöm. Lassú tűzön főzöm. Amikor puhulni kezd a hús, hozzáadom a felszeletelt csiperkét. Mikor már majdnem készen van, óvatosan megsózom.

India

Az indiaik aztán tobzódnak a jobbnál jobb ragukban. Fűszeres, hagymától sűrű szószaik új kapukat nyitnak meg a magyar ízvilághoz és ragukhoz szokott ínyenc számára. Ételeik többségéhez nagyon jó köret a rizs, illetve a vékonyra nyújtott kenyérlepény (naan vagy chapati).

 

Csirke curry - Indiából
Csirke curry - Indiából

 

Az itt közölt recept abból a szempontból nem nevezhető autentikusnak, hogy vallási alapon ez a hús nem szerepelhetne az indiai konyha étlapján. Ám mind Indiában, mind a diaszpórában megtalálható, és igen kedvelt fogás...

Marha Vindaloo 

Hozzávalók:
1 kg marhalábszár 
2 nagy fej vöröshagyma 
szárított chili 
4-5 teáskanál vindaloo fűszerkeverék 
3 teáskanál friss, reszelt gyömbér 
2 gerezd fokhagyma 
2 darabka fahéj 
bors 
só 

Elkészítés: A hagymákat összeaprítom, vajon megdinsztelem. A húst összevágom, minden oldalát megkapatom. Fűszerezem. Az eresztett levén kívül egy kevés vízzel felöntöm, hogy ellepje, majd lassan főzöm. Az elfövő vizet visszapótlom, amíg a hús megpuhul. Ekkor hagyom a szószt besűrűsödni. Ha a társaság bírja: lehet jó erős.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.