Ez a naptári „mozgó ünnep”, mely csillagászatilag igen precízen meghatározható, gyerekkorom egyik első pontosan megtanult definíciója volt. Kb. 5 évesen már nagyon komolyan el tudtam mondani, hogy bizony minden évben a tavaszi nap-éj egyenlőséget követő első holdtölte utáni első vasárnap lesz húsvétvasárnap. Ekkoriban persze még keveset értettem a komplikált kifejezésekből, de nagyon szórakoztatónak találtam, hogy egy ünnepnap ilyen remekül meghatározható, évről évre mégis más-más tavaszi vasárnapra esik.
Nagyon vártam, hogy a szombat délután gondosan előkészített fűszálakból tépkedett fészekben megjelenjen másnapra az a halványzöld műanyag tál, melyet a rejtélyesen közlekedő, mindig fürgén elillanó húsvéti nyúl (akit sosem láttam) megtöltött mindenféle finomsággal, leginkább apró, színes fóliába csomagolt csokoládétojásokkal.
Meggyőződésem volt, hogy a nyuszi fészkében landoló tálat évről évre ugyanott szerezte be az ajándékhozó nyúl, az amúgy a spájzban lakó, megszólalásig ugyanolyan zöldségtárolóként funkcionáló alkalmatosság pedig egyáltalán nem azonos vele…
A tál természetesen már rég nincs meg, a nyuszifészek azonban mindig hozzátartozik a húsvéthoz.
Miért is ne lehetne a nyuszi fészkét úgy átfogalmazni, hogy az ünnepi asztalon is helye legyen, akár előétel formájában? Valahogy így születetett a következő, egyszerűen elkészíthető, mégis nagyon húsvéti saláta ötlete:
Hozzávalók 4 személyre:
2 nagyobb friss sárgarépa (kb. 30-35 dkg)
2 közepes cukkini (kb. 40 dkg)
10 dkg kéksajt
1,5 dl natúr joghurt
1 teáskanál tejföl
Ízlés szerint: frissen őrölt bors, só, citromlé
Elkészítés: Ez az egyszerű alapanyagokból készült saláta attól lesz igazán finom és fészekre emlékeztető, ha mindkét zöldségféle nagyon friss, és szinte zsenge fűhöz hasonló vékony csíkokra sikerül felvagdosni. Ehhez érdemes vagy a megfelelő konyhagép vékony szeletelő betétjét használni, vagy olyan kézi szerszámot, mellyel hosszú, vékony julienne-re tudjuk szeletelni a répákat és a cukkiniket. Nem túl nagy mennyiségnél érdemes a kézi eszközzel dolgozni, mert így biztosan szép hosszú zöldségszalagjaink lesznek.
Az öntethez apróra reszelem a sajtot, kb. egy szűk maroknyit félreteszek, a többit a joghurttal és a tejföllel simára keverem, beleőrlöm a borsot. Ha szükséges, picit még sózom, hozzáadom a citromlét. Mivel a kellemesen fűszeres íz elérése a cél, a család ízlésétől függ, ki mennyi citrommal savanyítja, illetve borsozza; ehhez a mennyiséghez kb. ½ kis citrom levét és egy ½ kávéskanálnyi borsot használok.
A sárgarépákat alaposan megmosom, megtisztítom, a cukkiniket csak csíkokban hámozom meg. A zöldséghámozóhoz hasonló julienne-szeletelővel gyufaszálánál is vékonyabb hosszú csíkokra szeletelem mindkét zöldséget. Egy nagy üvegtálban előbb a cukkiniszálakból formálok „peremet”, majd a közepére halmozom a sárgarépaszalagokat. Ezzel kész is a fészek. Az öntetből kis tojásokra emlékeztető teáskanálnyi foltokat formálok a fészekre, a közepére szórom a félretett reszelt kéksajtot. Frissen tálalom!
A ropogós zöldségek a gazdag kéksajtos öntettel nemcsak látványra, hanem ízre is nagyon kellemes, ínycsiklandó együttest alkotnak. Az asztali dekorációként is elmaradhatatlan csokitojások pedig nem csupán húsvétvasárnap, de hétfőn is szerephez jutnak…
A húsvéti menü összeállítása is háztartásonként különböző, de számos esetben kerülnek főételként sültek az asztalra – bárányból, szárnyasokból, hovatovább nyúlból –, de a húsmentes főételek is igen sokfélék lehetnek: a töltött gombáktól a tojásos, sajtos ételeken át a különféle zöldség- vagy tésztakompozíciókig. Bármelyik remek kísérője lehet, sőt főétellé is előléphet az alábbi nagyon ízletes fogás:
Hozzávalók 4 személyre:
1 közepes brokkoli (kb. 50 dkg)
10 dkg durvára őrölt dió
1 teáskanál szárított, aprított zsályalevél
1 jókora csipet só
Kb. 10 dkg ementáli sajt (ízléstől függően bármely jól olvadó sajttal, pl. trappistával is helyettesíthető)
2 evőkanál olívaolaj
1 kis gerezd átpréselt fokhagyma
Elkészítés: A brokkolit alaposan megtisztítom, nagyobb rózsákra szedem, amiket aztán félbe vágok, mert a sima vágási felületre jobban tapad a diós-olajos keverék.
A brokkolikat kb. 5 percig forró sós vízben blansírozom, leszűröm, jeges vízben lehűtöm, így megőrzik szép zöld színüket.
Az öntethez a diót, fokhagymát, sót, zsályát, borsot nylonzacskóba szórom, hozzáadom az olívaolajat, jól összerázom, majd beleszórom a blansírozott brokkolikat. Alaposan összekeverem, hogy a diós keverék jól bevonja a zöldséget. Egy sütőtálba öntöm a diós brokkolikat, 180 fokra előmelegített sütőbe tolom. A sajtot finomra reszelem, 10 percnyi sütés után meghintem vele a brokkolikat. Még 10-15 percig sütöm, amíg a sajt szépen ráolvad, a brokkolirózsák pedig még roppanósak maradnak. Frissen tálalom.
Szép húsvétot kívánok mindenkinek!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.