Tápióka, kasszáva, manióka
A kasszáva, manióka, mandióka ugyanaz, ezek a tápióka névváltozatai. Egy íztelen, szagtalan, színtelen terményről van szó, mely nem kifejezetten finom önmagában. A kutyatejfélék családjába tartozik, latin neve: Manihot esculenta.
Ez a keményítőt és proteint tartalmazó élelmiszernövény Amerika trópusi részein őshonos. Földünk élelmiszer-ellátottság szempontjából legkritikusabb övezeteiben a lakosság mindennapi alapélelmiszere. Zsenge hajtása és levele spenótpótlóként használható fel. Ez utóbbi a gyökérnél sokkal értékesebb, sok fehérjét, vitamint és ásványi anyagokat tartalmazó eledel.
Mérgező is lehet
A maniókát valószínűleg a maják termesztették elsőként a Yucatán-félszigeten. Azóta a Föld szinte minden trópusi vidékén termesztik gumós gyökeréért, amelyből lisztet, kenyeret, keményítőt és alkoholtartalmú italt készítenek.
A legtöbb maniókafajtában különböző mennyiségű cianidot képező cukorszármazék fordul elő, ennek eltávolítására a gumókat reszelik, préselik és hevítik. A megmaradó mérget, a hidrogén cianidot, a természeti népek dárdákhoz és nyilakhoz használják. A feltűnő levélzetű fajták termete az alacsony lágyszárútól a dúsan ágas, 1 m magas cserjetermetűn át a karcsú, el nem ágazó, 5 m magas fáig terjed. Némelyek alkalmazkodtak a száraz, szikes talajhoz, mások a folyóparti savanyú mocsarak talajához.
A közel 160 maniókafaj mindegyike Amerika trópusi vidékeinek napfénykedvelő növénye. Az Észak-kelet Brazíliában honos Manihot Glazioviiból kaucsukot nyernek. Maniókából készítik a különleges nyugat-afrikai zselészerű fufut vagy a jamaicai bami-kását. A dél-amerikai indiánok szeszes italokat erjesztenek maniókából, a Yucatán-félszigeten lisztjéből kasszávakenyeret sütnek. Az őrlésnél lecsurgó folyadékból leülepedett keményítő a tápióka alapanyaga.
Tápiókapehely, gyöngy és granulátum
A tápióka a kasszáva (manióka, mandióka) gyökeréből kivont, szárított keményítőlisztből készül. A pudingok fő alapanyaga, de használják levesek, mártások sűrítésére. Zselatinizált kb. 2 mm-es granulátum. A feldolgozás során a keményítőszemcsék a hő hatására kis, szabálytalan csomókká alakulnak, s ezekből további sütéssel készül a tápiókapehely.
Tápiókagyöngy készítéséhez a még nedves tésztát szitán átmorzsolják. Főleg Ázsiában, de a világon egyre több helyen elterjedt a boba ital, melyhez szintén tápiókagyöngyöt használnak. A különböző szemcseméretekben forgalomba hozott granulált tápiókát a tápiókapehely megőrlésével nyerik. Főzés hatására a tápióka halvány, áttetsző kocsonyává duzzad. Ázsiában a manióka a XIX. században terjedt el.
Thaiföldön kókuszból és tápiókából pudingot készítenek, tésztájából pedig golyókat gyúrnak, megszárítják, és kásaként fogyasztják. A vietnámiak vékony, palacsintaszerű ételt készítenek lisztjéből.
A háztartási feldolgozás leggyakoribb terméke a kasszávakorpa. Ennek Nyugat-Afrikában legismertebb, legnagyobb mennyiségben fogyasztott formája a gari, Dél-Amerikában pedig a farinha de mandioca. Lényegében ebbe a csoportba tartozik a Kongó vidékén készített áztatott kasszáva is. A kasszávaliszt a kasszávakorpa további feldolgozáson átesett, finomított változata.
Egy liter tejet felforralunk, egy marék (kb. 10-12 dkg) tápiókagyöngyöt hideg vízben tíz percre beáztatunk. A felforrt tejben 3 evőkanál cukrot elkeverünk, a leszűrt tápiókagyöngyöt hozzáadjuk, 5 percig főzzük, majd formákba öntjük és kihűtjük. Gazdagíthatjuk őrölt fahéjjal, vaníliával, kókusszal, apróra vágott gyümölccsel, tojássárga hozzáadásával. A kihűlt pudingot a formából kiborítjuk, kakaóval, csokoládékrémmel, gyümölcssalátával kínáljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.