A hemoglobin (a vér festékanyaga) egyik alkotóelemeként a vas folyton ott áramlik az ereinkben. A tüdőtől a test szerveihez szállítja a felvett oxigént, így főszerepet játszik azok egészséges működésében. A szív és az agy a két legnagyobb „felhasználója”. Ha az agy nem jut elég vashoz, szinte azonnal érezhetők a kellemetlen mellékhatások, hiszen romlik a szerv oxigénellátása. Ilyenkor a koncentrációs készség látványosan romlik, és levertnek, fásultnak érezzük magunkat.
A vashiány a vér összetételéből is megállapítható. Ha a vörösvértestek aránya a normál értékhez képest (14 g/100 ml) 12 g körülire csökken, akkor anémiáról, más néven vérszegénységről beszélünk.
Vasháztartás
Főleg a nőket fenyegeti a vashiány veszélye. Ők ugyanis általában kevesebb húst fogyasztanak, mint a férfiak, márpedig a legtöbb vas az állati eredetű élelmiszerekben található. A húsfélékkel még a legismertebb vasforrás, a spenót sem veheti fel a versenyt. A növényi eredetű vasat egyébként is sokkal nehezebben hasznosítja a szervezet, mint az állati eredetűt.
A vasháztartást többféle dolog is megzavarhatja. Ilyenek például a gyomorsavmegkötő, illetve a hashajtó készítmények. Ezek ugyanis az emésztőrendszer elégtelen működését okozhatják, és ilyenkor a vas nem tud felszívódni. Máskor viszont a szervezet túl sok vasat veszít: ez főleg nagyon erős menstruáció, vérzékenység, illetve gyomor- vagy bélvérzés esetén jelentkezhet.
Táplálkozás kérdése
A legjobb módszer, hogy elegendő vasat juttassunk a szervezetünkbe, az egészséges táplálkozás. A C-vitamin, a húsfélék (marhahús, véres hurka, máj) és a hal fogyasztása segíti a vasfelvételt. Rengeteg vasat tartalmaz még a tojássárgája, a lencse és a szójabab, az algák, a szárított sárgabarack, valamint a sárgarépa.
A fekete tea, a kávé, a tejtermékek, a kóla, valamint a sötétzöld húsú zöldségekben (pl. sóska) megtalálható oxalát nevű anyag viszont megakadályozza, hogy elegendő vas szívódjon fel a szervezetben. Kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a vasfelvételt elősegítő és akadályozó tényezők kiegyenlítik egymást, így nem léphet fel hiány. Ha az orvosi vizsgálat mégis ezt igazolja, segíthetnek a különféle táplálékkiegészítők. Ezekre azonban sokak gyomra érzékenyen reagál. Hosszú ideig tartó szedésük miatt túladagolás is jelentkezhet, ami károsíthatja a sejteket, és a szervezetben túlsúlyba kerülhetnek a szabad gyökök, illetve a méreganyagok. Éppen ezért mindenképpen beszéljük meg az orvosunkkal, ha ilyen szereket szeretnénk szedni!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.