Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Itt a húsvét!

Javában folynak már a húsvéti előkészületek. A kislányok festik a tojásokat, az asszonyok főzik a sonkákat, a férfiak pedig magolják a verseket. Arra gondoltam, sütnék egy különleges húsvéti lepényt. Ez egy francia lepény, quiche a neve, a franciák közkedvelt sós tortája, amit rengeteg variációban készítenek, és mindenhol árulnak, fogyasztanak.

Én most a húsvétra tekintettel egy sonkás-tormás quiche-t készítettem. A húsvétról mindenkinek a sonka jut az eszébe, a sonka mellé pedig főtt tojás és torma párosul. Az az igazi torma, amitől az ember a lélegzete picit megáll, és az egész fejét, torkát áthatja az erős, de nagyon kellemes légtisztító hatás…

Sonkás-tormás quiche

Hozzávalók egy 24 cm-es formához:
25 dkg liszt
12,5 dkg vaj
7 evőkanál víz
2 csipet só
1 csipet bors
1 evőkanál medvehagyma vagy kakukkfű
1 dl tejszín
1 dl tej
4 db tojás
10 dkg sonka
2 evőkanál tormakrém
2 szál újhagyma

Elkészítés: 1. A lisztet a kockára vágott hideg vajjal, sóval, borssal, vízzel és a medvehagymával összegyúrjuk, és fél órát pihentetjük.

2. A sonkát apró kockákra vágjuk, a hagymát pedig vékony karikákra.

3. A sonkát serpenyőben szárazon megpirítjuk, hozzáadjuk a hagymát, és még fél percig pirítjuk. Levesszük a tűzről, hozzáadjuk a 2 evőkanál tormát, elkeverjük, majd hozzáadjuk a tojással elkevert tej és tejszín keverékét.

4. A tésztát gyorsan kinyújtjuk, és recés szélű tortaformába nyomkodjuk. Felesleges széleit levágjuk.

5. 200 fokos sütőben 10 percig elősütjük a tésztát. 2-3 percet állni hagyjuk, majd beleöntjük a masszát, és 180 fokos sütőben 20-25 percig sütjük.

6. Forrón vagy hidegen tálaljuk salátával vagy magában.

Elkészítés: 1 óra 20 perc
Fogyasztható: azonnal



 
A quiche alapja linzertészta, a sonka lehet főtt sonka, főtt-füstölt sonka, szárított sonka, magyar, francia, pármai, spanyol, szlovén... Igazából bármilyen sonkát használhatunk hozzá. Érdemes több félét is kipróbálni, vagy vegyesen belerakni.

A quiche elkészítése nagyon egyszerű. Elkészítjük a linzeralapot, a sonkát megpirítjuk, a tormával összekeverjük, rárakjuk a tésztára, felöntjük tojásos-tejszínes krémmel, megsütjük. Rakhatunk rá sajtot is, de szerintem ez a sonkás-tormás quiche magában is tökéletes. Aki szeretne egy picit finomítani rajta, illetve az otthoni sütőjében nem biztos, annak ajánlom, hogy a linzertésztát 8 percre rakja be előre a sütőbe, hogy egy picit megsülhessen az alja, mert amikor a tejszínnel leöntjük a nyers tésztát, és elkezdjük sütni, előfordulhat, hogy tészta nem sül át rendesen, és kicsit csirizes marad. Nem kell aggódni, a tojással elkevert tejszín szépen meg fog szilárdulni, tojáskocsonya lesz tulajdonképpen a torta tölteléke, és ezt ízesítjük a sonkával és a tormával. Rakhatunk hozzá újhagymát is.

Ha húsvétra sütjük, és nem akarunk több sonkát belerakni, készíthetjük mondjuk báránnyal vagy tyúkhússal is. Lepirítjuk egy kis hagymával, majd tormával, rozmaringgal vagy akármilyen fűszerrel ízesítjük. Készíthetjük darált báránylapockával, fahéjjal és chilivel is.

Amit még érdemes tudni: ezekhez a quiche-ekhez jó nagy adag vegyes salátát kell enni, nyersen, balzsamecettel és olívaolajjal meglocsolva. Gondolok itt jégsalátára, radicciora, rukkolára, galambbegy salátára. Itt a tavasz, most pótolhatjuk a télen elveszített vitamin tartalékunkat...

Ha a vendégek visszamondják a látogatást, akkor egész egyszerűen csak ¾-ig sütjük meg a quiche-t, és amikor kihűlt, lefóliázva berakjuk a mélyhűtőbe, 2-3 hét múlva elővéve és befejezve a sütést, hasonlóan jó élményben lehet részünk.

A quiche-t érdemes most medvehagymával tovább bolondítani, most van itt a szezonja, egyre olcsóbb lesz, és nagyon jó ízeket kölcsönöz az ételeknek. A medvehagyma ízében emlékezetet a fokhagymára, de mégsem az az erős fokhagyma íz, hanem nagyon üde, nyers, enyhén csípős, nagyon kellemes, és serkenti a vérkeringést is.

Aki nem húsvétra szánja a quiche-t, az készítheti hagymával, fokhagymával, spenóttal, utóbbi nagyon klasszikus quiche-recept. A spenótleveleket enyhén fokhagymás vajon megpároljuk, ezt keverjük össze a tojásos tejszínnel, és így töltjük bele a linzertésztába. De rengeteg féle quiche-t készíthetünk, szezontól függően, spárgával, spenóttal, medvehagymával, brokkolival, cukkínivel, paradicsommal vagy akár kecskesajttal, túróval, kucsmagombával, erdei gombákkal, kukoricával, lazaccal. Szinte minden zöldséggel és hússal szuper.

Húsvétkor ne feledkezzünk meg a fonott kalácsról sem! Sőt ha netán a quiche-t szeretnénk kombinálni a kaláccsal, akkor azt ajánlom, hogy a linzertésztát kinyújtjuk, formában elősütjük, a kalácsot felszeljük vékonyan, megpirítjuk vajban mindkét oldalát, és rárakjuk a linzertésztára, a tejszínes tojást összekeverjük narancshéjjal, fahéjjal, vaníliával (rudat félbevágjuk, belekaparjuk) és jó sok mazsolával, ezt a kalácsra öntjük, és így sütjük készre. Nagyon finom és különleges lepényünk lesz. Ha ilyen édes lepényt szeretnénk készíteni, mehet bele bármilyen gyümölcs, a májusi cseresznye, a sárgabarack, a ribizli, akár a körte, az alma.

Húsvétkor a főzés szinte hasonlóan fontos, mint karácsonykor, mindenkinek megvan a saját sonkareceptje, a saját elképzelése arról, hogy a vendégeket milyen ételekkel várják. A húsvét egybeesik a tavasz kezdetével is, rügyeznek a fák, a piacon megjelennek az idei zöldségek, a rengeteg zöld, melyek nagyon fontos vitaminokat tartalmaznak. A hosszú tél után sok zöldséget kell enni, hogy regenerálódjon a kimerült szervezet. Akár a quiche mellé is!

És még valami: csak az vegyen nyulat a gyereknek, aki később meg is tudja sütni!

Ezek is érdekelhetnek

Friss

Friss