A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Csülkös bableves, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Csülkös bableves, ahogy Gáspár Bea készíti
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mirinda-szelet recept
Mirinda-szelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Az eredeti Baklava  recept
Az eredeti Baklava
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
A tudomány igazolja, amit a kényszeres túlevők már régóta gyanítottak: a cukor addiktív. Sőt, az édesítőszerek - úgy tűnik - ugyanazokat a kémiai változásokat indítják be az agyban, mint a kokain- vagy a heroinfüggők esetében.

„Állatkísérleti modellből nyert bizonyítékaink azt sugallják, hogy a cukor kényszeres túlfogyasztása a kábítószerekhez hasonló hatással bírhat az agyra”- közölte Bat Hoebel pszichológus (Princeton Egyetem).
„Cukros víz nagy mennyiségének megivása éhgyomorra viselkedésbeli változásokat és akár neurokémiai változásokat is okozhat az agyban, amely hasonlít azokhoz a változásokhoz, amikor emberek vagy állatok kábítószert fogyasztanak. Ezek az állatok elvonási tüneteket mutatnak, sőt, hosszú távú hatásokat, amelyek a sóvárgásra (craving) hasonlítanak.”

A cukor az új nikotin
A cukor az új nikotin

Dr. Louis Aronne, az Átfogó Súlykontroll Program igazgatója (New-York Presbiterian Kórház/Weill Cornell Egészségügyi Központ) hozzátette: „A kérdés az volt, hogy ez csupán egy viselkedési dolog vagy egy metabolikus kémiai változás; és az ilyen bizonyíték azt az elképzelést támasztja alá, hogy valamilyen kémiai folyamatról lehet szó.”

A „cukor-addikció” később akár az alkohol és egyéb drogok használatához is vezethet Hoebel szerint. Az addikció szintjei az Amerikai Pszichiátriai Társaság definíciója szerint többek között a nagy mennyiségek fogyasztása, az elvonási tünetek és a sóvárgás.

Az új kutatás során patkányoktól napi 12 órán át megvonták az eledelt, majd ételt és cukrot (25 százalék glukóz és 10 százalék szukróz – egy üdítőitalhoz hasonlóan) kaptak 12 órán át három-négy héten keresztül.
A nagy mennyiségek fogyasztása a dopamin neurotranszmitter rohamszerű kibocsátását okozta minden alkalommal az agy jutalmazásért felelős részében, a nucleus accumbensben. „Ismert tény, hogy a kábítószerek növelik a dopamin szintjét az agy ezen részében.”- közölte Hoebel.

Ám nem csak a cukor okozta ezt a hatást, hanem a cukor és a megvonás illetve elérhetőség váltakozásának kombinációja. Három héttel később a patkányok elvonási tüneteket mutattak, hasonlóan azokhoz az emberekhez, akik abbahagyják a dohányzást, az alkoholfogyasztást vagy a morfinhasználatot. A tudósok ezután gátolták az állatok agyának endorfinjait, és megvonási tüneteket, szorongást, depressziót és a dopamin csökkent szintjét figyelték meg. Ám az absztinencia hosszabb szakaszai nem „gyógyították meg” a patkányokat. Helyette hosszú távú hatások léptek fel az állatoknál: több cukrot emésztettek, mint korábban, mintha sóvárognának a cukorért, és ha nem volt cukor, több alkoholt ittak. A kutatók szerint ezek az agyi változások olyan étkezési zavarokban szenvedő emberekben is előfordulnak, mint a bulímia és az anorexia, noha további kutatások szükségesek az emberi hatások megerősítésére. „Egyesek szerint könnyű lefogyni – csak nem kell annyit enni. Erre én azt válaszolom, hogy a globális felmelegedés megelőzésének egyik hatékony módja, ha az ember kevesebbet lélegzik, így kevesebb széndioxidot termel. Egyértelmű, hogy ez abszurd. Nem vagyunk képesek megtenni, mert kellemetlen.”- nyilatkozta Aronne.

„Az evéssel ugyanez a helyzet. A hízást okozó ételek hatnak azokra a mechanizmusokra, amelyek csökkentik a teltségérzetet, és kényszert érzünk arra, hogy visszamenjünk és megegyük a cukrot – ez az elhízáshoz vezető ördögi kör.”


Forrás: Medipress

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.