A szervezők ezzel a rendezvénnyel nemcsak a hazai tejes termékeket szeretnék megismertetni, hanem az egészséges táplálkozás fontosságára is szeretnék felhívni a figyelmet. A fesztiválon a magyar történelmi borvidékek termelői, pincészetei és a térség méztermelői is részt vesznek. A kül- és belföldi kiállítók árusítással és kóstoltatással népszerűsítik termékeiket, és segítik azok ismertebbé tételét. A gasztronómiai rendezvénynek a szakmaiságon túl célja Gyomaendrőd város turisztikai adottságainak bemutatása, a falusi és az agroturizmus fejlődésének elősegítése. A közönség szórakoztatásáról neves fellépők, zenekarok, tánccsoportok gondoskodnak, így méltán népszerű a rendezvény.
Tavaszi borseregszemle, melyen az Egri Borvidék borászainak kiváló nedűit kóstolhatják meg, igazi „majálisi hangulatban”, a Hagyományok Kavalkádja rendezvénysorozat keretében.
Idén tavasszal a Városháza Parkban az eddiginél még nagyobb területen várja a látogatókat az Budapesti Pálinkafesztivál. A rendezvényen több mint huszonöt kiállító, pálinkafőzde és kereskedő kínálja finomságát. De lesznek házi sajtok, finom borok és pezsgők, és nem marad el a kolbászház sem! A megszokott és új ízeken túl a fesztiválon fellelhető majd az egészen eredeti és merész kezdeményezésként megjelenő pálinkakoktél is, amelyet a szervezők többek között azoknak ajánlanak, akik nyitottak az újdonságokra.
www.budapestipalinkafesztival.hu
E hagyományos rendezvénysorozattal a magyar irodalom egyik kiemelkedő alakjára, a Balatonfüredhez több szállal kötődő Jókai Mórra emlékeznek, aki itteni villájában írta az Aranyember c. regényét. Az épület ma már emlékmúzeum. A programok között megtalálható irodalmi est és matiné, könyvbemutató, könyvvásár, kiállítás. A rendezvény érdekessége a Jókai bableves főző verseny a Koloska völgyben, ahol tavaly kb. 60 db 3 fős csapat főzte bográcsban a Jókairól elnevezett finom ételt. Főzés közben a felállított színpadon különböző programok szórakoztatják a közönséget.
Balatonparti főzőverseny, horgász- és halsütőverseny, este hangulatos lampionos hajókázással.
A szervezők idén ötödik alkalommal hirdették meg a Nyitott Pince Napokat, hogy a bort készítők és a bort fogyasztók, a borkultúra értékeit megismerni vágyók találkozhassanak egymással. Országszerte kedvezményes vagy ingyenes borkóstolók várják a borbarátokat, akik ezen a hétvégén bármerre is indulnak útnak, mindenütt közvetlenül a borászoktól szerezhetnek új ismereteket. Sok helyen bejárhatják a birtokot is, és a jó borok mellé finom falatokat kóstolhatnak. A szervezők minden érdeklődőnek javasolják, hogy a felkeresni kívánt pincékbe a megadott telefonszámokon előzetesen jelentkezzenek be!
Több mint két évtizede a Világörökség részeként ismert település pezsgő kulturális élettel rendelkezik, amelybe terveik szerint jól illeszkedik a borairól híres tájegységek randevúja. Az idelátogatók éppúgy kóstolhatnak majd tüzes balatoni vagy villányi bort, mint ahogyan a "királyok borát, a borok királyát", a tokaji aszút is. A három nap alatt számos hagyományőrző csoport, kézműves bemutató és szórakoztató program várja a vendégeket. Mindez a hollókői ófaluban a helyiek vendégszeretetével fűszerezve.
A Hercegi Mandulás Napok elnevezésű programsorozat Vonyarcvashegy azon kultúrtörténeti értékének kíván emléket állítani, hogy a település egykoron a keszthelyi Festetics-család birtoka volt, s a mostani nagyközség nyugati területén helyezkedett el a család mandulás kertje. Ennek emlékét őrzi a Mandulás utca is. Vonyarcvashegyen található az egykori Festetics-pince, a ma Helikon Tavernaként üzemelő vendégfogadó, amelyet ugyancsak helyi kulturális értékként a szervezők szervesen bekapcsoltak a rendezvénybe. A május második hétvégéjére tervezett programban a mandulás receptek versenyét is megrendezik.
Vajon mire képes a jövő szakácsnemzedéke? Egertől nem messze most talán találkozhatunk az jövő nagy chefjeivel, akik kürtős kalács világrekord kísérletre vállalkoznak az idén.
A fesztiválon lesz szakmai találkozó, amelynek keretében a juhászattal kapcsolatos aktuális témákban szerveznek konferenciát. Sok érdeklődőre számíthat az egész nap folyamatosan zajló juhnyíró bemutató is, ahol a nézők betekintést kapnak a birkanyírás rejtelmeibe, és a bátrabbak ki is próbálhatják majd a juhnyírás mesterfogásait. A fesztivál elengedhetetlen része a Kevi és Kunsági birkapörkölt-főzőverseny, valamint az egyéb tájjellegű és bográcsos ételek versenye, amelyeket a helyszínen a látogatók is megízlelhetnek.
Török ízek főzőversenye, szabad tűzön. Várjuk a török konyha szerelmeseinek jelentkezését a versenyre!
www.baranyavidek.hu , www.kissvajc.hu
A legjobb magyar borászok idén is elmennek Etyekre. A meghívott vendégborászok listája már olvasható a fesztivál oldalán. Az abban szereplő nevek garantálják, hogy ismét remek borok és fantasztikus hangulat lesz Etyeken májusban. A fesztivál szakmai napján, május 14-én ismét megrendezik az immár hagyományosnak számító Etyek Borkonferenciát, aminek témája „A magyar bor 2010. Hova tovább?” lesz.
Az ország különböző pontjairól érkező szürkemarha pásztorok főzőversenye során elkészült pusztai ételekkel – slambuc, gulyás, pörköltek, mangalica sült - csillapíthatja éhségét a megéhezett látogató, majd a kézműves vásárban környékbeli kézműves mesterek portékájából válogathat.
2010. május 22-én, szombaton 14 órától ismét ismét megtelik az ezer pincét rejtő monori Strázsahegy. A tavalyi nagysikerű rendezvényt követően a Monori Borút Egyesület és a Monori Gazdakör idén is megszervezi a hagyományos Orbán-napi vigasságot, valamint – immár másodszor – a Strázsahegyi pincék fesztiválját. Az előző évhez képest, idén színesebb programmal várják a szervezők a vendégeket.
A pincék fesztiváljára idén is lehet kedvezményes poharat foglalni a www.monoriborut.hu weboldalon. Az 1500 Ft-ba kerülő kóstolópohárral együtt 8 db kóstolójegyet kapnak a vendégek, de utólagos kóstolójegy vásárlására is lesz lehetőség. A poharak átvétele a Szent Orbán téren felállított, Monori Borút Egyesület logójával ellátott sátorban történik, ahol a pohárelőjegyzők meglepetésre számíthatnak.
A 2010-es dátum egy jubileumi év a szigligeti vár életében, mivel 750 évvel ezelőtt kezdte el a vár építését a Pannonhalmi apátság. A szervezők törekszenek arra, hogy a háromnapos rendezvény során minden korosztály megtalálja az érdeklődésének megfelelő programokat. Az alsóvárban a nagyszínpadon néptánc, fegyver és harcászati bemutatók, korhű zenéket, táncokat felelevenítő művészek, tűzzsonglőrök és egyéb zenés, táncos programok várják az érdeklődőket. Mindenki kipróbálhatja a magyarokra jellemző fegyvereket, illetve részt vehet az íjász - csatacsillag és kelevéz hajítóversenyeken. Helyi és környékbeli borászok minőségi borokat, míg a helyi vendéglősök hozzáillő ételeket kínálnak a vendégek számára. Amíg a felnőttek ismerkednek a térség boraival, addig a gyermekeket játszóház, apródavatás, udvari bolond, varázsló, zenés programok várják a felsővárban.
Az Ehető Virágok Fesztiválja tulajdonképpen két témát ölel fel, hiszen itt virág vagy dísz lesz minden ehetőből, s étel lesz (majdnem) minden virágból. Az utóbbival egy ősi konyhai hagyományt elevenítenek fel, kicsit megtisztítva, modernizálva. Az ehető díszítések kultúrája ugyan sokkal fiatalabb, de nem kevésbé izgalmas: elképesztő, hogy némi fantáziával és kézügyességgel milyen látványos dolgokat lehet kihozni a legközönségesebb kerti alapanyagokból! Kecelen mindkét műfajban lehet versenyezni, de legalább is ellesni néhány trükköt a többiektől. Akik inkább a kevésbé kalandos konyhát pártolják, sőt, esetleg súlyosan húsfüggők, azok is megtalálják a maguk vetélkedőjét. Nekik szól a - bográcsos, illetve tárcsás - tájjellegű népi ételek főzőversenye. S ha netán a közös ételkészítést is túl nagy megpróbáltatásnak vélik, még akkor is marad számukra egy kategória. A "házi süteményeket" elkészíthetik otthon is, de azért a zsűrizésért csak el kell menni velük Kecelre...
Valamikor a Római-part Budapest egyik kiemelt sport és szabadidős helyszíne volt, ezért is szeretnék a szervezők, hogy Óbuda és a környező települések lakóin túl, a főváros távolabbi részén élők is használják és élvezzék a Duna és a partja kínálta lehetőségeket. Úgy gondolják, hogy Óbuda és a Római-part Budapest turizmusának egyik legmeghatározóbb színhelye lehetne ismét, ha civilek és vállalkozók összefognának.
A Velencei-tavi borászok borkóstoló keretében kínálják boraikat a látogatóknak. A tájjellegű borok mellett, pálinkák, bio-termékek és a házi sajtok bemutatóját és vására lesz a fesztiválon. A rendezvényen a térség népi- és kézműves kultúrájába is bepillantást kapnak a látogatók, hiszen híres magyar népművészek és kézművesek mutatják be portékáikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.