A gluténérzékenység egy nagyon komoly autoimmun betegség, amit nem szabad félvállról venni. Aki nem tartja be a diétát, komoly szövődmények kialakulását kockáztatja, nem beszélve a kellemetlen tünetekről, amik megkeserítik a mindennapokat. A lisztérzékenység nem gyógyítható, de szigorú diétával kezelhető. A különböző gluténmentes lisztkeverékek megkönnyítik a betegek (és hozzátartozóik) életét, de ezek azért komoly terhet róhatnak a családi kasszára. Most mutatunk néhány olcsó, és jó megoldást.
Az egyik legkedveltebb és leggyakrabb használt gluténmentes liszt, amivel akár 1:1 arányban is ki lehet váltani a búzalisztet. Jó az íze – már amennyire egy lisztnek jó lehet az íze –, sütéskor-főzéskor majdnem úgy viselkedik, mint a búzaliszt. A tápértéke is hasonló, de kalóriatartalma magasabb – ezzel számolj, ha kalóriákat számolsz! Egyébként utóbbi esetben érdemes a barna rizslisztet választani, ennél ugyanis a rizsszemen rajtamarad a maghéj, ami miatt rosttartalma magasabb, így hamarabb érzed jóllakottnak magad. A barna rizslisztben több a vitamin és az olyan értékes ásványi anyagok, mint a folsav, a vas, a magnézium és a szelén. Rizslisztből készíthetsz tésztákat, kenyeret, péksütit és süteményeket, használhatod levesek, szószok, főzelékek sűrítésére – gyakorlatilag mindenre, amire a búzalisztet.
A fehér rizsliszt sütés közben sem barnul meg, így a tűpróba elengedhetetlen!
Jellegzetes napsárga, vagy arany színű, édeskés ízű liszt, amit a rizsliszt mellett a legtöbben ismernek és használnak. Értékes tápanyagokban gazdag: tartalmaz B1-, B6-, A-, és E-vitamint, folátot és sok ásványi anyagot, pl. vasat, magnéziumot, káliumot, szelént, és cinket, amelyek támogatják az immunrendszer megfelelő működését. Kukoricalisztből kenyér, pizza, tortilla, palacsinta, édes sütemények (muffin, piskóta, kekszek) és sok-sok más étel készülhet. 1:1 arányban helyettesítheted a receptben előírt liszt mennyiségével. Mivel a sikértartalma kicsi, kelt tésztás ételek készítéséhez nem ajánlott, de ha rizsliszttel kevered, máris orvosoltad ezt a problémát.
Szentjánoskenyérfa terméséből előállított finom darálású liszt. Magas cukortartalmú alapanyag, amely egyúttal kötőanyagként is funkcionál. Nagy mennyiségű vizet képes felvenni, ezért nagyon jó a duzzadóképessége, ráadásul zselésítő tulajdonsággal is rendelkezik. Főként péksüteményekhez, lekvárokhoz, fagylaltokhoz szokták használni. Az útifűmaghéj nemcsak méregtelenítő hatású, hanem több mint 80 százaléka élelmi rost, így javítja a tészta állagát, és emésztőrendszerre is pozitív hatással van.
A zab alapvetően gluténmentes, de a benne található avenin nevű fehérje nagyon hasonlít a tüneteket kiváltó gliadinhoz, ezért csak akkor fogyasztható biztonsággal gluténérzékenységben, ha a terméken külön jelölve van, hogy gluténmentes. Magas a B-vitamin tartalma, oldható rostjainak köszönhetően csökkenti az LDL, azaz a „rossz” koleszterin szinjét, és növeli növeli a HDL, vagyis a „jó” koleszterin mennyiségét. A zabliszt jól használható sütéshez, főzéshez, kenyér, péksütemények vagy krémek készítésére, ételek besűrítésére. Ha kenyeret, pékárut készítesz, mivel a zabliszt sikérmentes, más, sikért tartalmazó liszttel keverve használd.
Enyhén diós ízvilágú, magas fehérje- és rosttartalmú liszt, ami B- és E-vitaminokban, ásványi anyagokban (elsősorban kalciumban, vasban, mangánban, magnéziumban, foszforban, káliumban, szelénben és cinkben) gazdag. A lenmagból készült lisztet 1:1 arányban lehet helyettesíteni a receptekben előírt liszt mennyiségével. Felhasználható sütéshez, főzéshez, ideális házi kenyér, saláták, joghurtok és turmixok összetevőjeként. Tojás helyett is használható, remek kötőanyag.
(Kiemelt kép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.