Sokak kedvenc diétás módszere az időszakos böjt, ami az étkezési és az ételmegvonásos szakaszok váltogatásán alapul, hatékony segítség lehet a fogyásban, sőt, egyes kutatások szerint hosszú távon is javítja az egészségügyi állapotunkon, megnövelve akár az élettartamot. A vizsgálatok azonban a hátrányaira is rámutatnak, egy, a közelmúltban végzett kutatásból például kiderült, hogy növelheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, a legfrissebb felmérés pedig azt találta, hogy az időszakos böjt lassíthatja vagy akár teljesen le is állíthatja a haj növekedését.
A kutatásban állatokon és embereken is tesztelték az időszakos böjt két változatának hatásait. A népszerű 16:8-as módszert, valamint a napi váltakozó böjtöt vizsgálták.
A 16:8-as módszerről mindent megtudhatsz egy korábbi cikkünkből.
A vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy a böjtölő rágcsálók esetében a szőrzet növekedése jelentősen lassabb volt, mint azoknál az állatoknál, amelyek ugyanannyi kalóriát fogyasztottak, de nem böjtöltek – idézi a kutatási eredményeket a Rizikometer.
A kísérletet lefolytatták időszakos böjtöt végző önkéntesekkel is, és hasonló eredményeket tapasztaltak. A böjtölő alanyok estében a haj növekedése 18%-kal lassabb volt a nem böjtölő résztvevőkéhez képest.
A szakemberek szerint a haj és a szőrzet növekedésének lassulása egyértelműen a hajhagymák őssejtjeinek károsodásával vagy pusztulásával magyarázható.
Nagyon fontos leszögezni, hogy bár több kutatás alátámasztja az időszakos böjtök hatékonyságát, senkinek nem ajánlott egyik napról a másikra belevágni. Mindenképpen konzultáljunk a böjt előtt az orvosunkkal. Kiemelten fontos ez a várandós nők, illetve a cukorbetegek esetében. Ahogyan nem ajánlott a böjt kipróbálása azoknak, akik korábban valamilyen étkezési rendellenességgel (anorexia, bulimia) küzdöttek.
A böjtre inkább tavasszal és nyáron szánjuk rá magunkat, egyes böjtidőszakok között pedig hagyjunk ki pár hetet.
Ha egyeztettünk az orvosunkkal, válasszunk ki egy napot (24 óra) vagy egy napszakot (16 óra) a héten, amikor kevesebbet vagy egyáltalán semmit nem eszünk. Ezeken a napokon – ha nem a teljes koplalás mellett döntünk – csökkentsük 25‒50 százalékkal a kalóriabevitelt. Vagyis, ha átlagosan 1500‒2000 kalóriát viszünk be, ezeken a napokon ez a mennyiség legyen csak 500-600 (de maximum 1000) kalória.
A legnépszerűbb az időszakos böjtök közül az 5:2 diéta, vagyis amikor öt napon át rendesen étkezünk, az utolsó két nap pedig böjtölünk – erről a módszerről itt írtunk részletesen.
A tudomány képviselői nem vonják kétségbe az időszakos böjt hatásosságát a fogyókúrás célok elérésében. Ugyanakkor több kockázatra is figyelmeztetnek.
Ezért a szakértők minden esetben csakis orvosi konzultáció után javasolják a böjt bármilyen formájának megkezdését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.