Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Diéták

Szeretnél leadni pár kilót? Kezdd el számolni a kalóriákat!

A legtöbb ember egyáltalán nincs tisztában azzal, mennyi kalóriát visz be egy nap, és szinte biztos, hogy alábecsülik az ételek energiatartalmát. Pedig a sikeres fogyáshoz nem árt, ha tudjuk, miből mennyit eszünk egy nap.

A kalóriaszámolgatás jó módszer, ha a fogyás a célod, és abban is segít, hogy megismerd az egyes alapanyagok tápértékét, de nem mindegy, hogyan csinálod. Eláruljuk, mikre figyelj a siker érdekében.

Egy lépés a tudatosság felé, ha megismerjük, melyik étel hány kalóriát tartalmaz (Fotó: Shutterstock)
Egy lépés a tudatosság felé, ha megismerjük, melyik étel hány kalóriát tartalmaz (Fotó: Shutterstock)

Nulladik lépésként érdemes elkezdeni olasgatni a termékek címkéjét, és megválogatni, mi kerül a kosarunkba. Ezután következhet a kalóriaszámolgatás, ami csak elsőre tűnik macerásnak, ám ha egyszer ráéreztünk, utána már rutinná válik.

Kezdjük az alapoknál

A kalória az élelmiszerek és italok energiatartalmának mérésére szolgál. A bevitt energiát a testünk az alapvető funkciók működtetésére használja fel, a légzéstől a gondolkodáson át a mindennapi mozgásig. Az az energia, ami ezen folyamatok lebonyolításához nem szükséges, zsírként raktározódik el, és hosszú távon súlygyarapodáshoz vezet. A kalóriaszámolás segíthet ezt elkerülni.

Megy a matek?

Először is derítsük ki, mennyi kalóriára van szükségünk a szervezetünk működtetéséhez, vagyis mennyi az alapanyagcserénk (BMR). Erre különböző képleteket alkottak meg a szakemberek, de például egy online elérhető kalkulátorral is megtudhatjuk az eredményt.

  • BMR (nők esetében) = 655,1 + (9,563 x testsúly kg-ban megadva) + (1,85 x magasság cm-ben megadva) – (4,676 x életkor években megadva)
  • BMR (férfiak esetében) = 66,47 + (13,75 x testsúly kg-ban megadva) + (5,003 x magasság cm-ben megadva) – (6,755 x életkor években megadva)

Ennyi kalóriára van tehát minimálisan szüksége a szervezetünknek ahhoz, hogy működjön.

Ezen felül érdemes kalkulálnunk a napi felhasznált energia mennyiségével, ami az életmódunktól függően alakul, és a BMR beszorzásával számítható ki:

  • BMR × 1,2 – ha ülőmunkát végzünk, és mellette nem is mozgunk;
  • BMR × 1,375 – alacsony napi fizikai aktivitás esetén, heti maximum 3 könnyű edzéssel;
  • BMR × 1,55 – heti legalább 3, közepes intenzitású edzés esetén;
  • BMR × 1,725 – ha a héten minden nap végzünk valamilyen magas intenzitású edzést, vagy nehéz fizikai munka esetén.
Az alacsonyabb kalóriatartalmú ételekből többet ehetünk, jóllakottabbak leszünk, így nem tör ránk a nassolási vágy (Fotó: Shutterstock)
Az alacsonyabb kalóriatartalmú ételekből többet ehetünk, jóllakottabbak leszünk, így nem tör ránk a nassolási vágy (Fotó: Shutterstock)

Az első lépések

Ha kiszámítottuk a napi energiaszükségletünket, megkaptuk azt a számot, ami ahhoz kell, hogy a súlyunk ne változzon – tehát ne csökkenjen, de ne is nőjön. Ha fogyni szeretnénk, akkor a szükséges kalóriánál kevesebbet kell bevinnünk a szervezetünkbe. A könnyen és hosszú távon is fenntartható heti 0,5 kg-os fogyáshoz kb. 500 kalóriával csökkentsük a napi bevitelt. Szükségünk lesz egy konyhai mérlegre, mert ezzel pontosan ki tudjuk adagolni az elfogyasztani kívánt ételt.

Ezekre kell figyelnünk

A napi bevitt kalória számolása mellett arra is érdemes odafigyelnünk, hogy miből is adódik össze ez a szám. Szükségtelen részletesen belemenni, hogy a szervezet számára, és így a fogyás szempontjából sem mindegy, hogy pl. 100 kalóriát sült krumpliból vagy párolt brokkoliból fedezünk. Éppen ezért nemcsak a napi értékek alacsonyan tartása kell legyen a cél, hanem a makrotápanyagok figyelemmel kísérése is, azaz a bevitt szénhidrát, fehérje és zsír mennyiségét is vezessük. Mivel ezeket konkrét mennyisége egyénenként eltérő lehet, a szakértők azt javasolják, hogy arányaikra figyeljünk. A szénhidrátok tegyék ki a napi bevitel kb. 45–65%-át, a fehérje 10–35%-ot, a zsírok pedig 20–35%-ot. Fogyáshoz a legideálisabb, ha minimalizáljuk a szénhidrátokat és a zsírokat, míg a fehérjebevitelt 30-35%-ra emeljük.

A napi kalóriabevitel és a makrók nyomon követése a legegyszerűbb egy applikációsegítségével, az ingyenesen elérhetők között is van olyan, ami szuperül működik.

+ 3 tipp a sikeres fogyáshoz

  1. Ne legyen kísértés: Ne tároljunk otthon sós és édes nassolnivalókat, helyettük válasszunk egészségesebb alternatívát, de ezeket is tegyük nehezebben elérhető helyre, például a szekrény legfelső polcára. Így könnyebb ellenállni a kísértésnek.
  2. Ne akarjunk azonnali eredményt: Bár csábító az egy hét alatti fogyás, de ez legyen a cél. A drasztikusan lecsökkentett kalóriabevitel hosszú távon nem fenntartható, és jojóeffektus lesz az eredménye.
  3. Égessük a kalóriákat: Ne csak számolgassuk, égessük is a kalóriákat. Legyen a testmozgás a mindennapok része, és törekedjünk egy energiát adó étrend kialakítására.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.