Mákos guba  recept
Mákos guba
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Egészséges

Tüdőgyulladás: házi praktikák a gyorsabb felépülésért

A tüdőgyulladás komoly betegség, ha a tüneteit észleljük, mindenképp konzultáljunk orvossal. A kivizsgálás és a gyógyszeres kezelés mellett azonban már érdemes néhány kiegészítő kezelést is bevetni, amikkel segíthetjük a gyorsabb felépülést.

A tüdőgyulladás házi praktikákról dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont főorvosa oszt meg fontos tudnivalókat.

A tüdőgyulladás jellemző tünetei

A tüdőgyulladás okai különbözőek lehetnek, a kezelés attól is függ, hogy milyen kórokozó váltja ki a betegséget. A tünetei sem teljesen azonosak, a kiváltó októl, a betegség súlyosságától illetve a beteg korától és kisérőbetegségeitől függően dominálhatnak, vagy hiányozhatnak jellemző tünetek. Tipusos tünetek a köhögés és nehézlégzés emellett légzésre fokozódó mellkasi-hát fájdalom, fáradékonyság, étvágytalanság is előfordulhat. A magas láz nem minden esetben fordul elő, a tüdőgyulladás láz nélkül is jelentkezhet.

Házi praktikák tüdőgyulladás esetére

Pihenés

Tüdőgyulladás esetén hamar kifulladunk, a levegővétel nehezünkre esik, még a legegyszerűbb feladatok végzése is gondot jelenthet. Ilyenkor a legfontosabb a pihenés, az ágynyugalom. Ne végezzünk megterhelő feladatokat, pihenjünk amennyit csak lehet, töltsük az időt ágyban fekve. Rendszeresen lélegezzük át mély légvételekkel a tüdőnket.

Bőséges folyadékfogyasztás

Mint bármilyen más légúti betegség esetén, tüdőgyulladás kapcsán is nagyon fontos, hogy sok folyadékot igyunk. A víz, a meleg teák, levesek vagy gyümölcslevek könnyebbé teszik a köhögést, segítenek a letapadt váladéktól megszabadulni. A koffein és az alkoholtartalmú italok azonban vízhajtó hatásúak, ezért ezeket kerüljük.

Köhögés csillapítás – csak körültekintően!

A köhögés szükséges rossz, ami segíti a gyógyulást, a hörgők tisztulását, ezért ezt az ingert nem szabad teljesen elnyomni. Természetesen, ha nem tudunk aludni vagy pihenni az erős köhögéstől, akkor érdemes csillapítani, de arra figyeljünk, hogy köptető hatású és köhögéscsillapító készítményt ne szedjünk be egy időben! Általános szabályként mondható: reggel-délben köptető- váladékoldó készitmény javasolt, éjszakára ha szükséges, lehet köhögéscsillapitót alkalmazni a megfelelő pihenés biztositása céljából. Kérjük kezelőorvosunk tanácsát a köptetők és köhögéscsillapító szedésével kapcsolatban!

Előírás szerint szedjük a gyógyszereket!

Ha nehezen viseljük a tüneteket, vagy siettetnénk a gyógyulást, akkor se vegyünk be az előírtál magasabb dózisban a gyógyszereket! A vény nélküli készítmények szedésénél – például láz- és fájdalomcsillapítók – is a betegtájékoztatóban leírtak szerint járjunk el. Azonos hatóanyagú készítmény figyelése indokolt, tekintettel arra, hogy sok kombinált készitményben, vagy más nevű termékben lehet ugyanaz a hatóanyag.

Az antibiotikumnál is tartsuk magunkat a kezelőorvos előírásához, ne hagyjuk abba a gyógyszer szedését csak azért, mert már jobban érezzük magunkat! Ha nem szedjük végig a teljes antibiotikum kúrát, könnyen kiújulhatnak a betegség tünetei.

Optimálisan párás, tiszta levegő

A tüdőgyulladás házi praktikák következő pontja a párásítás. Ha túl száraz a levegő, a köhögés is nehezebb, fájdalmasabb lehet. Javasolt egyéni gyógyászati inhalátor használata, ha rendelkezésre áll. Lehet párásító készüléket használni a lakásban, azonban figyelemmel a készülék tisztaságára, tisztitására, és a páratartalom ellenőrzésére. Irritáló illó olajok belégzése, párásitóba tétele nem ajánlott. A cigarettafüst belélegzése rontja a tüdőgyulladás tüneteit, ezért a környezetünkben élők és mi se dohányozzunk, legalább a lábadozás ideje alatt.

Adjunk időt a felépülésre!

Az orvosi utasítások betartása és a tüdőgyulladás házi praktikák segítségével a tüdőgyulladás tünetei pár napon belül enyhülnek. A teljes gyógyuláshoz azonban akár két hétre is szükség lehet. A kiújulás megelőzéséhez fontos, hogy csak akkor térjünk vissza a munkába vagy folytassuk a tanulmányainkat, ha teljesen gyógyultank érezzük magunkat és az orvosi kontrollvizsgálat is igazolja a gyógyulást. Keressük fel soron kívül az orvost, ha a kezelés ellenére a tüneteink néhány napon belül észrevehetően nem javulnak, vagy rosszabbodnak.

Forrás: Tüdőközpont

6 ÉTEL, AMI JÓT TESZ A TÜDŐDNEK >>>

7 IMMUNERŐSÍTŐ TIPP, HOGY ELKERÜLJÖN AZ INFLUENZA! >>>


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.