Kijevi csirkemell rizibizivel
Mézes-mustáros csirkemell
Farsangi szalagos fánk
Kapros tökfőzelék virslivel
Klasszikus grízgaluska leves
Dödölle - az eredeti recept
Hagymás rostélyos
Klasszikus stíriai metélt
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Rakott zöldbab darált hússal
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Epres blondie
Vadas marha
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mákos guba
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Káposztás tészta egyszerűen
Körömpörkölt csülökkel
Tárkonyos csirkeraguleves
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mivel a leander mediterrán növény, ezért meleg, napos éghajlaton érzi a legjobban magát. Bár egyes fajtái rövidebb ideig elviselik a hideget, a tartós fagyot azonban egyikük sem igazán kedveli. De mégis, mit lehet tenni, ha megcsípte a fagy a leandert?

Az utóbbi időszak hideg időjárása sajnos a kertben teleltetett leandereket sem kímélte, így előfordulhat, hogy megfagytak a növény egyes részei. Érdemes tudni, hogy a leander számára télen, az 5-10 fok még ideális, azonban, ha a hőmérséklet eléri a mínusz 5 fokot, akkor a növényt könnyen megcsípheti a fagy – írja az Édenkert.

leander
A tartós hideg sajnos nem tett jót a kint teleltetett leandernek
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mit tehetünk a megfagyott leanderrel?

Ha azt észlejük, hogy a leander levelei barnák és potyognak, akkor sajnos a növény megfagyott. Ilyenkor a leander fagykárt szenvedett részei elhalnak, de azért még nincs minden veszve, az alábbi lépésekkel megmenthetjük a leandert. 

Keressünk számára egy védett helyet!

Ha lehetőségünk van rá, akkor tegyük a növényt fagymentes, világos helyre. Egy olyan helyiség ideális a leander számára, ahol a hőmérséklet 5-10 fokos, például egy lépcsőház egy zárt terasz tökéletes lehet a regenerálódáshoz.
Amennyiben kiültettük a növényt, akkor takarjuk be a tövét szalmával, levelekkel és tekerjük körbe fagyvédő fóliával. 

Ne siessünk a metszéssel!

Első lépésként érdemes megvárni, hogy a növény teljesen kiengedjen. Ha azonnal levágjuk a sérült részeket, előfordulhat, hogy még életképes szöveteket is eltávolítunk. Emellett a hideg időjárás további károkat okozhat a frissen levágott részeknél. 

Óvatosan az öntözéssel!

Ahogyan azt korábbi cikkünkben megírtuk, a helyes öntözés szabályait is be kell tartani, ugyanis a hidegebb időszakban kevesebb vizet igényelek a mediterrán növények. Éppen ezért elegendő, ha havonta egyszer vagy kétszer öntözzük meg őket, ellenkező esetben ugyanis lombhullatás, sárgulás vagy akár gyökérrothadás is kialakulhat. 

leander
Ha nyárra dúsabb leandert szeretnénk, akkor tavasszal alaposan meg kell metszeni a növényt
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Készüljünk a tavaszra!

  • Március végén, április elején érdemes alaposan visszametszeni a leandert. Távolítsuk el az elszáradt, fagyott vagy beteg ágakat, valamint az előző évi virágmaradványokat. Ha azt szeretnénk, hogy dúsabb legyen a növény, akkor a hosszabb hajtásokat egyharmadával vágjuk vissza.
  • Ha a leander kinőtte a cserepet, tavasszal ültessük át egy nagyobb edénybe. Használjunk jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag földkeveréket, például virágföld és komposzt keverékét. Amennyiben kiültetjük a kertbe, akkor válasszunk számára egy napos, védett helyet.
  • Mivel a leander tápanyagigényes növény, ezért a tavaszi időszakban, hetente egyszer érdemes tápoldatot adni neki. A káliumban gazdag tápoldat segíti a virágzást.
  • Bár a leander szereti a vizet, a pangó vizet nem tűri. Tavasszal fokozatosan növeljük az öntözés mennyiségét, és ügyeljünk arra, hogy a földje mindig kissé nedves legyen. 
  • Tavasszal figyeljünk a levéltetvekre, pajzstetvekre és takácsatkákra, mert ezek gyakran támadják meg a friss hajtásokat. Ha szükséges, használjunk rovarölő szert vagy természetes megoldásként szappanos vízzel mossuk le a leveleket.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.