Vadas marha
Szilvás gombóc hagyományosan
Krémes spenótfőzelék
Amerikai almás pite sós karamellel
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Kapros tökfőzelék virslivel
Madártejszelet
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Vadasmártás sertéscombbal
Körömpörkölt csülökkel
A legjobb palacsintatészta
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mirinda-szelet
Az eredeti Baklava
Dödölle - az eredeti recept
Klasszikus stíriai metélt
Csülkös bableves, ahogy Gáspár Bea készíti
Finomfőzelék
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
A fogyni vágyók jól tudják, hogy a késő esti bőséges étkezésről le kell mondaniuk a siker érdekében, és így az ebéd válik a nap legkiadósabb étkezésévé. De a fogyás szempontjából nemcsak arra kell figyelni, hogy mit eszel ebédre, hanem arra is, hogy mikor fogyasztod azt el.

A testsúly, és így a fogyókúra az egyik legnépszerűbb téma egy beszélgetés során, legyen szó családi vagy baráti összejövetelről. Mindenki tudja – vagy tudni véli – a legjobb módszereket, a fogyasztható ételek listáját, az adagok méretét és persze azt is, hogy mikor, milyen időközönként kell enni. Lena Bakovic dieteikus most az ebéd optimális idejét próbálta meghatározni: szerinte ez négy-öt órával a reggeli elfogyasztása utána van. 

Evés időpontja
Nemcsak az számít, hogy mi ebédelsz, hanem az is, hogy mikor / Fotó: Shutterstock

Ez a tökéletes időpont ebédelni

Lena szerint ha valaki reggel hétkor ébred, és reggel 8-kor tápanyagdús reggelit fogyaszt, akkor valószínűleg körülbelül négy-öt órával később, 12-13 óra között lesz újra éhes. Az ebéd későbbi elfogyasztása felboríthatja az szervezet anyagcsere-folyamatait, és azt eredményezheti, hogy a vacsora elmarad, és/vagy lefekvés előtt nassolni fogsz. Ugyanez a helyzet, ha korábban fogyasztod el az ebédet: így nagyobb eséllyel leszel éhes délután és este, és leküzdhetetlen vágyat érzel majd, hogy egyél. A későn ebédelők ráadásul kevesebb kalóriát égettek el nyugalmi állapotban, mint azok, akik 12 és 13 óra között fogyasztották el az ebédjüket. 

Fontos a következetesség

A dietetikus szerint nemcsak az a fontos, hogy ebben az időben egyél, hanem az is, hogy minden nap tartsd magad ehhez az idősávhoz. Ha ugyanis naponta más-más időpontban eszel, az megzavarhatja a cirkadián ritmust, azaz a szervezet belső biológiai óráját , amely szabályozza az alvást, az éhséget, az emésztést és az anyagcserét. 

Esti nassolás
Ha nem jó időben ebédelsz, nagyobb eséllyel leszel este, éjszaka éhes / Fotó: Shutterstock

Így hat a szervezetre, ha minden nap eltérő időpontban eszel:

  • Anyagcsere és emésztési zavarok

A szervezet egy megszokott ritmus szerint termeli az emésztőenzimeket és az inzulint. Ha rendszertelenül eszel, ezek az enzimek és hormonok nem a megfelelő időben szabadulnak fel, ami lassabb emésztést, puffadást és akár súlygyarapodást is okozhat.

  • Vércukorszint-ingadozás

Ha az étkezések rendszertelenek, a vércukorszint nagy kilengéseket mutathat: hirtelen emelkedik, majd gyorsan leesik, ami fáradtságot, ingerlékenységet és éhségrohamokat okozhat. Ez hosszú távon inzulinrezisztenciához vezethet, és megnövelheti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. 

  • Alvászavarok és fáradtság

A rendszertelen étkezések megzavarhatják a melatonin termelődését, ami rosszabb minpségű alváshoz és így állandósult fáradtság-érzéshez vezethet. A késő esti étkezések miatt a test még aktívan dolgozik az emésztésen, így nehezebb mély és pihentető alvásba merülni.

  • Éhségérzet

Az étkezési időpontok szabályozzák az éhséghormonok (ghrelin és leptin) termelődését. Ha mindig máskor eszel, az éhségérzeted „összezavarodik”, ami fokozott nassoláshoz és túlevéshez vezethet.

  • Energiaingadozás és koncentrációs problémák

A szabálytalan étkezések miatt a szervezet nem tudja hatékonyan felhasználni az energiát, ami fáradtságot, koncentrációs problémákat és teljesítménycsökkenést eredményezhet.

Hogyan tarthatod fenn a cirkadián ritmust az étkezéssel?

  • Próbálj minden nap ugyanakkor étkezni!
  • Figyelj a kiegyensúlyozott tápanyagbevitelre (fehérje, rostok, egészséges zsírok). 
  • Ne hagyj ki étkezéseket és ne koplalj hosszan!

A rendszeres étkezési ritmus segít optimalizálni az anyagcserét, fenntartani az energiaszintet és javítani az alvásminőséget.

(Kiemelt fotó: Shutterstock)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.