A vas az emberi szervezetben többek között a vörösvértestek hemoglobinjának előállításához szükséges. A vashiány olyan hiánybetegség, ami egyaránt sújtja a fejlett és a fejlődő országokat is, ez utóbbiakban gyakori, hogy a vashiányos vérszegénység már fél éves korban megjelenik. A Kaliforniai Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a köldökzsinór késleltetett átvágásával elkerülhető a betegség. A szülészeteken manapság az a rutin eljárás, hogy a megszületett baba köldökzsinórját gyakorlatilag azonnal lefogják, és a büszke apuka (ha jelen van) átvághatja azt. A gyors lefogásnak azonban nincsenek igazolt előnyei, illetve a késleltetett lefogásnak sincsenek hátrányai.
A kutatók 476 mexikói édesanyát és születendő gyermekét (később mind egészséges, normál súllyal született érett újszülöttnek bizonyult) vontak be vizsgálatukba. Az anyákat véletlenszerűen két csoportra osztották, és az egyik csoportban 10 másodperc, míg a másikban 2 perc után fogták le a köldökzsinórt. A csecsemők táplálkozását is figyelembe véve 2, 4 és 6 hónapos korban vizsgálták a babák vasraktárait. A két perc után lefogott köldökzsinórral születettek vasraktárai jelentősen telítettebb értéket mutattak 6 hónapos korukban, mint a másik csoportba tartozó csecsemőké.
„Eredményeink azt mutatják, hogy ezeknek a babáknak mintegy 27-47 milligrammal több vasuk van, ami két hónapnyi szükségletnek felel meg” – Kathryn Dewey professzor, a kutatás vezetője. „Ez azért nagyon fontos, mert így megakadályozható a hat hónapos korig kialakuló vashiány, akkor pedig már vasban gazdag ételeket is be lehet vezetni. A köldökzsinór késleltetett lefogásával a csecsemő nagy mennyiségű vérhez és vashoz juthat a méhlepényből anélkül, hogy veszélyeztetnénk az anyát vagy az újszülöttet” – tette hozzá a kutató.
Forrás: Medipress
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.