Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Zserbó – az eredeti recept recept
Zserbó – az eredeti recept
Kaszinótojás franciasalátával recept
Kaszinótojás franciasalátával
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
Méteres sütemény, ahogy nagyi csinálta recept
Méteres sütemény, ahogy nagyi csinálta
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta recept
Lilahagymás-majonézes krumplisaláta
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mákos guba  recept
Mákos guba
Azt biztosan mindenki tudja, hogy Kolombusz Kristófnak köszönhetjük az amerikai kontinens felfedezését; azt viszont már kevesebben, hogy ezzel együtt a rum megszületéséért is neki lehetünk hálásak. Már első útja során, 1492-ben, ellátogatott Kubába; majd 1493-ban, visszatérve, meghonosította a cukornádat az egész karibi térségben, így Kubában is.

1550 környékén a cukornádat még gyümölcsként vagy levét kifacsarva fogyasztották. A szárában lévő kifacsart nedvet „guarapo”-nak hívták, melyet finom édes íze és magas energiatartalma miatt kedveltek. Ezekben az években építették meg Kuba első cukormalmát is, amely nagy előrelépést jelentett a cukornád feldolgozásában. 1570-re a cukorgyártás erős iparággá fejlődött az országban és Kuba a nyugati világ legjelentősebb cukorexportőrévé nőtte ki magát; a sziget gazdaságát meghatározó termékké vált a cukor. Ebben az időszakban San Cristóbal de la Habana lett az egyik legfontosabb karib térségi kikötő.

A karibi térség ebben az időszakban a kalózok és tengerészek bölcsője volt, akik gyakran hosszú hónapokig nem kötöttek ki szárazföldön, és életveszéllyel kellett szembenézniük kalandos útjaik során. Mindennek elviseléséhez és a kellő bátorság összegyűjtéséhez szükségük volt egy olyan italra, ami a legnagyobb kihívások idején is lelket tudott önteni beléjük; így hát elkészítették a rum ősét, a „tafiát”, amely egy sokkal erősebb és agresszívabb ital volt, mint a mai rum.
A XIX. században Kuba ipara fellendült, és számos olyan, új gép és fejlesztés került a szigetre, amelyek lehetővé tették a „tafia” finomítását; új kor kezdődött: Kubában elindult a verseny egy új, ízletes és kifinomult rum recept felfedezésére. 1860-ban végül megszületett a világ egyik legragyogóbb és ízvilágában leggazdagabb rumja: a ma létező kubai rum.

A rumkészítés titka

A rum alapanyaga tehát a cukornád. A jó cukornád termesztéséhez kiváló minőségű termőtalajra van szükség. A beérett cukornádat decembertől márciusig takarítják be; amit úgy mondanak a helyiek, hogy „la zafra”.
A betakarított cukornádat a cukormalomba szállítják, ahol fémből készült erős prések segítségével kifacsarják a cukornád szárából a cukornádlét, melyet „el guarapo”-nak hívnak.
Ezután az „el guarapo”-t felhevítik, hogy szétválasszák a cukorkristályt a melasztól, azaz „mieles”-től, ami szó szerinti fordításban mézet jelent. Ez az anyag a rum alapja. A melasz krémes, folyadékszerű, és rendkívül magas a cukortartalma. A melasz maximum 55% cukrot tartalmaz, ezt keverik el tiszta forrásvízzel.
Az ezt követő, 24 órás erjesztés során olyan cukornád-bor keletkezik, melynek alkoholfoka 4o-6o. Ezt a válogatott kubai élesztő segítségével érik el.
Ezután következik a lepárlás, amit vörösrézből készült tartályokban végeznek el. A lepárlás során két termék keletkezik: az egyik az „aguardiente”, mely 75o alkoholfokkal rendelkezik; a másik pedig egy 96o alkoholfokos extrafinom párlat.
Ezt a két terméket keverik össze ahhoz, hogy elnyerjék a valódi rumot. Ez igazi művészt, hiszen úgy kell elvegyíteni egymással a párlatokat, hogy a rum karakteres jellemzői mind előjöjjenek: a szín, az íz és az aroma. A rumot ekkor érlelni kezdik. Kubában ehhez olyan, tölgyfából készült hordókat használnak, melyekben korábban bourbon volt. Ez a folyamat nagyon gyorsan megy végbe az éghajlat páradússágának és a melegnek köszönhetően. Az „Angel’s share” (az érlelés során elpárolgó rész) Kubában 7 %, míg Skóciában 2%. A Havana Club termékcsalád minden fajtája érlelt! Ezt jelzi az üvegcímkéken használt „anejo” = érlelt szó is. A gyártási folyamatnak két olyan lépése van, amelyektől jellegzetes és különleges lesz a kubai rum; nevezetesen a párlatok keverése és az érlelés. Ez különbözteti meg a Havana Clubot az összes többi márkától.

A Havana Club rum minőségét a Maestro Ronerok ellenőrzik. Ők őrzik az ital gyártásának titkait, és viszik tovább generációról generációra. 15 évnyi tapasztalat után válhat valaki Maestro Ronerová. A Havana Club jelenlegi Maestro Roneroja Don José Navarro; ő készíti fel és tanítja a jövő Maestroit.

Koktélreceptek
…avagy három klasszikus

CUBA LIBRE
Egy long drinkes pohárba tedd az alábbiakat:
• jégkockák
• 4,5 cl AÑEJO Especial
ezt engedd fel kólával, és facsarj bele egy szelet citromot vagy lime-ot, majd dobd is bele az italba!

MOJITO
Egy long drinkes pohárban keverd össze az alábbiakat:
• 1 kanálnyi cukor
• 1,5 cl citrom- vagy limejuice
• 1 adag mentalevél
ehhez adj
• jégkockát
• 4,5 cl HAVANA CLUB AÑEJO BLANCO-t
majd öntsd fel szénsavas vízzel, és szervírozd egy jó adag mentalevéllel!

DAIQUIRI
Egy blenderbe tedd az alábbiakat:
• 1 evőkanál cukor
• 1,5 cl citrom- vagy limejuice
• egy cseppnyi Maraschino
• 5 cl Havana Club AÑEJO BLANCO
• tört jég
mindezt rázd össze 20-30 másodpercig, majd szervírozd Daiquiri pohárban!

…avagy PLATANO BORRACHO, a részeges banán • 4 banánt félbevágunk, egy serpenyőbe vajat rakunk, beletesszük a banánokat és lassú tűzőn felmelegítjük (a vajat megolvasztjuk és megforgatjuk benne a banánokat) • rászórunk egy bögre cukrot és kevés vizet öntünk rá, majd ráöntünk 2 dl Havana Club Anejo Especial-t (ne fehér rumot használjunk!) • megszórjuk fahéjjal és vanília eszenciát öntünk hozzá, szükség és ízlés szerint önthetünk rá még több rumot • nem lefedve lassú tűzön pároljuk a banánokat ebben a rumos lében amíg a cukros, rumos lé karamellizálódik (oda kell figyelni, hogy a cukor ne égjen el és a banán ne essen szét) Kubai szokás szerint tálalhatjuk húsok mellé főételként, de desszertnek is kitűnő!

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.