Az angliai Nailsworth-ben található Hobbs House Bakery kirakata minden arra járót megmosolyogtat: a háromkirályok, Mária és József kovászos kenyérből, míg a baba Jézus bagettből készült a rozscipós jászolban.
Anna Herbert, a pékség vezetője elmondta, hogy az általuk „Breadlehemnek” nevezett alkotást lelakkozták, hogy karácsonyig kitartson. „Úgy tűnik, az emberek nagyon szeretik a betlehemünket, fantasztikus érzés hallgatni és olvasni a sok nagyszerű megjegyzést” – jegyezte meg Herbert asszony, aki a sikert annak tulajdonítja, hogy bár a jelent maga komoly, szimbolikus, a végeredmény mégis könnyed és szórakoztató lett.
A kiállításról készült képeket már több ezren osztották meg a közösségi médiában, és úgy tűnik, senki nem találja helytelennek, hogy kenyérből formázták meg ezt a felemelő pillanatot.
A betlehem alapja a Bibliában található karácsonyi történet, amely Jézus születését írja le Betlehem városában. Ez a szent esemény a keresztény hit egyik legfontosabb pillanata, amelyet a hívők világszerte ünnepelnek. A betlehem ezt a pillanatot hozza közel az emberek szívéhez, kézzelfogható módon megjelenítve a szeretet és a remény üzenetét.
A betlehem készítés hagyománya a 13. században, Szent Ferenc nevéhez fűződik. Ő volt az, aki 1223-ban az olaszországi Greccióban először állított fel élő betlehemet. Szent Ferenc célja az volt, hogy a hívők számára kézzelfoghatóbbá és személyesebbé tegye Jézus születésének történetét. Az élő szereplőkkel és állatokkal bemutatott jelenet hatalmas sikert aratott, és hamar elterjedt a keresztény világban.
Magyarországon a betlehem állítása a 17–18. században terjedt el. Eleinte templomi szokás volt, később a falusi közösségek és családok körében is elterjedt. A betlehemes játékok is népszerűvé váltak, amelyek során a helyi fiatalok dramatikus formában adták elő Jézus születésének történetét. A betlehem készítés hagyománya mára megújult formában él tovább. Az egyházakban és nyilvános terekben kiállított nagyméretű betlehemek mellett az otthonokban is egyre kreatívabb megoldások születnek. A modern betlehemekben gyakran használnak újrahasznosított anyagokat, LED-világítást és minimalista design elemeket, de a hagyományos fa- és agyagfigurák is népszerűek maradtak. (Forrás)
(Kiemelt kép: Northfoto)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.