Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Finomfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell
Kijevi csirkemell rizibizivel
Tojásos nokedli fejes salátával
Mákos guba
Dubarry-csirkemell
Klasszikus kuglóf
Káposztás tészta egyszerűen
Krémes spenótfőzelék
Csupacsokis brownie
Vadas marha
Klasszikus grízgaluska leves
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Körömpörkölt csülökkel
Kínai szezámmagos csirke
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Hagymás rostélyos
Epres blondie
Emlékszel rá, milyen volt a karácsony, amikor még kisgyermek voltál? Vagy a szüleid, nagyszüleid gyermekkorában tartott ünnepekre? A karácsony a világ minden pontján a családok egyik legmeghittebb eseménye. Hosszú évtizedes hagyományra tekint vissza, és egy-egy kor karácsonyi hangulatát a fennmaradt ünnepi pillanatképek tökéletesen visszaadják. Lapozd át galériánkat, és nosztalgiázz velünk!

Bármely korban ér minket az ünnep, a karácsony mindig az összetartozásról, a szeretetről, az együtt töltött időről, a közös étkezések feledhetetlen pillanatairól szól. Nem volt ez ellenkezőképpen 20, 30 vagy 60 évvel ezelőtt sem, még ha nagyon mások is voltak az akkori idők. A szerényebb körülmények ellenére is mindig került ajándék a feldíszített fa alá, és volt töltött káposzta, sültek és sütemény is a karácsonyi asztalon. A fennmaradt ünnepi pillanatképek szép emlékeket idéznek arról, hogyan karácsonyoztunk régen. 

ünnepi pillanatképek
Ha ünnepi pillanatképek, akkor ne feledkezzünk meg a karácsony ikonikus figurájáról, a diótörőről sem
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Régi idők karácsonya: ünnepi pillanatképek 

Míg manapság már október végén, novemberben elkezdjük az ünnepi készülődést – legalábbis a boltokban már elérhető a teljes karácsonyi dekorációs és édességkészlet –, addig régen a legtöbb családban csak december 24-én, szenteste díszítették fel a fát. Néhány évtizede még üvegdíszek, girlandok és szaloncukrok tették színessé az örökzöld fenyőt, és a csillagszóró is elmaradhatatlan kelléke volt az ünnepnek. Nemritkán kézzel készített díszek kerültek fel a fára, és bevett szokás volt diót, almát, narancsot vagy épp habkarikát akasztani a fenyőágakra. 

Az ajándékozás visszafogott volt, a játékboltok kínálata a maihoz képest jóval kisebb, korlátozottabb volt. A különlegesebb játékokat sokszor csak a megfelelő kapcsolatok által lehetett beszerezni. A leggyakoribb ajándék a baba, a fa játékautó, a társasjáték és a könyv volt. Aztán körülbelül a 80-as évek táján már érezhető volt a nyugati modernség hatása. Műanyag játékok és a LEGO is kezdett népszerűvé válni. 

Az ünnepi menü viszont nem ment keresztül akkora átalakuláson az évtizedek során. A karácsony jellegzetes ételei hazánkban mindig is a halászlé, a rántott ponty és a töltött káposzta voltak, amelyeket szinte minden családban elkészítettek. A böjt után már a húsleves is asztalra kerülhetett, különösen vidéken. Ami pedig a desszerteket illeti: a diós és mákos bejgli nem hiányozhatott a menüből, és gyakran készült zserbó, mézes krémes, sőt, az olcsóbb és egyszerűbb hagyományos almás pite is kedvelt karácsonyi édesség volt. 

Galériánk visszarepít a múltba, a közös családi karácsonyi vacsora mellé örömteli nosztalgiázást kívánunk! 

karácsonyi asztal
1/11
játékrobot
1/11
játékok
1/11
feldíszített karácsonyfa
1/11
karácsonyi játékok
1/11
fenyőfavásár
1/11
karácsonyozás
1/11
karácsonyi vásár
1/11
karácsonyfa
1/11
karácsonyfa
1/11
karácsonyi ajándékok
1/11

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.