Angol kutatók bizonyították az 1940-es években, hogy a ribiszke, a málna, a szeder, az egres és a szamóca helyettesíteni tud bármilyen déligyümölcsöt. A bogyós família külön elõnye, hogy mindegyik növény rendkívül kis helyen elfér, így akár az ablakban, egy-egy cserépben is szépen díszlik például a szamóca, de a ribiszkének is elég egyetlen dézsa, hogy rendszeresen és bõven teremjen.
Mindegyik bogyós gyümölcs értékes C-vitamin-forrás. Ügyelni kell tehát a vitamin megõrzésére, hiszen a C-vitamin fõzés hatására már hetven fokon elbomlik. A bogyós család a mélyhûtõben tartja meg legjobban értékeit. Ezenkívül a hideg eljárással készült szörpökben õrizhetõk meg veszteség nélkül a kincsei. Málnából, szederbõl, ribiszkébõl, köszmétébõl, szamócából egyaránt bûvölhetõ „hideg” szörp. A gyümölcsöt turmixoljuk, ehhez kilónként számítva egy teáskanál borkõsavat adunk és mokkáskanálnyi szalicilt. Az összekevert gyümölcsvelõt két-három napig állni hagyjuk, majd sûrû szövésû vászonzsákba töltjük és lecsepegtetjük, méghozzá úgy, hogy egy liter átszûrt léhez egy kiló cukrot számítunk.
Az aszfaltdzsungelben élõ ember zöldre vágyik. Nem véletlen, hogy sok ablak, erkély és terasz parányi kertté alakul. Ugyanakkor a társasházak elõkertje is értékesek lehet, hiszen a bogyósgyümölcsûek helytakarékosan elhelyezhetõk. Ezek a növények a díszcserjék sok tulajdonságával vetekednek, hiszen virágukkal és termésükkel egyaránt díszítenek.
Az sem megvetendõ szempont, hogy a termés ehetõ, s nem akármilyen tápanyagot tartalmaz: az immunrendszer erõsítéséhez alapvetõ fontosságú C-vitamint. Hát ezért is érdemes felkarolni a „bogyós családot”, hiszen kis helyen nagy mennyiségû vitamint termel.
A szeder, a málna és a szamóca erdõben vadon is terem. A ribiszkefélék és a köszméte pedig a kõtörõfûfélék táborába tartozik, vagyis bírja a „gyûrõdést”. Ezt azért fontos tudni, mert számtalan dísznövény sokkal kényesebb és több védelmet igényel, mint a bogyós család tagjai.
A virágok királynõje, a rózsa és udvartartása lényegesen több szakismeretet igényel, mint a bogyósok. Bátran belevághat tehát bárki a termesztésbe, hiszen most, õsszel a faiskolák bõséges kínálattal állnak rendelkezésre.
A szeder és a málna kúszó növény, kiváló például sövénynek. Miért csak dísznövénybõl lehet térelválasztót ültetni? A kerítés mellett is nagyon szépen növekedik mindkettõ. A hajtások és a vesszõk némi támogatást, kötözést igényelnek ugyan, de sûrû, átláthatatlan falat alkotnak, ami nyugodt pihenést biztosít még a legkisebb elõkertben is.
A szeder egy-egy töve a füves kert önálló dísze is lehet, például karóhoz kötve a hajtásait, de a málna is alkalmas ugyanerre. A ribiszke három színben pompázik: vörös, fekete és fehér. Díszítõ értéke csodálatos. Karó mellé ültetve a törzses ribiszke meglepõen utánozza a rózsafa kontúrjait. A törzses típus azért is figyelemre méltó, mert a pihenõkert fûvel borított részén önállóan is szépen díszlik, és a fûnyírást sem akadályozza. A hagyományos bokros változat sorba ültetve térelválasztónak is kifogástalan, de a kertsarokban is elfér, szokás kerítés mellé is ültetni.
A tüskétlen szederrel befuttatható a kocsibeálló, mivel jótékony árnyékot vet. A földszinti terasz elé ültetve a felfutó hajtásokból zöld kert alakulhat, és nem kell kimenni az udvarra, ha valaki szüretelni akar. Ennél már csak a szamóca állhat közelebb a lakáshoz, hiszen ugyanúgy nevelhetõ, mint bármelyik cserepes virág, csakhogy egy-egy virágállványon akár három-négy kiló ízletes gyümölcs is megterem. És ez nemcsak a szemnek gyönyörûség, hanem az ízlelésnek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.