Újdonság volt az idei matekérettségin, hogy bekerült a feladatok közé a kvartilisek fogalma, és az ezekhez kapcsolódó speciális alakú dobozdiagram használata is. Ennek a grafikonnak több neve is van, ám mindközül a legbeszédesebb a sodrófa diagram, mely pontosan leírja, hogyan is néz ki ez az ábra, viszont ezenfelül semmi közé a konyhai eszközhöz. Ha még nem hallottál róla, nem vagy egyedül. Eláruljuk, mit kell tudni a sodrófa diagramról!
A 2024-es matekérettségi egyik feladatában a diákoknak sodrófa diagramon kellett ábrázolniuk a kapott adathalmazt. A sodrófa vagy dobozdiagram egy több szempontból is speciális grafikontípus, a különböző részei közötti távolságok szemléletesen mutatják be egy vagy több, jellemzően nagyszámú, akár több száz, több ezer vagy még nagyobb elemszámú adatsor teljes és ún. interkvartilis terjedelemét – olvasható a KSH honlapján.
Interkvartilis terjedelem a felső kvartilis és az alsó kvartilis értékeinek különbsége, vagyis az a tartomány, ahol az adatsor értékeinek középső fele található. Az alsó kvartilis (Q1) a rendezett adatsornak az az értéke, amelynél az adatsor értékeinek negyede kisebb és a háromnegyede nagyobb, másképpen megfogalmazva a minimum és a medián közötti értékek mediánja. A felső kvartilis (Q3) pedig a rendezett adatsornak az az értéke, amelynél az adatsor értékeinek háromnegyede kisebb és a negyede nagyobb, azaz a medián és a maximum közötti értékek mediánja.
A KSH honlapján szerencsére példával és kész sodrófa diagrammal szemléltetik, hogy miről is van szó. Vegyünk példaként egy véletlenszerű számsort, melynek elemeit rendezzük növekvő sorrendbe. Az adathalmaz elemei jelen példában a következőek: 6, 18, 19, 21, 23, 25, 28, 32, 38.
A 9 elemet tartalmazó adatsor legkisebb értéke, vagyis a minimuma a 6, a középső eleme, másképpen a mediánja a 23, míg a legnagyobb érték a sorban, ezáltal az adatok maximuma a 38. Az alsó öt elem középső eleme, azaz az alsó kvartilis (Q1) a 19, míg a felső öté, így a felső kvartilis (Q3) a 28, a kettő közötti szakasz az interkvartilis terjedelem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.