Új év, új szokások - a legtöbben ilyenkor érzik azt: itt az idő az életmódváltásra, mondván: mikor, ha nem januárban vágjunk bele? A 2014-ben létrejött,Veganuary névre kereszetelt nemzetközi kezdeményezés éppen ebben az elhatározásban támogatná az embereket, mégpedig úgy, hogy az év első hónapjában arra buzdít mindenkit: tegyünk jót magunkkal, tegyünk jót a bolygóval, és fogyasszunk minél több növényi alapú éltelt. Az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő növényi alapú étrend ugyanis számos jótékony, egészségi állapotra pozitív hatással rendelkezik, hiszen a magasabb zöldség-gyümölcsbevitelnek köszönhetően magasabb rost, vitamin és ásványianyag bevitellel jár. A kevesebb állati eredetű élelmiszer fogyasztása miatt pedig, a telített zsírok is csak minimális mennyiségben jelennek meg az étrenben.
Tévhit #1 - Minden növényi alapú étel egészséges
A növényi alapú ételek is lehetnek magas zsír-, só- vagy cukortartalmúak. Így mindig ügyelj a megfelelő és tudatos élelmiszerválasztásra, törekedj a változatos, kiegyensúlyozott étrend kialakítására.
Tévhit #2 - A növényi alapú étrendet követőek nem juttatnak megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjét a szervezetükbe
A növényi fehérjék inkomplett fehérjéknek tekinthetők, vagyis nem tartalmazzák az összes, szervezetünk számára szükséges esszenciális aminosavat. Azonban a nap folyamán változatosan fogyasztott, különböző forrásból származó növényi fehérjék (zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak, hüvelyesek, szójatermékek, gabonafélék) összességében fedezni tudják a szükségletednek megfelelő esszenciális aminosavakat.
Sokan vannak azonban, akik bár elszántak, nehezen tudják elképzelni az életet a hús íze nélkül. Erre is született megoldás: a Veganuaryhoz kapcsolódó Veggie Challenge kihívás kifejezetten azoknak nyújt segíséget akik étrendjükből nem szeretnék / nem tudják teljesen száműzni az állati eredetű élelmiszereket, viszont szeretnék csökkenteni ezek fogyasztását, akár egészségügyi, akár fenntarthatósági vagy etikai megfontolásból.
A Mindmegette.hu konyhájában, a Nestlé dietetikusával, Sárga Diánával közösen, most mi is egy olyan fogást készítettünk el, ami villámgyors, pofonegyszerű, isteni finom, és tökéletesen visszahozza a húsfogyasztás élményét: vegánnuggets krémsajtos tortillába tekerve, friss salátával!
Serpenyőben:
Előmelegített serpenyőben közepes lángon 1 ek. olaj hozzáadásával süssük 6-8 percig.
Sütőben:
200 °C-ra előmelegített sütőben süssük 7-9 percig.
Air frier forrólevegős sütőben:
180 °C-ra előmelegített sütőben süssük 5-6 percig.
A kevesebb húst és állati eredetű élelmiszert, főleg kevesebb tejterméket tartalmazó étrend nem csak az emberek, hanem a bolygó egészségére nézve is előnyökkel járhat. De miért is mondjuk ezt? Miért fenntarthatóbb a növényi alapú étrend hosszú távon?
A hús, illetve az állati eredetű élelmiszerek, pl. tejtermékek előállítása nagy földterületet igényel, megnövekedett vízhasználattal jár, és további terheket ró a környezetre. A FAO adatai szerint a bolygón csak a legeltetéshez, valamint a takarmánynövények termesztéséhez, azaz a haszonállatok eltartásához felhasznált földterület a világszerte megművelhető földterület 77%-át teszi ki.
Több tanulmány mutat rá arra, hogy ha világszerte áttérnénk a kevesebb húst tartalmazó étrendre, amely ugyanakkor a zöldségekre, gyümölcsökre és kalóriabevitelre érvényes ajánlásokat szem előtt tartja, a táplálkozáshoz köthető üvegházhatású gáz kibocsátás mértéke akár 50%-kal is csökkenthető lenne.
(Forrás: Sustainable Healthy Diets Guiding Principles – 2019).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.