Az elmúlt két évben ütötte fel a fejét a - ma már világszintű és rengeteg emberi életet követelő – koronavírus. A vírus, amely cseppfertőzéssel terjed, és a téli időszakban még könnyebben fertőz, hiszen ahogy fentebb is írtuk, ilyenkor nagyobb veszélynek vagyunk kitéve. A gyors és erőteljes időváltozás miatt ugyanis védtelenebb lesz az immunrendszerünk, amely szinte ajtót nyit a Covid és más, influenzaszerű megbetegedések számára.Koronavírus teszt segítségével azonban kiszűrhető, hogy fertőzöttek vagyunk-e. Így szeretteinket és ismerőseinket is megvédhetjük a fertőzéstől.
Ahogy minden évszakban, úgy télen is számtalan betegség ütheti fel a fejét - ám köztük is vannak olyanok, melyek sokkal gyakoribbak. Ezek közül gyűjtöttünk most össze néhányat:
Hörghurut: a tüdő hörgőiben található nyálkahártya gyulladása. A heveny hörghurut magától is jól gyógyul, ugyanakkor az idült formája tartós gyulladást okoz, ezért nem árt az antibiotikus kezelés és a pihenés. Sokszor kíséri láz és nehézlégzés, azonban gyakran tévesztik össze a megfázással is, így mindenképp figyeljünk oda a tünetekre.
Megfázás: a belső légutak megbetegedését szokták megfázásnak nevezni. Nem a hideg okozza, de az alacsonyabb hőmérséklet kétségtelenül befolyásolja a kialakulását. Cseppfertőzéssel terjed, torokfájás és orrdugulás jellemzi. Gyógyszeres kezelése nem ajánlott, hiszen megfelelő folyadékbevitellel és fekvéssel pár nap alatt elmúlik.
Influenza: Az influenzát vírusok okozzák, amit láz, végtagfájdalom és gyengeség jellemez. Általában járványszerű, így mindenképp maradjunk otthon, amíg el nem múlik. A bőséges folyadék és ágynyugalom mellett sokszor van szükség gyógyszeres kezelésre is, mivel hosszabb ideig gyulladást okozhat a szervezetben.
Covid-19: A koronavírust nagyon könnyű összekeverni az influenzával, mivel a tünetek merőben hasonlóak, ám jóval súlyosabb szövődményei alakulhatnak ki. Gyakori tünetei a köhögés, fáradékonyság, az ízlelés és szaglás elvesztése, hasmenés, végtagfájdalom, mellkasi fájdalom; nagyon súlyos esetekben pedig a kétoldali tüdőgyulladás és mozgásképtelenség, illetve a beszédképesség elvesztése is. Ha ezek közül bármelyiket is tapasztaljuk, mindenképp menjünk el egy koronavírus tesztre!
A krónikus betegségekkel küzdők vagy az idősek számára ugyan önmagában kevés az egészséges táplálkozás - ám az is biztos, hogy kifejezetten hasznos, ha a szervezetünk felkészítését helyes táplálkozással, azaz egészséges ételek fogyasztásával kezdjük.
1. Kelkáposzta: tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, rostokkal és antioxidánsokkal. Tudományosan bizonyított, hogy mérsékli a légzőszervi megbetegedéseket.
2. Kelbimbó: sokan nem szeretik, holott K-vitaminban gazdag, valamint dugig van A-, B- és C-vitaminnal, amely szabályozza a vércukorszintet is.
3. Sárgarépa: Nagyszerű béta-karotin forrás, ami a szervezetben A-vitaminná alakul. De csökkenti a mell- és prosztatarák kialakulásának esélyét is.
4. Petrezselyem: Fantasztikus tápanyagai miatt a fogyasztása különösen a téli hónapokban számít előnyösnek. Flavonoidokat is tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak.
5. Karalábé: nem tartozik a népszerű zöldségek közé, pedig C-vitaminban és káliumban gazdag. Elsősorban a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulását csökkenti.
6. Lilakáposzta: A-, C- és K-vitamint is tartalmaz. A zöldségben található antocianinok pedig védelmet nyújtanak a szív- és rákbetegségek ellen.
Az egészséges ételek és a sok folyadék mellett mindenképpen igyekezzünk beépíteni az életünkbe az aktív mozgást. Ez lehet jóga, futás, kardio, aerobik vagy akár úszás is. A lényeg, hogy legalább heti 2-3 alkalommal 1-1 órát szánjunk erre a tevékenységre. Emellett pedig a stresszmentes életmód is sokat nyom a latba, hiszen ha huzamosabb ideig van az egekben a kortizol szintünk, az hosszú távon a szerveinkre, a mentális egészségünkre, illetve lelkiállapotunkra is rossz hatással van.
Természetesen mindenkinek szíve joga, hogy mit és hogyan tesz meg az egészségéért, de az étrend-kiegészítők szedése mellett annak is fontos utánanézni, hogy milyen egyszerű, de nagyszerű házi praktikák léteznek immunrendszerünk felturbózására. A fenti ételek rendszeres fogyasztásával máris teszünk valamit egészségünkért!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.