A japán tradicionális ételek közé tartozó szusi és szasimi egyre közkedveltebb az amerikai kontinens északi részén. A nyers vagy elégtelenül megfőzött hal azonban tartalmazhat anisakis lárvát, mely – így életképes formában – a szervezetbe jutva komoly fertőzést okozhat. Bár a lárva nem képes tartósan életben maradni az emberi szervezetben, a bélrendszerbe kerülve komoly problémákat okozhat, melyek miatt gyakran fordulnak a betegek a kórházak sürgősségi osztályához.
A lárva a szervezetbe kerülve megkapaszkodik a gyomor és a bél belső falán, mely hirtelen éles hasi fájdalmat, valamint hányingert, hányást és hasmenést okoz. Mivel azonban a lárva egy idő után elpusztul, a probléma a legtöbbször magától megoldódik.
A japán kutatók két olyan esetről is beszámoltak, amikor az anisakis fertőzés a vékonybél elzáródásához vezetett. Mindkét beteg (64 és 70 éves) két nappal korábban sashimiként nyers szardíniát fogyasztott, és hirtelen fellépő hasi fájdalom, hányás miatt kereste fel az egyik sürgősségi centrumot. Endoszkópos vizsgálat segítségével a gyomorban megkapaszkodó lárva könnyen felismerhető és a probléma könnyen diagnosztizálható. Ha azonban a lárva a vékonybélben kapaszkodik meg, a feladat korántsem ennyire egyszerű. Natív hasi röntgen felvételeken ugyanis ilyenkor elzáródásra utaló légárnyékok látszódnak. Egy többdetektoros CT segítségével azonban elég részletes kép nyerhető a vékonybélről ahhoz, hogy kiderüljön, az elakadást kitapadt anisakis lárvák okozzák.
„A betegség sajnos több egyéb gyomor-bélrendszeri betegséghez nagyon hasonló tüneteket mutathat, ezért gyakran tévesen vakbélgyulladásnak, hashártyagyulladásnak vagy gyomorfekélynek vélik a betegséget. Éppen ezért az anisakis fertőzést mindig fel kell vetni lehetséges diagnózisként hirtelen kialakuló vékonybél-elzáródás esetén” – hangsúlyozta Dr. Mashahiro Matshushita, a Haibara Általános Kórház munkatársa.
Forrás: Medipress
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.