A fusion (ejtsd fjúzsön) konyha elnevezés egyre inkább terjed a gasztronómiában, sokan sokféleképpen használják ezt a kifejezést. A fúzió szó jelentése: egyesülés, összeolvadás. A kifejezést az 1970-es évek vége óta használják eltérő tradíciójú konyhaművészetek, elsősorban a keleti és nyugati kunyhakultúrák ötvözésére. A fusion kifejezést eredetileg a zeneiparnak köszönhetjük, hiszen a rock and roll például a gospel, a country és a blues fúziója.
A fúziós konyha szaktudásról, minőségről, ízlésről, visszafogottságról, kiváló minőségű alapanyagokról szól. A fúziós konyha harmonikus. Figyelem! Az nem fúziós vacsora, ha összefőzzük a spájzban porosodó kuszkuszt a hűtőben álldogáló répával, és hozzádobjuk még a pár megmaradt koktélrákot, valamint némi ázsiai fűszert. Ha egy étterem a szusi mellett kínálja étlapján a töltött paprikát és a borjúbécsit, ettől még nem feltétlenül fúziós, bár a gasztronómia ezen ágának is többféle értelmezése létezik.
A séfek szívesebben használják a global cuisine (ejtsd: globl kúzín, globális konyha) vagy a crossover (ejtsd: krosszóvör, keresztezési pont) elnevezést a fusion helyett. A fúziós konyha kifejezés az USÁ-ban született, hiszen itt alakultak ki az első igazán óriási, multikulturális metropoliszok, melyekben a különböző nációk együttélése gyors gasztronómiai fejlődésnek volt melegágya.
A fúziós konyhának vannak sztárszakácsai, olyan arcai, akik hatással vannak mások kulináris filozófiájára. Néhányan a sok közül: Peter Knipp, aki a Világ Gourmet Csúcstalálkozó szervezője, Nobu, aki a világ számos városában van jelen egyszerre (a New Yorki Nobu-ban Robert de Niro is társtulajdonos) vagy Tetsuya Wakuda Sydneyben, aki csak 1982-ben érkezett Ausztráliába, de mára már a világ egyik legjobb séfjeként tartják számon.
Az érdekesség kedvéért nézzük meg, hogy néz ki egy somogy megyei kastélyszállóban készített, laikusoknak helyenként csak szótárral értelmezhető
menüsor, melyért kb. 25.000 forintot kérnek a betérőtől. A konyhafőnök külföldi és Michelin csillagos séfek keze alatt dolgozott korábban.
A menü tehát:
A gasztronómiai fúzió - mint olyan - persze több ezer éves. Már-már közhely: az Európában fogyasztott ételek nagy része más kontinensekről származik: a burgonya, a paradicsom, a kömény, a bazsalikom, a tea, a kávé, hosszan sorolhatnánk. Felfedezők, utazók, vándorok, hadvezérek egyesítették a világ népeit, kultúráit és ételeit.
Európai nyugati felén a szupermarketekben nem néhány polcról, hanem polcok soráról lehet megvásárolni a japán, mexikói, kínai, olasz hozzávalókat, ez a trend hamarosan hozzánk is be fog gyűrűzni. Már nagyon várjuk, hiszen nincs is érdekesebb, mint gondolatban és a konyhában felidézni távoli tájak ételkölteményeit. Mi azt mondjuk, hajrá (jó) fúzió!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.