Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Forralt bor egyszerűen recept
Forralt bor egyszerűen
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon recept
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
A tökéletes linzer (alaprecept) recept
A tökéletes linzer (alaprecept)
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Pihe-puha mézeskalács recept
Pihe-puha mézeskalács
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Kókuszgolyó pofonegyszerűen recept
Kókuszgolyó pofonegyszerűen
Tiramisu egyszerűen recept
Tiramisu egyszerűen
Karácsonyi bejgli recept
Karácsonyi bejgli
Diós és mákos bejgli egyszerűen recept
Diós és mákos bejgli egyszerűen
Sok még az ellentmondás a fúziós konyha definíciója táján. Időt kell adni neki, mondják a sztárszakácsok, és le fog tisztulni ez is, mint annyi minden a kulinária történelmében.

A fusion (ejtsd fjúzsön) konyha elnevezés egyre inkább terjed a gasztronómiában, sokan sokféleképpen használják ezt a kifejezést. A fúzió szó jelentése: egyesülés, összeolvadás. A kifejezést az 1970-es évek vége óta használják eltérő tradíciójú konyhaművészetek, elsősorban a keleti és nyugati kunyhakultúrák ötvözésére. A fusion kifejezést eredetileg a zeneiparnak köszönhetjük, hiszen a rock and roll például a gospel, a country és a blues fúziója.

Szingapúr, multikulti és fúziós
Szingapúr, multikulti és fúziós



A fúziós konyhának is vannak sztárjai
A fúziós konyhának is vannak sztárjai

A fúziós konyha szaktudásról, minőségről, ízlésről, visszafogottságról, kiváló minőségű alapanyagokról szól. A fúziós konyha harmonikus. Figyelem! Az nem fúziós vacsora, ha összefőzzük a spájzban porosodó kuszkuszt a hűtőben álldogáló répával, és hozzádobjuk még a pár megmaradt koktélrákot, valamint némi ázsiai fűszert. Ha egy étterem a szusi mellett kínálja étlapján a töltött paprikát és a borjúbécsit, ettől még nem feltétlenül fúziós, bár a gasztronómia ezen ágának is többféle értelmezése létezik.

A séfek szívesebben használják a global cuisine (ejtsd: globl kúzín, globális konyha) vagy a crossover (ejtsd: krosszóvör, keresztezési pont) elnevezést a fusion helyett. A fúziós konyha kifejezés az USÁ-ban született, hiszen itt alakultak ki az első igazán óriási, multikulturális metropoliszok, melyekben a különböző nációk együttélése gyors gasztronómiai fejlődésnek volt melegágya.

A fúziós konyhának vannak sztárszakácsai, olyan arcai, akik hatással vannak mások kulináris filozófiájára. Néhányan a sok közül: Peter Knipp, aki a Világ Gourmet Csúcstalálkozó szervezője, Nobu, aki a világ számos városában van jelen egyszerre (a New Yorki Nobu-ban Robert de Niro is társtulajdonos) vagy Tetsuya Wakuda Sydneyben, aki csak 1982-ben érkezett Ausztráliába, de mára már a világ egyik legjobb séfjeként tartják számon.

A világ legjobbjai
A világ legjobbjai



1900 óta adják ki a Michelin útikönyvet, mely az autógumi gyártó Michelin testvérek nevéhez fűződik. Az autósokat minél hosszabb utakra csábító testvérpár a térképek mellett az útbaeső éttermekre és hotelekre is fel kívánta hívni az autósok figyelmét. Az úgynevezett Vörös Könyvet első megjelenése óta mintegy 700 millió példányban adták el, csak Franciaországban 2004-ben 415.000 darab kelt el. (Ára kb. 25 euró azaz 6000 Ft körül van). A Vörös Könyv az éttermeket öt kategória alapján osztályozza, ezek: az ételek minősége, az ízesítés tökéletessége, a konyha személyisége, az ár-érték arány és a látogatások gyakorisága. Minden étteremhez egy kétsoros leírást is mellékelnek. A híres csillagokból maximum hármat lehet kapni, egyet, ha nagyon jó a konyha, kettőt, ha kiváló és érdemes érte kitérőt tenni, hármat, ha különleges, és akár méltó arra, hogy külön utazást tervezzünk az adott helyre. A csillagokat meglehetősen szűkmarkúan osztogatják. A 2008-as európai kalauzban szereplő 1462 étteremből csupán 12 háromcsillagos van (49 kétcsillag, 231 egycsillag). Az első kelet-európai csillagot idén osztották ki a prágai Allegro étteremnek. A csillagokon kívül más szimbólumok is találhatók, hogy csak néhány példát említsünk, fel vannak tüntetve a kimondottan olcsó és jó helyek, a különleges kilátással bírók, a kiemelkedő borkínálatúak. A Vörös Könyvben már szerepelni is dicsőség, idén 19 magyar éttermet említenek meg benne. Fontos, hogy a csillagot nem a séfek kapják, hanem mindig az étterem, tehát ha Michelin csillagos séfről hallunk, ez azt jelenti, hogy a vezetése alatt álló étterem kapott csillagot.

Az érdekesség kedvéért nézzük meg, hogy néz ki egy somogy megyei kastélyszállóban készített, laikusoknak helyenként csak szótárral értelmezhető

menüsor

, melyért kb. 25.000 forintot kérnek a betérőtől. A konyhafőnök külföldi és Michelin csillagos séfek keze alatt dolgozott korábban.

A menü tehát:

  1. Amuse bouche: halkolbász sörhabbal konfitált paprikahússal és karalábés burgonyasalátával
  2. Langyos ördöghalfilé carpaccio balzsamecetes fűszernövény-salátával és scampival
  3. Grillezett Jakab-kagyló tengeri algán fehér paradicsomlevesben
    Borjúmirigyragu szarvasgombajussal
  4. Confitált tejes borjú hasa,tésztában ropogósra sütve, metélőhagymahabbal
  5. Feketepisztráng filé parmezános kéreg alatt karfiolpürén, konyakos-rákhabbal
  6. Görögdinnye-tárkony sorbet
  7. Borjú rozéra sütve, párolt pofahússal mandulás kelkáposztán, vargányával és borsszósszal
  8. Golgotagyümölcs tarte, sárgabarack fagyival, sárgabarackmag olajjal és kávés-csoki espumával

A gasztronómiai fúzió - mint olyan - persze több ezer éves. Már-már közhely: az Európában fogyasztott ételek nagy része más kontinensekről származik: a burgonya, a paradicsom, a kömény, a bazsalikom, a tea, a kávé, hosszan sorolhatnánk. Felfedezők, utazók, vándorok, hadvezérek egyesítették a világ népeit, kultúráit és ételeit.

Európai nyugati felén a szupermarketekben nem néhány polcról, hanem polcok soráról lehet megvásárolni a japán, mexikói, kínai, olasz hozzávalókat, ez a trend hamarosan hozzánk is be fog gyűrűzni. Már nagyon várjuk, hiszen nincs is érdekesebb, mint gondolatban és a konyhában felidézni távoli tájak ételkölteményeit. Mi azt mondjuk, hajrá (jó) fúzió!

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.