Idén viszont ünnepeljünk picit másképpen! Az úti kalandok helyett inkább vessük bele magunkat az ízek kavalkádjába, süssünk-főzzünk, kóstoljunk! Novemberben élvezzük ki a családi étkezéseket, csendesebb beszélgetéseket egy pohár nagyszerű magyar újbor mellett. A kiváló minőségű hazai alapanyagokból nagyszerű libás fogásokat kerekíthetünk otthon is, és méltó módon ünnepelhetjük meg Márton-napját.
A szezonális étkezés egyre divatosabbá vált az utóbbi időkben. Pedig nem is olyan rég, nagyszüleink idejében még nem létezett más, mint a szezonális étkezés. Nyáron ették a bőven termő gyümölcsöket, zöldségeket, télen pedig azt, amit elvermeltek. A húsfogyasztást is az évszakok határozták meg, így a nyári legelőkön hízott liba, vagy lúd az ősz végén, tél elején került terítékre.
A korai kereszténység idején, Róma magyarországi provinciáján élt Márton neve szorosan összefügg a libáéval. A már ókorban is kedvelt lúd, akit Mars szent madarának tartottak, igen fontos szerephez jutott. A legismertebb legenda szerint a jóságáról híres Márton, amikor hívei meg akarták választani püspöknek, ezt szerénységből elutasította, és hogy ne találják meg, a ludak óljába bújt. Ám azok a gágogásukkal elárulták, Szent Márton pedig végül elfogadta a méltó tour-i püspöki címet.
Márton napja nem véletlenül számít a vendégszeretet szimbólumának, hiszen Szent Márton híres volt jóságáról és szerénységéről, emellett pedig nevéhez fűződik a libalakoma tradíciója és az újbor megszületése. „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik” – tartja a mondás.
Egyébként az első libalakomáról szóló írásos beszámoló 1171-ből származik. Akkoriban ez nem annyira a szentéletű püspököt eláruló szárnyasokkal függött össze, hanem azzal, hogy Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét, az éves gazdasági munkák zárásának és a téli pihenésnek a kezdetét. A cselédek ilyenkor kapták meg évi bérüket és hozzá ráadásként egy libát, mert a szárnyasok nyáron felduzzadt hadát a tél beállta előtt meg kellett tizedelni. Mivel ilyenkor már le lehetett vágni a tömött libát, Szent Márton napon országszerte lakomákat rendeztek, hogy egész esztendőben bőven ehessenek, ihassanak. Úgy tartották, minél többet isznak, annál több erőt és egészséget töltenek magukba.
Ehhez a naphoz köthető az újbor megszületése is. A Szent Márton-napi újbor kóstolgatásának szertartása a bort és a pincék sötétjét övező misztikummal kapcsolódott össze. A must ilyenkor változott borrá, így ekkor mutatkozott meg az egész évi fáradozás gyümölcse. Dugonics szerint a bornak Szent Márton a bírája, tehát ezen a napon a bort mindenképpen meg kellett kóstolni. Hagyományosan az újborokat a borászok Szent Márton napján, november 11-én mutatják be a nagyközönségnek, de egyes bortermelők már jóval korábban kijönnek primőr boraikkal. Az újbor lehet fehér-, rosé- vagy vörösbor is, és alapvetően nem azért készül, hogy a pincék mélyén hosszan őrizgessék, hanem kifejezetten a késő őszi, kora téli időszakban való elfogyasztásra. Szóval élvezzük ki a családi, baráti étkezéseket, a csendesebb beszélgetéseket egy pohár nagyszerű magyar újbor mellett.
Bár leggyakrabban a mellehúsát és a combját fogyasztják, az aprólékból, sőt még a nyakbőréből is készíthetünk különféle ételeket. Ezen kívül még meg kell említeni a liba máját, ami külön ínyencségnek számít, főleg ha hízott libáról beszélünk. A pecsenye libamáj is jól elkészíthető, de az igazi különlegesség a tömött állatok mája.
Magyarországon a libát leggyakrabban egyben sütik, illetve sült libacombot készítenek. Kedvelt a liba hájából készített tepertő és a zsír, amivel nem csak főzni érdemes, hanem reggelikhez, vacsorákhoz megtartani. A zsírt arra is felhasználhatjuk, hogy különféle ételeket abáljunk benne, illetve az elkészített pástétomok légmentes fedésére is tökéletesen alkalmas. A libazsír kellemes íze nagyon jól illik a pörköltekhez, különféle húsételekhez, de egy igazi sörkorcsolya készítésénél is érdemes a receptben szereplő zsiradéknak legalább egy részét libazsírral kiváltani.
A libából sokszor leves is készül. Általában a csontos részeket szokták az alapnak megfőzni, de nagyon jó bele a belsőség és a nyak is. A magyar konyhában hagyományos ételnek számít a párolt káposztával kínált sült libacomb mellett a sült libamáj vagy füstölt libamell. Ha otthon is szeretnénk valamilyen libás ételt készíteni, akkor a vásárlásakor figyeljünk oda a méretére. Akkora madarat vegyünk, ami biztosan befér a hűtőbe, és a sütőben is kényelmes helye van. Figyeljünk rá, hogy hibátlan bőrű, zsíros példányt vigyünk haza, amelynek rugalmas a húsa. Felhasználás előtt maximum 2 napig tartsuk a hűtőben.
A cikk támogatója a Magyar Turisztikai Ügynökség
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.