Gluténérzékenység vagy glutén intolerancia esetén minden hagyományos búzalisztnek búcsút kell mondani: ki kell iktatni az étrendből a finom-, a rétes-, a durum-, a graham- és a tönkölylisztet például, de tilos a az árpa- vagy a rozsliszt is. Ez megnehezíti a főzést és a sütést, annak ellenére, hogy ma már számtalan lisztalternatíva kapható. Hogy miért? A glutén viselkedése az, ami remek alapanyaggá teszi sütéskor a hagyományos liszteket: egyfajta ragasztóként viselkedik, ettől lesz a tészta szerkezete nyújtható és rugalmas. Glutén hiányában a végeredmény nem a megszokott lesz – ezt már biztosan tapasztaltad, ha kipróbáltál néhány, magokból vagy hüvelyesekből készült lisztet.
A karfiolliszt nem más, mint szárított, őrölt karfiol, tehát a klasszikus értelemben nem liszt. Ha kacérkodsz a gondolattal, hogy kipróbálod, jó választás lehet sós ételekhez. A karfiolliszt ajánlott, ha csökkenteni szeretnéd a szénhidrátbevitelt, hiszen jóval kevesebbet tartalmaz, mint a búzaliszt. Egészségügyi hatásai pozitívak: jó C-vitamin, kálium-, kalcium- és vasforrás, illetve a fehérje- és rosttartalma is magas. Készíthetsz belőle pizzát, kekszet, tortillát – ám édes ételek készítésére nem igazán alkalmas.
A karfiollisztnek jellegzetes karfiolíze és illata van, és az állaga sem teszi alkalmassá, hogy a hagyományos lisztet helyettesítse hagyományos receptekben. Ha nem szereted az erőteljes növényi ízvilágot, jobb, ha mást választasz, illetve édességek készítéséhez sem illik.
Ha szívesen kipróbálnád, mutatjuk, hogyan készíthetsz otthon karfiollisztet – íme, a recept!
Hozzávalók:
Elkészítése:
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.