Az eredetileg Venezuelától északra termő zöldséget már Kr. e. 2000 táján ismerték a del-amerikai őslakók, de termeszteni Közép-Amerikában kezdték xitomatl néven. Századokkal később, az 1500-as évek elején hozta magával Kolumbusz a kontinensre. Első európai írásos említése Olaszországból származik. A sienai születésű orvos-botanikus, Pietro Andrea Mattioli jegyezte fel a paradicsomot pomi d’oro, latinul Mala aurea, vagyis aranyalma néven, ami a régi magyar nyelvben is meghonosodott. Bár a 17-18. században Európa-szerte dísznövényként ismerték, egyetlen 1719-es kiadású könyvben szerepelt olyan gyógyhatású növényként, amelyet Itáliában fogyasztottak. Szinte hihetetlen, de csak a 19. századtól kezdték termeszteni, és a 20. század elejére terjedt el a Mediterráneumtól északra fekvő országokban nagy mennyiségben, sokféle fajtával.
A kalóriában szegény, de annál több vitamint és ásványi anyagot tartalmazó paradicsom – B- és C-vitaminokban, likopinban, magnéziumban, kalciumban egyaránt gazdag, és említésre méltó mennyiségben található benne vas, foszfor és cink – frissen és feldolgozva egyaránt csodás.
Ezúttal kétféle paradicsomból kétféle előételt is készítettem.
A jól csengő - és mára a gyerekversek birodalmába költözött - aranyalma elnevezés ihlette azt az egyszerű töltött paradicsomot, amelynek során egyszer teljesen lecsupaszítottam, majd új komponensekkel gazdagítva összeraktam ezt a nagyszerű zöldséget.
Hozzávalók 4 főre előételként:
8 db nagyobbacska, kemény húsú, kerek paradicsom
10 dkg jó minőségű natúr krémsajt
1 kis csokor bazsalikom
tengeri só, frissen őrölt bors, oregánó – ízlés szerint
Elkészítés: A paradicsomok héját kereszt alakban bemetszettem, 2 percre forró vízbe dobtam, meghámoztam. Kis kalapot vágtam mindegyik tetejéből, a magokat és a gyümölcshúst teáskanállal óvatosan eltávolítottam (mártásokhoz, levesekhez remek alap!).
A bazsalikomcsokorból 8 szép levelet félretettem, a többit felaprítottam és a többi fűszerrel a krémsajthoz kevertem. Habzsákba szedve megtöltöttem a paradicsomokat.
A szár helyére egy-egy bazsalikomlevelet illesztettem, kevés színes borssal fűszereztem, pirítóssal kínáltam.
A bíborszínű cékla és a zamatos lucullus paradicsom remek párost alkotnak a salátástálban – igazi vitaminbomba, és nagyon finom!
Hozzávalók 4 személyre:
2 db kisebb női ökölméretű cékla
8 db közepes méretű lucullus paradicsom
3 db közepes méretű savanyú uborka
1 kis fej mogyoróhagyma
1 maroknyi friss bazsalikomlevél
Az öntethez:
2 evőkanál vörösborecet
1 evőkanál tökmagolaj
1 teáskanál mustár
kevés só és őrölt fehér bors
Elkészítés: A céklákat alapos sikálást követően alufóliába csomagoltam, 180 fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt megsütöttem. Mikor langyosra hűlt, gumikesztyűben meghámoztam, 1 cm-es kockákra vágtam. A paradicsomok héját bemetszettem, 2 percre forró vízbe dobtam, meghámoztam, és a céklával azonos méretűre daraboltam. Az uborkát szintén felaprítottam, a hagymát egészen finomra vágtam. Minden zöldséget tálra halmoztam, óvatosan összekevertem.
Az öntet hozzávalóit csavaros tetejű üvegbe kanalaztam, alaposan összeráztam, tálaláskor locsoltam a salátára.
Sajttal, felvágottal, hideg sültekkel remek vacsorafogás – kímélő napokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.