Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Minestrone recept
Minestrone
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
A testünk viszonylag hamar jelzi, ha nem megfelelő étrendet követünk. Nem kell rögtön allergiára vagy intoleranciára gyanakodni, hiszen egy rosszul megválasztott, nem jól felépített diéta is állhat bizonyos testi tünetek hátterében.

Egy fogyókúra sem lehet sikeres az étrend és a mozgás összehangolása nélkül. Muszáj odafigyelni arra, hogy mit és miből mennyit eszünk, és emellett elengedhetetlen, hogy rendszeresen végezzünk valamilyen testmozgást. A szakértők szerint fele-fele arányban fontos az étrend és a sport, és a testünk szerencsére nemcsak azt jelzi, ha egy mozgásforma nem megfelelő (kifulladunk, fáj a térdünk, a derekunk...), hanem akkor is riadót fúj, ha rossz diétát, étrendet választottunk.

A rossz diéta testi tünetei
A rossz diéta testi tünetei
FOTÓ: NICOLETA IONESCU / SHUTTERSTOCK

Ezek a rossz diéta tünetei

A testünk sokféle tüntet képes produkálni. A magyarok körében például már mondhatni népbetegséggé vált a puffadás, amit nem feltétlenül betegség, hanem a helytelen, egyoldalú táplálkozás okoz. Nos, a puffadás nemcsak erről árulkodhat, hanem a helytelenül összeállított diétáról is – derült ki a Diéta és Fitnesz cikkéből.

1. Puffadás, székrekedés

Bármilyen emésztőrendszeri panasz a rosszul felépített diéta számlájára is írható. Ha életmódot váltottál, drasztikusan megváltozott az étrended vagy fogyókúrába kezdtél, esetleg kipróbáltál valamilyen divatos diétát és ezután tapasztalod a puffadást, esetleg székrekedést vagy hasmenést, akkor nagy az esély arra, hogy az étrend okozza a gondot. A fehérjebevitel növelése érdekében bevitt túl sok tejtermék (pl. túró, proteinpor), vagy a megemelt zöldségadag (azaz a rostok) könnyen okozhatnak puffadást.

A stressz, a rossz alvásminőség és a helytelen életmód is állhat a puffadás hátterében
A stressz, a rossz alvásminőség és a helytelen életmód is állhat a puffadás hátterében
FOTÓ: KYRYK IVAN / SHUTTERSTOCK

2. Éhség, szellemi tompultság, fizikai gyengeség

Sokan még ma is úgy hiszik, ha éheztetik magukat, az az egyedüli sikere a fogyókúrának. Tény és való, hogy ha keveset vagy egyáltalán nem eszünk, és ezt bírjuk több napon, sőt héten keresztül is, akkor a drasztikusan lecsökkent kalóriabevitel hatására csökkeni fog a testsúly, de milyen áron? Egy ilyen éheztetéses diéta során vitamin- és tápanyaghiány léphet fel, nem beszélve az általános fizikai és szellemi gyengeségről, tompultságról, koncentrációs zavarokról.

Az állandó sóvárgás annak a jele is lehet, hogy a szervezeted nem jut elég tápanyaghoz, ami egy rosszul megválasztott fogyókúra esetén könnyen előfordulhat. Ebédre ne csak üres salátát egyél, tartalmazzon az étrend megfelelő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot, egészséges zsírokat. Ha ezeket rendszeresen fogyasztod, sokkal ritkábban kívánsz majd egészségtelen ételeket.

3. Rosszkedv, levertség, depresszió

A bélrendszert a második agyként is emlegetik, és több kutatás is bebizonyította, hogy az, amit megeszünk, bizony hatással van a hangulatunkra. A folyamatos rosszkedv, esetleg depressziós tünetek nem feltétlenül mentális zavarra utalnak, okozhatja ezeket a kellemetlenségeket a rosszul megválasztott diéta is. A csökkent kalóriabevitel hatására ingadozhat vagy akár tartósan alacsonyan is lehet a vércukorszint, ami hangulatingadozáshoz vezethet. A levertség visszavezethető a vitaminhiányhoz, ugyanis egy-egy szigorú diéta során könnyen nem juthat hozzá a szervezetünk a szükséges ásványi anyagokhoz.

4. Bőrhibák

Biztosan tapasztaltad már, hogy ha sok mogyorót eszel, akkor pattanásos lesz az arcod. Az emésztőrendszer megfelelő vagy éppenséggel helytelen működése befolyásolja bőrünk, legnagyobb szervünk állapotát. A pattanások, mitesszerek, a túlzottan száraz vagy éppen olajos bőr, a korpa oka is lehet a helytelenül összeállított étrend. Mindenképpen ügyeljünk a folyadékbevitelre, illetve az A-vitaminban gazdag élelmiszerek fogyasztására, tehát kerüljön a tányérra sárgarépa, édesburgonya, sütőtök, kelkáposzta és brokkoli is.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.