Bár már az Európai Unió néhány évvel ezelőtt megszavazta, hogy megszünteti az óraátállítást, a tagállamoknak eddig még nem sikerült megállapodni, így március végén sajnos idén sem ússzuk meg, és kénytelenek leszünk átállítani az órákat a nyári időszámításra.
A tavaszi óraátállítás minden évben március utolsó vasárnapjára esik. 2025-ben március 30-án, vasárnap hajnalban kell 2 óráról 3 órára előre állítani az órákat, ami azt jeleni, hogy ezen az éjjel egy órával kevesebb idő marad az alvásra.
Az óraátállítás eltörléséről ugyan már született az uniós döntés, és a tagállamok önállóan határozhattak arról, hogy melyik időzónában szeretnének maradni. Magyarország például a téli időszámítás mellett döntött, míg Spanyolország és Franciaország a nyári időszámítást véglegesítené.
Rossz hír azonban, hogy az eltörlésről sajnos nincs teljes egyetértés a tagállamok között: míg Finnország és Litvánia az óraátállítás megszüntetését támogatja, addig Portugália inkább a jelenlegi rendszert tartaná meg – írja cikkében a Világgazdaság. Addig tehát, amíg nem születik egységes döntés, csak találgatni lehet, mikor búcsúzhatunk el végre végleg az óraátállítástól.
1916-ban, a világon elsőként, az Amerikai Egyesült Államokban vezették be a nyári időszámítást, amelynek elsősorban energiatakarékossági okai voltak. Hamarosan követték példájukat a britek, a franciák és a németek, majd Magyarország is. Nálunk nem alkalmazták folyamatosan, voltak olyan évek, amikor elmaradt az óraátállítás. A nyári időszámítást Európában 1997-ben már az Unió szabályozta és egységesítette. (Annak ellenére, hogy hazánk akkor még nem volt uniós tagállam, csatlakozott a javaslathoz és követte a többi ország eljárásrendjét.)
Érdemes tudni, hogy a tavaszi óraátállítás, azaz a nyári időszámításra való átállásnak több negatív hatása van, mint a télinek. A változtatás miatt kialakuló fáradtság már önmagában is nagyon zavaró lehet, de vannak, akiknél sokkal komolyabb következmények is kialakulhatnak. Az átállás jobban megviselheti például a gyermekeket, az idős embereket, és azokat, akik alvászavarban szervednek. Készüljünk fel tehát, amennyire lehetséges, a kellemetlen tünetekre, mely többnyire rossz közérzet, fejfájás, fáradtság, ingerlékenység, koncentrációzavar, emésztési problémák, étvágytalanság és álmatlanság formájában jelentkezhet.
S hogy könnyebben és vidámabban vészeljük át a tavaszi óraátállítást, ajánlunk néhány csodafinom csokis süti receptet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.