Reggelente az elsődleges célunk, hogy minél gyorsabban felébredjünk, azaz beindítsuk a szervezetük működését. De nagyon nem mindegy, mivel tesszük ezt meg. A legtöbben valamilyen gyors koffeinlöketre szavaznak, pedig ezzel csak ártanak magunknak – nemcsak az energiszintükön nem segít, de hosszú távon károsítja az egészségüket. Segítünk, hogy milyen italokat kell elkerülni, és hogy mit érdemes fogyasztani helyettük.
A kávé tökéletes reggeli ital, azonban nem éhgyomorra fogyasztva, sok cukorral édesítve. Az éhgyomorra elfogyasztott cukor ugyanis hirtelen megemeli a vércukorszintet, ami azonban egy-két órán belül ugyanilyen hirtelen le is esik. Emiatt erőteljes sóvárgás tör ránk még több cukor elfogyasztása iránt, így gyakorlatilag egész nap fel-le ugrálhat a vércukorszint. Rendszeresen előfordulva ez inzulinrezisztenciához, sőt cukorbetegséghez vezet, és kialakul a cukorfüggőség is. Épp ezért a kávé elfogyasztását egy tápláló reggeli után javasolják a szakértők.
Az energiaitalok bár gyors löketet adnak, ez többnyire magas koffein- és cukortartalmuknak köszönhető, amellyel hosszú távon súlyos károkat okoznak. Ezek az italok felelősek lehetnek a szívritmuszavar, a magas vérnyomás és más szív-ér rendszeri problémák kialakulásáért. A belőlük nyert energia ráadásul gyorsan el is illan, cukor utáni sóvárgást hagyva maga után, sőt, a nap későbbi részében koncentrációs nehézségeket is észlelhetünk.
A legtöbben úgy gondolják, a 100%-os gyümölcslé tökéletes reggeli ital, hiszen rögtön ébredés után feltölthetik ezzel a vitaminraktáraikat. A boltban kapható italok nagy része azonban rendkívül magas cukortartalommal rendelkezik, így a már említett vércukorszint-hullámvasútra ülünk csak fel az elfogyastásuk miatt. Ugyanez a helyzet más üdítőitalokkal, például a koffeintartalma miatt gyakran reggeli mellé fogyasztott kólával is.
Gyakran a legegyszerűbb megoldás kerüli el a figyelmünket. A víz egészséges, remekül hidratája a szervezetet, és fogyasztásának nincs sem rövid, sem hosszú távú káros mellékhatása. A víz mellett jó öltet még a matcha tea vagy a zöld tea fogyasztása is – írja a Life.hu cikkében.
A reggeli italok kapcsán többször is kiemeltük, hogy az éhgyomorra bevitt cukor milyen hosszú távú károkat okozhat a szervezetben. Felmerülhet tehát a kérdés, hogy ki kell-e iktatnunk az étrendünkből mindent, ami a hozzáadott cukrot tartalmaz. A válasz: nem. Ha jelenleg sokat nassolunk, akkor érdemes megfontolni, hogy csökkentsük a cukorbevitelünket, mert igen gyorsan jelentős és pozitív változásokat tapasztalhatuk. De ahogyan arról korábban is írtunk, még a szakértők is egyetértenek abban, hogy mértékkel fogyasztva beleférhet a napi menünkbe némi nassolás. A lényeg, hogy ne éhgyomorra, hanem ebéd után tegyük.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.