Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Minestrone recept
Minestrone
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egészséges

Többet árt, mint használ: soha ne idd ezeket az italokat éhgyomorra

A reggeli órákban bevitt ételek és italok kulcsfontosságúak az egészségünk szempontjából. Az éhgyomorra bevitt tápanyagok az egész napunkra hatással vannak, így nem mindegy, mihez nyúlunk elsőként. Lássuk, melyek azok az italok, amiket tilos reggel fogyasztani.

Reggelente az elsődleges célunk, hogy minél gyorsabban felébredjünk, azaz beindítsuk a szervezetük működését. De nagyon nem mindegy, mivel tesszük ezt meg. A legtöbben valamilyen gyors koffeinlöketre szavaznak, pedig ezzel csak ártanak magunknak – nemcsak az energiszintükön nem segít, de hosszú távon károsítja az egészségüket. Segítünk, hogy milyen italokat kell elkerülni, és hogy mit érdemes fogyasztani helyettük.

A reggel elfogyasztott ital elsődleges szerepe, hogy segítse a szervezet „felébredését” /Fotó: Shutterstock
A reggel elfogyasztott ital elsődleges szerepe, hogy segítse a szervezet „felébredését” /Fotó: Shutterstock

Kávé cukorral

A kávé tökéletes reggeli ital, azonban nem éhgyomorra fogyasztva, sok cukorral édesítve. Az éhgyomorra elfogyasztott cukor ugyanis hirtelen megemeli a vércukorszintet, ami azonban egy-két órán belül ugyanilyen hirtelen le is esik. Emiatt erőteljes sóvárgás tör ránk még több cukor elfogyasztása iránt, így gyakorlatilag egész nap fel-le ugrálhat a vércukorszint. Rendszeresen előfordulva ez inzulinrezisztenciához, sőt cukorbetegséghez vezet, és kialakul a cukorfüggőség is. Épp ezért a kávé elfogyasztását egy tápláló reggeli után javasolják a szakértők.

Energiaital

Az energiaitalok bár gyors löketet adnak, ez többnyire magas koffein- és cukortartalmuknak köszönhető, amellyel hosszú távon súlyos károkat okoznak. Ezek az italok felelősek lehetnek a szívritmuszavar, a magas vérnyomás és más szív-ér rendszeri problémák kialakulásáért. A belőlük nyert energia ráadásul gyorsan el is illan, cukor utáni sóvárgást hagyva maga után, sőt, a nap későbbi részében koncentrációs nehézségeket is észlelhetünk.

Gyümölcslé és más üdítőitalok

A legtöbben úgy gondolják, a 100%-os gyümölcslé tökéletes reggeli ital, hiszen rögtön ébredés után feltölthetik ezzel a vitaminraktáraikat. A boltban kapható italok nagy része azonban rendkívül magas cukortartalommal rendelkezik, így a már említett vércukorszint-hullámvasútra ülünk csak fel az elfogyastásuk miatt. Ugyanez a helyzet más üdítőitalokkal, például a koffeintartalma miatt gyakran reggeli mellé fogyasztott kólával is.

Nem jó ötlet, ha éhgyomorra cukros üdítőt iszunk, hiszen hosszú távon károsítja az egészségünket /Fotó: Shutterstock
Nem jó ötlet, ha éhgyomorra cukros üdítőt iszunk, hiszen hosszú távon károsítja az egészségünket /Fotó: Shutterstock

Mit igyunk ébredés után?

Gyakran a legegyszerűbb megoldás kerüli el a figyelmünket. A víz egészséges, remekül hidratája a szervezetet, és fogyasztásának nincs sem rövid, sem hosszú távú káros mellékhatása. A víz mellett jó öltet még a matcha tea vagy a zöld tea fogyasztása is – írja a Life.hu cikkében.

Mi a helyzet a cukorbevitellel?

A reggeli italok kapcsán többször is kiemeltük, hogy az éhgyomorra bevitt cukor milyen hosszú távú károkat okozhat a szervezetben. Felmerülhet tehát a kérdés, hogy ki kell-e iktatnunk az étrendünkből mindent, ami a hozzáadott cukrot tartalmaz. A válasz: nem. Ha jelenleg sokat nassolunk, akkor érdemes megfontolni, hogy csökkentsük a cukorbevitelünket, mert igen gyorsan jelentős és pozitív változásokat tapasztalhatuk. De ahogyan arról korábban is írtunk, még a szakértők is egyetértenek abban, hogy mértékkel fogyasztva beleférhet a napi menünkbe némi nassolás. A lényeg, hogy ne éhgyomorra, hanem ebéd után tegyük.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.