A januárról nem éppen a kertészkedés jut eszünkbe: sokkal inkább a hideg és a fagyok. Azonban egy jó gazda már most gondol a jövőre, és bizony talál bőven feladatot ilyenkor is.
Ásni ugyan még nagyon korai, de már megtervezheted, hogy idén mit és hová vetsz a kertben. Az idő pont alkalmas arra, hogy böngészd a katalógusokat és az internetes portálokat, és megrendeld a szükséges magokat. Ha van kedved és időd, akkor a nagy üzletek kertészeti részlegében is kutakodhatsz kicsit.
Most van idő átnézni a kerítést, és kijavítani az esetleges hibákat.
Ha ősszel csak gyorsan eltetted a szerszámokat, kerti kisgépeket, most itt az idő, hogy alaposan átnézd a készletet. Ezek a hetek kiválóan alkalmasak a kerti szerszámok javítására is, hogy ne akkor kelljen a kapát, a metszőollót köszörülni, élesíteni, amikor már szükség lenne rá. Most érdemes kicserélni a törött, sérült szerszámnyeleket, megélesíteni az metszőollókat, rögzíteni a lötyögő ásófogantyúkat és alaposan megtisztítani a kerti kesztyűket.
Fontos, hogy a metszőolló éles legyen, hiszen a vágásoknál és metszéseknél így a vágott felületen keresztül minél kevesebb eséllyel férkőznek be a különböző kórokozók.
Bár elsőre furán hangozhat, mégis vannak olyan növények, amelyeket ezekben a hónapokban, a téli álmuk alatt lehet megmetszeni. Ami nagyon fontos, hogy -5°C fok alatt azonban nem szabad nekiállni a metszésnek! A fagyos időben ridegebb a növények szövete és könnyebben törik, roncsolódik. A művelethez ajánlott kesztyűt viselni, és tiszta, éles szerszámokat használni. Az is fontos, hogy a metszés megfelelő szögben történjen. Ebben az időszakban lehet megmetszeni például a szőlőt, az őszi málnát, a fügét vagy a lilaakácot is. A legtöbb gyümölcsfa esetében a tél második felében érdemes oltóvesszőket vágni. Ha fagymentes az idő, el lehet kezdeni a díszcserjék ritkítását is, a túl sűrűn álló hajtásokat a talaj szintje fölött kell levágni. A lomblevelű sövényeket, amelyek túl magassá nőttek, az idős fás részekig kell vissza vágni.
Január vége felé már el lehet vetni a retket, a salátát, a póréhagymát, a borsót – természetesen beltéren, és nem kint a hideg, sáros, fagyos földbe. Így tavasszal a saját magad által nevelt palántákat ültedheted ki a kertbe.
Gondolj az itthon telelő madarakra, és helyezz el a kertben madáretetőt. Gondoskodj róla, hogy mindig legyen feltöltve eleséggel: az etetőkbe olajos magvakat (legjobb a napraforgó), szalonnabőrkét, faggyút lehet kitenni, de ma már előre elkészített madáreleség-mix is kapható, ez a legjobb, mert biztos, mindent tartalmaz, amire a madaraknak szüksége van. A madáritatóban mindig legyen friss víz!
Forrás: Agrárszektor
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.