Manapság több multinacionális cég a sok munkavállaló miatt üzemeltet munkahelyi éttermet, de nagyon sok helyen emeletenként egy konyhát használhat csak a becsületes dolgozó, ahol megmelegítheti az otthonról hozott ételt. Az ebédidő többnyire 1 óra, ilyenkor sokan kiszaladhatnak a közeli vendéglőbe egy menüre, vagy egy főzelékre a közeli étkezdébe. Van, aki rendeli az ebédet, hogy aztán a számítógép előtt fogyassza el a sok munka közepette. Egy nagy-britanniai felmérés szerint Angliában a dolgozók évente 5,5 milliárd fontot költenek a munkaidő közbeni étkezésre.
Legritkábban jut az eszünkbe, hogy az étel tartalmazza-e a szervezetünk számára szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat. Ám egy régi mondás szerint az vagy, amit megeszel. Ha munkahelyi étteremben vagy a közeli étkezdében ebédelsz, figyelj, mit rendelsz, és ne egyél kapkodva! Az ebéd ne legyen megterhelő, túlságosan laktató, mert visszaveti a délutáni munkakedvet és -tempót, fáradt leszel, elnehezülsz. A megfelelő mennyiségű energiára viszont szükséged van!
A legegyszerűbben úgy tudjuk felügyelni, mi az, amit megeszünk, ha magunk készítjük el. Esténként nem olyan nagy fáradsággal összeállíthatod a másnapi ebédet. Ez az előző napi vacsorából megmaradt étel is lehet, de két-három hétköznapra előre is elkészítheted az adagokat.
Leves, főzelék, grillezett hús salátával, tésztás, rizses vagy krumplis egytálétel kiválóan szállítható a munkahelyre. Nagyon fontos egészséged és a munkához szükséges, friss agyműködés szempontjából a sok folyadék. Kevesebb kávét, inkább több ásványvizet igyál, a szénsavas üdítők helyett inkább csinálj a konyhában teát. Nassolj aszalt gyümölcsöt, tarts a fiókodban fügét, mazsolát, diót vagy mogyorót.
Ha több emberrel dolgozunk egy szobában, jól felfogott érdekünkben érdemes kerülni az olyan erős illatú ételektől, mint a hagyma, a fokhagyma vagy a kolbász.
A saláta mindenképpen megoldás: sokféleképpen variálható, dobozban jól szállítható, melegítést sem igényel. Lehet zöldségekkel, grillezett húsokkal, tésztával, rizzsel, krumplival variálni. De egyszerű szendvicset is vihetsz magaddal becsomagolva, egészséges és változatos alapanyagokból! A szendvicsbe tehetsz tápláló töltelékeket: túrót, tonhalat, felvágottat, sajtot, sajtkrémet, sült húst, sült májat, rántottát, főtt tojást, grillezett zöldségeket, bacont, gombát.
Az uborkával és a paradicsommal vigyázz, mert a szendvics átázik tőle! A lédús zöldségeket és a desszertnek való gyümölcsöt külön dobozban érdemes vinni.
Természetesen nem akarunk lebeszélni senkit sem az eddigi jól bevált ebédelési szokásáról. De tudjuk, hogy a szomszéd étterem kínálatát is meg lehet unni, a rendelést sem bírjuk folyamatosan pénztárcával. Ezért egyszerűen praktikus alternatívát kínálunk. Ja, és néhány ebédötletet:
Szójacsírás saláta
Hozzávalók: fél fejes saláta, fél karalábé, 1 répa, 3 szem retek, 4 fej gomba, 2 evőkanál szójacsíra, 1 evőkanál borecet, 1 teáskanál mustár, 4 evőkanál napraforgóolaj, 2 evőkanál napraforgómag, 1 csipet só, cukor, bors
Elkészítés: A salátát mosd meg, és szaggasd közepes méretű darabokra. A kalarábét, a répát és a retket tisztítsd meg, vágd apró darabokra, a gombákat negyedeld. A zöldségeket és a szójacsírát alaposan keverd össze. Az öntethez az ecetet, a mustárt és az olajat jól keverd el, sóval, borssal, cukorral ízesítsd. A szószt öntsd a salátára. A napraforgómagot zsiradék nélkül rövid ideig pirítsd, majd szórd a salátára.
Csirkés-tésztás saláta
Hozzávalók: 2 csirkemellfilé, 3 evőkanál olaj, 50 dkg csavart tészta, 1 kis konzerv zöldbab, 1 erős paprika, 1 csokor snidling, 1 citrom leve, 3 evőkanál szójaszósz
Elkészítés: Forrósíts fel egy evőkanál olajat, és a csirkemellet süsd piros-ropogósra. Amikor elkészült, vágd falatnyi darabokra, és tartsd melegen. A tésztát sós vízben főzd ki. Közben szűrd le a zöldbabot, az erős paprikát vágd vékony karikákra (aki nem szereti, hagyja ki!). A snidlinget öblítsd le, és aprítsd fel. A tésztát szűrd le, keverd hozzá a húst, a zöldbabot, a paprikát és a snidlinget. A citromlevet keverd el az olajjal, és ízesítsd a szójaszósszal. Minden hozzávalót keverj össze, rá az öntet, és készen is van.
Tonhalas saláta
Hozzávalók: 10 dkg kész salátakeverék, 1 paradicsom, 2 retek, 2 szál újhagyma, 1 tonhalkonzerv, só, bors, bazsalikom, balzsamecet, olívaolaj
Elkészítés: A zöldségeket megtisztítjuk, felaprítjuk. A tonhalat összemorzsoljuk, rátesszük. Olívaolajjal, balzsamecettel, sóval és borssal öntetet készítünk, ezzel meglocsoljuk a salátát. Meghintjük bazsalikommal. Variálhatjuk még olajbogyóval, kockázott fetával vagy más sajttal, kukoricával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.