Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Minestrone recept
Minestrone
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A spenót az egyik legegészségesebb zöldségféle, például kitűnő vasforrásként tartják számon. Rendszeres fogyasztását javasolják a szakértők, de vajon a spenót nyersen vagy főzve egészségesebb? Most kiderült!

Biztos ti is emlékeztek még a mesére, melynek főhőse Popeye volt, aki tengerészként tengette életét, és krízishelyzetben a spenót elfogyasztása révén emberfeletti erőre tett szert. Ezek után nem meglepő, hogy a zöld leveleknek pozitív hatást tulajdonítanak, és a gyerekeket is sokszor az „ettől erős leszel” biztatással próbálják rávenni a spenót elfogyasztására. Mert hát felnőttként szeretjük, de a gyerekek körében még nem annyira népszerű a spenót, amit főképp főzelék formájában fogyasztunk. Lássuk, jól tesszük-e. 

spenót
A spenót szuper egészséges zöldség, érdemes rendszeresen fogyasztani
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Nyersen vagy főzve egészségesebb a spenót? 

A rövid válasz az, hogy így is, úgy is. Nyersen azért érdemes fogyasztani, mert a főzéskor a hő hatására értékes tápanyagok veszhetnek el belőle. Ugyanakkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy a spenót nagy mennyiségű oxálsavat tartalmaz. Egy széntartalmú organikus savat, ami gátolja a kalcium, a magnézium és a vas felszívódását az emésztőrendszerben. Emellett az oxálsav kalciumsója vízben oldhatatlan, ezért felhalmozódva hozzájárulhat a vesekő kialakulásához, tehát vese- vagy epebetegségben szenvedőknek különösen oda kell figyelni a nyersen bevitt spenót mennyiségére. 

A spenót ezenkívül nitrátot is tartalmaz, ami elsősorban a szárában koncentrálódik. A nitrát a szervezetben nitritté alakulhat, amiből daganatképző vegyületek, nitrózaminok keletkezhetnek. Jó hír, hogy az a növény, amelyik több fényt kap, kevesebb nitrátot tartalmaz, így a tavasszal, nyáron a szabadban termesztett zöldség jobb választás lehet. Figyelemre méltó tény, hogy a tárolás ideje alatt a nitrátszint növekszik a spenótban, ezért tartsuk hűtőszekrényben, és minél előbb fogyasszuk el – javasolja a Rizikometer egy friss Facebook-bejegyzésében. 

Miért együnk sok spenótot? 

A spenót esetleges veszélyei senkit ne rémisszenek meg, továbbra is érvényes, hogy érdemes belőle gyakran fogyasztani. Íme néhány érv a spenót mellett. 

  • Könnyen emészthető, alacsony a kalóriatartalma. 
  • Vitaminokban, antioxidánsokban és ásványi anyagokban gazdag: bőségesen tartalmaz például K-, A-, B2-, B6-, E- és C-vitamint is, valamint mangánt, folsavat, magnéziumot és persze vasat. 
  • Fitonutriensekben is bővelkedik, amelyek többek között a szem egészségét támogatják, de gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatásuk is ismert. 

Ha főzve fogyasztjuk, az teljesen kockázatmentes, azzal viszont érdemes számolni, hogy a levelek összeesnek. Egy korábbi cikkünkben részletesen is írtunk már erről a folyamatról, de lényegében a zöldség rendkívül magas a víztartalma áll a háttérben. A spenótnak ugyanis több mint 90 százaléka víz. Mivel a hő hatására szinte az összes víz elpárolog a levelekből, ezért sokkal kevesebb spenót marad a végére, mint amikor elkezdtük az étel elkészítését. Nagyjából úgy érdemes számolni, hogy 10-12 bögrényi friss spenótból körülbelül egy bögre főtt zöldség lesz. 

Tudtad? 

A Popeye név és a spenót kapcsolata nem korlátozódik zöldséget fogyasztó fent említett mesehősre, ez ugyanis az egyik spenótfajta elnevezése is egyben. A Popeye fajtájú spenót hosszú levelei középzöld színűek és kissé kemények, ez a fajta tökéletes frissen fogyasztva – persze csak mértékkel, mint megtanultuk.

Mi készülhet spenótból? 

Több nemzet gasztronómiájában is helyet kap a spenót, méghozzá igen változatos fogásokat gazdagítanak vele. Olaszországban például népszerű saláta-alapanyag, a rukkolával együtt, míg a görögök szívesen keverik túróval, és töltik a leginkább a rétesre hasonlító, roppanós filotésztába. Nálunk tésztával keverve kitűnő húsmentes fogás, de a legelterjedtebb formája mégiscsak a főzelék, amit tojással, bundás kenyérrel fogyasztunk. A klasszikus, már-már menzásnak mondható spenótfőzelék receptjét itt találjátok, de az elkészítéshez videós segítség is rendelkezésre áll. 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.