Az intuitív táplálkozás nem egy újabb hangzatos nevű diéta, hanem az étkezés olyan, egészéges szemléletű megközelítése, amelyben semmi sem tilos, ehelyett arra összpontosítunk, amit a szervezetünk üzen számunkra. De hogyan is működik ez a gyakorlatban? Összefoglaltuk az alapokat.
Az intuitív táplálkozás fontos alapelve, hogy tudatos legyen az étkezés, azaz figyeljünk a testünk jelzéseire, amikor eszünk. Fogyasszuk az ételeket lassan, észleljük az ízeket, illatokat, és azokat az érzéseket, amiket kiváltanak.
Ne csak az ízekre figyeljünk, hanem arra is, hogy mikor van éhség- és telítettségérzetünk. Csak akkor együnk, ha valóban éhesek vagyunk, és fejezzük be az étkezést, amikor kezdünk telítődni.
Az étkezés akkor is örömforrás lehet, ha üzemanyagként tekintünk az ételre. Attól, hogy tudatosan táplálkozunk, még nem kell tizedesjegy pontossággal kimérni és számolni a kalóriákat. Persze az jó, ha tisztában vagyunk egy-egy fogás tápanyagtartalmával, de ne hagyjuk, hogy ez határozza meg az ételekkel való kapcsolatunkat.
Tanuljuk meg, mikor pótcselekvés az evés, és az ilyenkor ránk törő érzelmeket kezeljük más módon. A séta, a meditáció vagy a beszélgetés valakivel segíthet ilyenkor, de kezdetnek már az is jó, ha evés helyett megiszunk egy nagy pohár vizet.
Engedjünk meg magunknak olykor „tiltott” ételeket is, és ne érezzünk bűntudatot emiatt. Az alkalomszerűen fogyasztott csokoládé vagy pizza (kinek, mi) is kell ahhoz, hogy elmondhassuk, egészségesen és tudatosan táplálkozunk.
Ha figyelünk a szervezetünk jelzéseire, kialakulhat az egészséges testtudat és az ételekkel való kiegyensúlyozott kapcsolat. Mindez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresen változtatni tudjunk a fizikumunkon, akár fogyni, akár hízni vagy izmosodni szeretnénk.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.