Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Egy csésze forró fekete sokunknak a nap fénypontját jelenti, és kétségtelen, hogy nemcsak ízletes, de pozitív hatása is van az italnak. A kávé elfogyasztásának időpontja viszont úgy tűnik, nem teljesen mellékes, ha az egészségünk a tét.

A kávézási szokásaink kedvelt kutatási téma a szakértők körében, így nem csoda, hogy folyton új információk derülnek ki a fekete hatásairól. Legutóbb a forró ital elfogyasztásának időpontját hozták összefüggésbe a szív- és érrendszeri panaszok kialakulásával. Lássuk, a kutatók javaslata alapján mikor célszerű meginni a napi feketekávé-adagot. 

kávé
A reggel elfogyasztott kávé kifejezetten egészséges, míg a délutáni/esti adag már kockázatos lehet
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mikor igyunk kávét? 

Az amerikai Tulane Egyetem professzorai által végzett kutatás eredményeit közlő tanulmány szerint a reggeli kávéfogyasztás jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A több mint 42 000 amerikai felnőtt bevonásával végzett vizsgálat során a kutatók nyomon követték a résztvevők kávézási szokásait, ideértve a mennyiséget és a fogyasztás időpontját, majd ezeket az adatokat összekapcsolták a halálozási rátákkal egy 9-10 éves periódust figyelembe véve – derül ki az EatingWell cikkéből

A résztvevőket három csoportba sorolták – az egész nap kávézókra, a reggeli kávéfogyasztókra és azokra, akik nem isznak kávét. A nem kávézó csoport átlagéletkora körülbelül 38 év volt, míg a reggeli és az egész napos csoport átlagéletkora 50, illetve 51 év volt. Mindhárom csoportban szinte egyenlő volt a férfiak és a nők aránya.

A megfigyelések alapján megállapítható, hogy azok körében, akik reggel ittak kávét, 31%-kal alacsonyabb volt a szívbetegség miatti halálozás kockázata, mint azoknál, akik egyáltalán nem hódoltak ennek a kellemes reggeli szokásnak. 

Akkor most fel kell hagyni a délutáni kávéval?

A kutatók arra jutottak, hogy a késő délutáni, illetve az esti kávéfogyasztás megzavarja a szervezet cirkadián ritmusát és a melatonintermelődést. Ez a szervezetben fokozott gyulladás kialakulásához, valamint magasabb vérnyomáshoz és egyéb szív- és érrendszeri kockázati tényezőkhöz vezethet. 

Ez azonban nem jelenti, hogy teljesen le kell mondanunk a délutáni kávézásról, de a második (harmadik) feketénk elfogyasztásának időpontját érdemes a lefekvés idejéhez igazítani. Ehhez fontos tudni, hogy a koffein kiürülési ideje a szervezetből nagyjából 5-8 óra, de lassabb koffein-anyagcserével rendelkezők esetében akár 10 órát is igénybe vehet a folyamat. Ha szeretnénk, hogy az esti pihenés zavartalan legyen, célszerű a lefekvés időpontja előtti 6-8 órában elfogyasztani az utolsó kávénkat, illetve minden más, koffeintartalmú italt is jobb elkerülni. 

A délutáni kávéval tehát nem kell felhagyni, sőt… 

A kora délutáni órákban elfogyasztott kávénak kifejezetten serkentő hatása van, ami a teljesítményünkön is meglátszik. Ahogy arról egy korábbi cikkünkben írtunk, a napközben ránk törő fáradtság leküzdésének egyik legjobb módja az úgynevezett power nap kombinálása egy csésze kávéval. A napuccino fantázianévvel illetett módszer lényege, hogy az ébredést követő 7-8 óra elteltével érezhető fáradtság ellen egy kávés pihenő a leghatásosabb. Ha például reggel 6 órakor kelünk fel, a napuccionónak nagyjából délután 1-2 körül érkezik el az ideje. Ekkor fogyasszunk el egy csésze kávét, majd iktassunk be egy 10-20 perces pihenőt. 

Mivel a legtöbben a klasszikus kotyogós kávéfőzőre esküsznek, egy másik cikkünkben arról írtunk, hogyan lesz tökéletes az így elkészített eszpresszó. Tippjeinket az alábbi videóból is megtudhatod. 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.