A dél-alföldi Bács-Kiskun Vármegyében található Kiskőrösön mindent nagy becsben tartanak, ami a város híres szülöttjéhez, Petőfi Sándorhoz köthető. Így nem meglepő, hogy hosszas történeti kutatások eredményeképpen a Kunság Szesz Zrt. elkészítette a költő és társai kedvenc italát, amit a 19. század közepén a Pilvax kávéházban előszeretettel kortyolgattak. Egyes források szerint még a forradalom kirobbantásának napján, március 15-én is fogyasztottak az italból, részben ez adhatta a bátorságot a tettek mezejére lépéshez. Akárhogy is volt, a likőr népszerűsége vitathatatlan, és most már mi is bármikor hozzájuthatunk egy díszes üvegnyi italhoz, vagy magunk is megpróbálkozhatunk az elkészítésével.
A Kunság Szesz Zrt. megálmodta és elkészítette Petőfi kedvenc italát. Nagy László, a cég vezetője egy interjúban elmondta: „Petőfi-kutatók és szakértők segítségével a történelmi hagyatékból kerestük elő a korabeli receptet” – írja a BAON.hu. Az eredeti leírás valahogy így szólhatott:
perkelt kávét kell őrleni, kétannyi mennyiségű czukrot törni, 24 óráig vagy tovább is reá öntött pálinkát, mely szilva vagy söprő égettbor lehet, hogy a kávé ízét és színét jobban magára vehesse, gyakorta felzavarni, minekutána már egészen megszínesedett, s a czukor elolvadott és a kávé jól leülepedett, más üveg söprejétől leszűrni, s így lehet használni. Ez kellemes és egészséges ital, mely sem nem gyújt, sem nem kábít.
A kiskőrösi szakemberek az eredeti összetételt és a korabeli receptúrát némiképp újragondolták a mai modern gyártástechnológiának és ízlésvilágnak megfelelően. De az ital lényege megmaradt, így egy fűszeres, zamatos, kissé sűrű, kávéízű szeszesital lett a végeredmény, ami Nagy László cégvezető szavaival élve „olyan, mintha kávét innánk, enyhén édes és alkoholos kísérőízzel”.
A 19. századból fennmaradt leírás alapján otthon is megpróbálhatjuk előállítani az italt. Az őrölt kávét és a kétszeres mennyiségű cukrot a javaslat szerint szilvapálinkába kell áztatni legalább 24 órára, de érdemes lehet kísérletezni az különböző gyümölcsből készült párlatokkal. A kávéhoz talán jól passzol például a dió aromája is, így ha valaki nem sajnálja a jóféle házi diópálinkáját, akár abból is megpróbálhatja reprodukálni költőnk kedvelt likőrjét.
A kávé és a kávéfogyasztás kultúrája már a török hódítás idején megjelent hazánkban, de csak később, a 18. század vége, 19. század eleje környékén kezdett kialakulni a mai szokásokat is megalapozó kávéházi kultúra. Az akkoriban népszerű kávézókat hatalmas tér, nagy belmagasság, pompás díszítés jellemezte, ennek nyomát még ma is őrzi például a Budapest belvárosában található New York kávéház. A legnépszerűbbek közé tartozott még a Hadik és a Centrál is, ahogy a Japán kávéházat és persze a történelemórákról mindenki által jól ismert Pilvaxot is szívesen látogatta az értelmiség.
A 20. századra a kávéházak váltak a szellemi-kulturális és a politikai élet színtereivé, itt zajlottak a fontos társalgások, a nagy eszmecserék. Leghíresebb íróink, költőink sokszor az egész napot a kávéházakban üldögélve töltötték el: alkottak, beszélgettek, mulattak. Hiszen akkoriban a kávé mellett különféle alkoholos italok is színesítették a kínálatot, és volt konyha is, ahol főként a vendégek ízlése alakította az étlapot.
Az akkori legnagyobb kedvenceket ma már össze is kötjük egy-egy híres író, költő nevével, gondoljunk csak a Jókai-bablevesre. De közismert volt az is, hogy Petőfinek túrós csuszát kell az asztalra tenni, Gárdonyi Géza a pisztrángot imádta, az 1848-as forradalom másik központi alakja, Kossuth Lajos pedig igencsak édesszájú lehetett, mert édes kiflit és kenyeret is neveztek el róla. A hagyományos Kossuth-kifli egy dióba forgatott vaníliás tészta, míg a Kossuth-kenyér leginkább a gyümölcskenyérre hasonlító csokis-diós finomság. Valószínűleg mindkettő jól illett a Pilvaxban kínált kávélikőrhöz, így ha valaki elkészítené házilag az italt, javasoljuk, hogy ne maradjon ki a desszert sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.